Ha türelmesen állsz a sorban, kisebb az esélye a demencia kialakulásának

Ha türelmesen állsz a sorban, kisebb az esélye a demencia kialakulásának

Címlap / Életmód / Egészség / Ha türelmesen állsz a sorban, kisebb az esélye a demencia kialakulásának

Bár a demencia kialakulására van sok hajlamosító tényező, sajnos az agy fokozatos leépülése, kimerülése, és a tiszta gondolkodás akadályokba ütközése előbb-utóbb mindenkit utolér az évek előrehaladtával és az öregedéssel. Ma már rengeteg okot feltártak a kutatók, hogy mi okozza a demenciát és az Alzheimer-kór kialakulását, illetve sok hasznos tanácsot megfogadhatunk, mely a probléma elkerülésére vonatkozik. Például itt van a várakozás és a türelem ereje, mely kulcsfontosságú lehet a kognitív hanyatlás elkerülésében.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Annyira szomorú, hogy az agyunk egy idő után – köszönhetően a természetes öregedésnek – kevesebb információ befogadására képes már, és ahogy telnek-múlnak az évek, korlátoltan látja el az emlékezésre, a tisztán látásra, a gondolkodásra és egyes dolgok memorizálására vonatkozó feladatait.

A tudomány jelen korunkra fejlődött olyan mértékben, hogy a kutatók hasznos tanácsait megfogadva talán a jelenlegi fiatal generáció lesz az, akik a sok elméletnek értelmet és foganatot adhatnak. Számunkra már olyan világos üzenettel szolgál a tudomány, hogy vélhetően többet tudunk majd tenni mentális fittségünk megőrzéséért és az agyunk megfelelő állapotának biztosításáért.

Gyakan elgondolkozom, vajon, ha a nagyszüleim és dédszüleim is a jelenleg napvilágot látott hasznos információk birtokában lettek volna régen, megfogadták volna-e az agy fitten tartására vonatkozó ukászokat? Akkor több ideig éltek volna? Sokkal több emléket meg tudtak volna őrizni? Megpróbáltak volna mindent megtenni egy boldogabb, tiszta tudatú öregkor megéléséért?

A dédnagymamám mindig az az ember volt, aki hosszú távon gondolkozott, sose döntött hirtelen el semmit, és minden élvezetet halogatott. Akár egy ajándékba kapott borról volt szó, ő sose bontotta rögtön fel. Eltette máskorra, és a családi összejöveteleken neki szánt ajándékokat sem azonnal nézte meg.

Biztos vagyok benne, hogy ha ismerte volna a demencia kialakulásának elkerülésére vonatkozó kutatásokat, melyek a várakozás erejét tekintik a szellemi leépülés egyik fő ellenségének, és a hosszú távú előnyök preferálására vonatkozik, osztotta volna ezt a hasznos elmélkedést.

A várakozás hatása a demencia kialakulására
unsplash.com / Getty Images

Hosszú távú célok az azonnali kielégülés helyett

Kifejtem részletesebben, mire is gondolok. Gondoljunk az agyunkra most úgy, mint egy izomra, amely folyamatos gyakorlással és trenírozással erősebbé válik. Kutatók szerint minden alkalommal, amikor egy hosszú távú előnyt választunk az azonnali élvezet helyett, lényegében szellemi edzést végzünk az agyunkban. Ezzel pedig jó hatással lehetünk a mentális fittségünk megőrzésére.

Ez a fajta várakozás több agyi régiót érint, különösen azt az agyterületet, amely felelős az impulzusok tervezéséért, érveléséért és ellenőrzéséért.

Ahogy a rendszeres testmozgás segít az izomépítésben, úgy a folyamatos önkontroll gyakorlása segíthet fenntartani a kognitív funkciókat egy egész életen át.

Tehát idővel a késleltetett kielégülés növeli a mentális kitartást képességét – állapították meg. Amikor ellenállunk az azonnali jutalomnak, különböző szabályozási stratégiákat aktiválunk a jobb agykéregben, a döntéshozatal racionális érvelési központjában.

Oldalak: 1 2 3 4

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/4
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!