Itt a magyarázat: ezért tudja mindig a kutyád, ha stresszes vagy

Itt a magyarázat: ezért tudja mindig a kutyád, ha stresszes vagy

Címlap / Életmód / Család / Itt a magyarázat: ezért tudja mindig a kutyád, ha stresszes vagy

A kutyák nagyszerű társak és ügyes diagnoszták is egyben. Az utóbbi évtizedekben a tudósok többféle módszert fejlesztettek ki a kutya szagló rendszerének hasznosítására. Nekik csak játék, de egy diabéteszes betegeknek életmentő lehet, ha a betanított négylábú jelez, amikor vészesen változik gazdája vércukorszintje. Ugyanígy a stresszt is képesek kiszagolni és reagálnak is rá.

A kutyák különleges társai az embernek. Hűségesek, ragaszkodók, viszonylag sok törődést igényelnek, miközben igazi egyéniségek is egyben. Az arra alkalmas ebek taníthatók is. Nem csak alapvető szociális készségekre, hanem rendvédelmi és orvosi feladatok ellátására is képesek. Rendkívüli szaglásuknak köszönhetően képesek kiszagolni a szervezetben rejtőzködő parazitákat, de az emberi leheletből akár még a tüdőrákot is.

A kutyák kiszagolják a stresszt

Nemrégiben ír kutatók úgy döntöttek, próbára tesznek néhány házi kedvencet. Belfast környékén kérték fel az embereket arra, hogy heti egy órás képzésre adják oda a kutyáikat, hogy elvégezzenek néhány viselkedéssel kapcsolatos kísérletet az állatokkal. A szakemberek 20 kutyát választottak ki, de végül csak 4 kutya fejezte be a képzést. A többiek időközben megunták a feladatokat és nem lehetett őket rávenni az eredményes együttműködésre, amely egyébként tíz hónapig tartott. 

A kutatás elején meg kellett tanítani az állatokat kommunikálni. Ezt természetesen jutalomfalatokkal érték el, így viszonylag gyorsan rájöttek a házi kedvencek, hogy ha koncentrálnak egy adott ideig és jól végeznek el egy feladatot, akkor jutalomban részesülnek. Idővel azt a feladatot kapták, hogy két szagminta közül válasszák ki azt, amelyik stresszes embertől származik. 

A kísérletben természetesen emberek is részt vettek, akik stressz szintjét egy matematikai feladattal emelték. A résztvevőknek 9000-től kezdve kellett visszafelé számolniuk úgy, hogy a legutolsó számból mindig ki kellett vonniuk 17-et, fejben. Meghatározott idő, 3 perc állt a számoló rendelkezésére, miközben két ember szigorú tekintettel hallgatta. Ha jól számolt, nem kapott visszajelzést, ha elrontotta, egy hangos “nem jó” választ kapott és elismételték neki az utolsó helyes számot. 

A kísérlet végén a számolónak le kellett törölnie a nyakáról és a homlokáról a verejtéket, ez szolgált a szaglási kísérlet alapjául. A kutyák 94%-os pontossággal szagolták ki a stresszes mintát, mindegy volt, hogy férfiról, nőről volt szó, ázsiai, afrikai vagy európai önkéntestől származott a minta.

AleksandarNakic/istockphoto.com

A kutyák mindig megérzik, ha ideges vagy

Sokáig kérdés volt, hogy mi alapján érzi meg egy kutya, ha a gazdája szomorú, mérges vagy szorong. A legtöbb kutatás a viselkedésre irányult, tehát azt feltételezte, hogy a metakommunikációs változásokra reagálnak az állatok, tehát nézik a gazdájuk mozgását vagy a hangszín változás alapján észlelik a tüneteket. 

Most azonban kiderült, hogy ennél sokkal többről van szó. A mozgást és a hangszínt lehet manipulálni, tudatosan változtatni, de a kutya mégis megérzi, ha a gazdája stresszes. Mint kiderült, azokra a biokémiai folyamatokra érzékeny, amiket nem vagyunk képesek befolyásolni.

A vérünkben felszabaduló hormonok olyan egyértelmű információk a kutya számára, amiket akkor is megérez, ha nem akarjuk.

A kutatás során megtanították a kutyákat arra, hogy kommunikáljanak, tehát ne csak kiszagolják, hanem jelezzék is, ha stresszt éreznek. A szakértők azonban azt is megerősítették, hogy az eredmények alapján bármely kutya képes megkülönböztetni a nyugodt és a szorongó embert egymástól mindössze az alapján, hogy a közelében van és megérzi a testének illatát. 

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!