Hogyan képes a víz gyógyítani? Az élő tea, avagy az „ázalék”

Hogyan képes a víz gyógyítani? Az élő tea, avagy az „ázalék”

Címlap / Életmód / Receptek / Hogyan képes a víz gyógyítani? Az élő tea, avagy az „ázalék”

Teát többféle módon is készíthetünk a drog tulajdonságaitól függően. Leggyakrabban forrázással állítjuk elő a kivonatokat, de vannak esetek, amikor elengedhetetlen a főzés, máskor meg csak áztatunk. Létezik egy nagyszerű módszer, amivel pedig „élő teát” készíthetünk.

A fitoterápiás hideg áztatásnak akkor van jelentősége, amikor olyan növényi résszel dolgozunk, amely hőérzékeny hatóanyagot tartalmaz, és mivel éppen erre van szükségünk, szeretnénk megóvni. A legismertebb ezek közül a csipkehús szárítmány, amit a C- vitamin megőrzése miatt langyos vízben áztatunk hosszabb ideig. 

Kissé hasonlóan készíthetjük a nyers vagy élő teát, amit talán már nem is illene így nevezni, ezért hívjuk inkább ázaléknak. 

A víz gyógyítása

Valójában nagyon sok mindenből lehet hideg vizes ázalékot készíteni. A legfőbb szabály, hogy friss legyen a hozzávaló. Arra kell még továbbá figyelned, hogy csak gyógy- és ehető növényeket válogass, tehát győződj meg róla, hogy emberi fogyasztásra alkalmas legyen a növény, amit használni kívánsz.

Érdemes desztillált vagy tisztított vizet használni. Azonban ha csak ásványvíz vagy nagyon kemény víz áll rendelkezésre, akkor előbb ajánlott felforralni és csak visszahűtés után önteni a növényi részekre, mivel azokba sokkal kevesebb íz- és hatóanyag oldódna ki.

A kiválogatott darabokat teheted kancsóba vagy üvegbe, de maradj mértékletes, szükségtelen túlzásokba esni. Tapasztald ki, hogy neked hogyan, mennyi hozzávalóval ízlik a legjobban. Inkább könnyed, enyhe aromákra számíts, itt az ízek kissé háttérbe szorulnak, sokkal lényegesebb, hogy a növények „gyógyítják”, felhangolják vizet. Többször is utántölthető a nap folyamán, de mivel romlékony portéka, nem tartható el túl sokáig. Minden nap készíts belőle frisset!

 „Napfőzet”

Erős napsütéses napon rábízhatod a teakészítést a Nap melegére, ezáltal éltető, napenergiával feltöltött, magasabb szintre emelt gyógyitalt kapsz.  A napteához átlátszó üvegkancsóba kell tenned a kiválasztott gyógynövényt, majd adj hozzá tiszta vizet és 6- 8 órán keresztül hagyd a ragyogó napsütésben.

Mi kerüljön a kancsóba? 

  • Leveles- virágos hajtások: csalán, körömvirág, rozmaring, citromfű, kakukkfű, bazsalikom, ánizsizsóp, méhbalzsam, mentafélék, citromfű, citromverbéna, jázminpakóca
  • Gyümölcsök: almák, körték, barackok, szamóca, málna, szeder, meggy, cseresznye, birs, szilva, ribizli, mazsola, citrom, narancs, mandarin, ananász, ehető vadgyümölcsök, bogyók
  • Zöldségek: uborka, dinnyefélék
  • Virágok: ibolya, gyermekláncfű, akác, bodza, kamilla, rózsa, hibiszkusz, lonc, levendula, citrusfélék 
  • Fűszerek: fahéj, szegfűszeg, ánizs, édeskömény, gyömbér

Tetszés szerinti kombinációkat is alkothatsz, ízlés szerint válogatva az összetevők közül. 

Élő tea elkészítése
alleksana/pexels.com

Gyermekláncfűvirágos naptea: gyűjts tiszta helyről 1- 2 marék virágot, majd 12 órán át áztasd hideg vízben, hogy egy ásványi anyagokat tartalmazó, tisztító és élénkítő italt kortyolhass.

Rózsaszín limonádé: 1- 2 evőkanál torzsás ecetfa gyümölcsöt áztass 1 csésze vízbe, kancsó esetében egy egész terméscsokrot használj fel. Napoztasd néhány órán keresztül, majd sűrű szövésű szűrőt használva a szőröcskéket maradéktalanul távolítsd el. Kellemesen frissítő, ásványi anyagokban gazdag italt nyersz, ami ízlés szerint édesíthető. 

Almahéjital: tartsd meg az alma héját, ha olyan ételt készítesz, amikor muszáj meghámozni. Két összmaréknyi almahéjra önts 2 liter hideg vizet, majd tegyél hozzá 4- 8 festőmályva (Alcea rosea) virágot, egy csipetnyi fahéjat és 2 evőkanálnyi összemorzsolt, szárított stevia levelet. Hűvös helyen, de legfeljebb szobahőmérsékleten hagyd állni 1 napig, közben néhányszor keverd meg. Szűrd le és mielőbb fogyaszd el.

Hasonlóképpen hasznosíthatod a lekvárfőzéskor keletkező rengeteg barackhéjat is. 

Erdő ízű itóka: erdei gyümölcsökből (csipkebogyó, galagonya, kökény, áfonya, szamóca, málna, vadkörte, vadalma) vegyesen tegyél egy 2 literes üvegbe egy hatalmas marékkal, vágd vékony szeletekre a nagyobbakat, nyomkodd szét a kezeddel a bogyókat, hogy könnyebben hozzáférhetők legyenek. Töltsd tele vízzel, tartsd hideg helyen, időnként keverd meg, majd 1 nap múlva szűrd le. 

Hajdanán idősek és fiatalok is szívesen fogyasztották a csigerként emlegetett vad gyümölcsökből (többnyire vadalma, vackor) áztatással készített italt, ami idővel erjedésnek indult, és gyümölcsbor lett belőle. 

Régi, mégis érdekes eljárás, ami megérdemli, hogy felelevenítsük, mert újfajta, gyengédebb ízű innivalókat nyerhetünk általa.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!