Este hirtelen energikussá válsz? Nem csak a kutyáknál, az embereknél is létezik a „zoomie”

Este hirtelen energikussá válsz? Nem csak a kutyáknál, az embereknél is létezik a „zoomie”

Címlap / Életmód / Egészség / Este hirtelen energikussá válsz? Nem csak a kutyáknál, az embereknél is létezik a „zoomie”

Ahogy a kutyáknál, úgy az embereknél is megfigyelhető az angolul „zoomies”-ként ismert jelenség. Vajon nálunk mi állhat a háttérben?

Korábban már írtunk a furcsa jelenségről, amivel a legtöbb kutyagazdi találkozott: ilyenkor a kutya behúzza a farkát és őrült tempóban futkározik körbe-körbe, olykor a kanapéra vagy ágyra is felugrik.

Ez a folyamat teljesen természetes, az esetek legnagyobb részében ilyenkor a felgyülemlett energiát vezetik le az állatok az AKC szerint. Egyes esetekben az is előfordulhat, hogy stresszes a kutyád és így próbálja meg csökkenteni azt. Ebben az esetben viszont szükség lehet a te segítségedre is.

Az embereknél is megfigyelhető a jelenség, a neten egyre többen számolnak be arról, hogy őket is érinti a „zoomies”. Például van, aki napközben fáradt és kimerült, este viszont 10-11 óra körül hirtelen kap egy nagyobb energialöketet. Ennek hatására pedig gyorsan átpörgeti a közösségi oldalait, rákeres random dolgokra, vagy éppen gyorsan kitakarít. 

Mi lehet a jelenség oka?

Pszichológusok szerint az esti zoomie-k egyik leggyakoribb oka a tested cirkadián ritmusához köthető. Ez a biológia óra szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusokat és viszonylag érzékeny, tehát könnyen felborulhat a különböző fázisok egyensúlya.

Ha éjszaka leszel aktívabb, akkor valamiért az agyad úgy gondolja, hogy ekkor kell éberebbnek, produktívabbnak lenned.

Az esti hirtelen jövő energialöket utalhat arra is, hogy keveset mozogsz. Ha egy ideje ülőmunkát végzel mondjuk home office-ban és napközben nem mész el sehova, akkor elképzelhető, hogy este még igényelné a szervezeted a mozgást, ilyenkor pedig jól esik egy kicsit táncolni vagy ugrabugrálni. Ebben az esetben jó ötlet késődélutánra beiktatnod egy kis testmozgást, hogy elkerüld az esti éberséget.

Az esti zoomie-k jelenthetik azt is, hogy stresszes vagy. Elképzelhető, hogy ilyenkor az idegesség következtében emelkedő kortizol és adrenalin szint miatt leszel éberebb este. A szorongás is elősegítheti az agy későesti aktivitását. Ebben az esetben sokakra jellemző lehet a dolgok túlgondolása és az aggodalmaskodás is. 

AnVr/istockphoto.com

Kell aggódni a zoomie-k miatt?

Röviden nem kell különösebben aggódnod miattuk, egyes esetekben ez az esti energiaszint-növekedés és éberség előnyös is lehet, hiszen szükség esetén néhány elmaradt feladatot el tudsz végezni. Ugyanakkor érdemes az egészségedet előtérbe helyezned és akár a stressz csökkentésére, vagy az alvásod javítására fókuszálnod. Hasznos lehet, ha napközben eleget mozogsz, elmész sétálni, vagy beiktatsz egy-egy edzést, illetve késő délután már nem fogyasztasz koffeintartalmú italokat. 

Ha szeretnéd kicsit átállítani a cirkadián ritmusodat, akkor törekedj rá, hogy mindig nagyjából ugyanakkor feküdj le és kelj fel, illetve a lefekvés előtti 1-2 órában vezess be egy rituálét, ami segít felkészülni az alvásra. Ez lehet például a fürdés, a hangulatvilágítás, az olvasás, illetve az is, ha nem használod a laptopod és a telefonodat mielőtt elmennél aludni.

Ha úgy gondolod, a stressz miatt nem tudsz aludni, akkor a meditáció különböző formái, vagy például a naplóírás is a segítségedre lehet. Súlyosabb esetben viszont érdemes lehet felkeresni egy szakembert, aki megtanít megküzdeni a nehéz helyzetekkel és segít átlendülni az aktuális problémáidon.

Az alváshiány nem csak mentális, hanem fizikai egészségügyi problémákat is okozhat, így ha úgy érzed, az esti energialöket inkább hátráltat, ideje cselekedned!

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!