Képzeld el, hogy minden egyes korty vízzel, minden egyes falattal, amit megeszel, apró műanyagszemcsék is bekerülnek a szervezetedbe. Ez már önmagában elég nyugtalanító…
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
De mit szólsz ahhoz, hogy ezek a mikroműanyagok az agyadba is eljuthatnak? Egy friss kutatás szerint a helyzet jóval durvább, mint valaha gondolni mertük: az elmúlt 8 évben 50%-kal nőtt az emberi agyban felhalmozódott műanyag mennyisége. Sőt, azoknál, akik demenciában szenvedtek, 10-szer annyi műanyagot találtak, mint az egészséges agyakban. Vajon ez azt jelenti, hogy a mikroműanyagok hatással lehetnek a gondolkodásunkra?
Hogyan kerül egyáltalán műanyag az agyunkba?
Az Új-Mexikói Egyetem kutatói posztmortem agyszövet-mintákat vizsgáltak és megdöbbentő eredményre jutottak: az agyban lévő mikroműanyag-koncentráció 12-szer magasabb volt, mint a májban vagy a vesében. Honnan jön ez a rengeteg műanyag? Sajnos teljes mértékben a hétköznapi életünkből: palackozott vízből, műanyag csomagolásból, szintetikus ruházatból. Ezek az apró, néhány nanométer és 5 milliméter közötti darabkák az évek során egyszerűen felhalmozódnak a szervezetünkben.
A legaggasztóbb a felfedezésben az, hogy az egészen apró mikroműanyagok képesek átjutni a vér-agy gáton, amely elvileg az agyunkat védi a káros anyagoktól. A kutatók olyan műanyag szilánkokat azonosítottak az agyszövetben, amelyek mérete alig 200 nanométer – ez nagyjából kétszer akkora, mint egy vírus. Ezek a részecskék olyan picik, hogy akadálytalanul beépülhetnek az agy szöveteibe.
