Van annál bosszantóbb, mint amikor a rózsáid nem akarnak virágba borulni, pedig annyira vártad? Sokan átélik ezt a csalódást, amikor a gondosan ápolt kerted végül csak néhány szál virággal örvendeztet meg, vagy még azokkal sem. Ha te is így vagy ezzel, ne aggódj! Összegyűjtöttünk öt okot, amiért a rózsáid nem virágoznak, és adunk néhány tippet, hogyan hozhatod vissza őket a legjobb formájukba.
Ha problémáid vannak a rózsáid virágzásával, van néhány hasznos tanácsunk Gracielinda Poulsontól, a Grace Rose Farm: Garden Roses című könyv szerzőjétől, és a népszerű Instagram-fiók mögött álló termesztőtől. Poulson már egy évtizede foglalkozik professzionális rózsatermesztéssel, amelyeket most saját weboldalán keresztül árusít, de ő is hobbikertészként kezdte, így pontosan tudja, milyen kihívásokkal kell szembenézniük azoknak, akik szeretnék rózsáikat teljes pompájukban látni. Lássuk, melyek lehetnek azok a leggyakoribb problémák, amelyek akadályozhatják a rózsák virágzását, és hogyan oldhatod meg ezeket egyszerű lépésekkel.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
1/5 Nem kapnak elég napfényt
A szakértő szerint a rózsa az egyik olyan növény, amely valóban teljes napfényt igényel. „Néhányan azt mondják, hogy bizonyos rózsák jól érzik magukat félárnyékban vagy részleges napsütésben, de én ebben nem hiszek. Ha napi hat óránál kevesebb közvetlen napfényt kapnak, a rózsák hajlamosak a betegségekre. Hosszú, vézna hajtásokat növesztenek, és alig virágoznak.” Ha árnyékba ültettél egy rózsát, átültetheted, de várj vele a nyugalmi időszakig, hogy növeld a sikeres átültetés esélyét. Poulson azt tanácsolja, hogy az átültetéskor a növényt alaposan vissza kell vágni.
Gyakori panasz, hogy a rózsák tavasszal virágba borulnak, de nyáron már nem virágoznak újra. Egyes forró területeken, ez elkerülhetetlen, mert a növények egyfajta nyugalmi állapotba kerülnek. Másutt azonban meghosszabbíthatod a virágzási időszakot, ha szinte folyamatosan táplálod a rózsákat. „Minden egyes alkalommal, amikor öntözünk, adunk nekik egy kis műtrágyát, ami azt jelzi a növénynek, hogy azt szeretnéd, ha továbbra is virágozna” -mondja Poulson.
A termesztő szilárdan hisz a biotrágyában, egy kifinomult csepegtető öntözőrendszert használ, amely egy kis vízben oldódó műtrágyát juttat a növényeihez, de van egy javaslata a házi megoldásra is, a „műtrágyatea”. Ennek elkészítéséhez tölts meg vízzel egy tiszta, 200 literes szemetes kukát, és adj hozzá kb. 2 liter lucerna pelletet. Helyezd vissza a tetejét, és hagyd a napon állni néhány napig. Ezután hozzáadhatsz halemulziót vagy más vízben oldódó organikus műtrágyát. Önts kb. 4 litert minden növényre. Előre szólunk, hogy kellemetlen szagú főzet lesz, de Poulson szerint a „rózsák imádják”.