Így ehetsz egészségesen a strandon és a nyaralás alatt – Kuczi Dorina dietetikus válaszol

Így ehetsz egészségesen a strandon és a nyaralás alatt – Kuczi Dorina dietetikus válaszol

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Így ehetsz egészségesen a strandon és a nyaralás alatt – Kuczi Dorina dietetikus válaszol

Talán veled is előfordult már, hogy a nyaraláson vagy csak egy délutáni strandon teleetted magad olyan tipikusan büfés finomságokkal, mint a lángos, a gyros vagy a hamburger. Mértékkel ezekkel az ételekkel sincs baj, azonban a sok büfét látva nehéz lehet ellenállni a különféle ínycsiklandó opcióknak, és könnyen túlzásokba eshetünk.

Kuczi Dorina dietetikus segítségével azonban most te is megtudhatod, hogyan ehetsz a strandon és nyaralás alatt is finomakat úgy, hogy közben nagyrészt nem a tipikus olajban tocsogó ételekből válogatsz. 

Mi lehet az oka szerinted annak, hogy idehaza még mindig főként olyan ételek kaphatóak sok strandon, mint a bő olajban sült lángos, rántott hús, spagetti vagy a hamburger?

A magyar konyha alapvetően is igen zsíros ételeket tartalmaz. Az emberek nagy részének az általános étrendjét is ilyen ételek képezik, ehhez szoktak hozzá. Így azt gondolom, hogy kereslet kínálat alapon a strandokon található büfék azért árulnak többnyire zsíros, bő olajban sült ételeket, mert ezeket könnyebben el tudják adni. Ennek ellenére szerencsére már egyre több olyan strand van a Balatonon is, ahol több egészségesebb opciót is választhatunk, mint a tabulé, a roston csirke, friss saláták és néhány helyen már teret nyertek maguknak a vegán opciók is.

Milyen opciók mondhatóak egészségesebbnek még az általánosabb strandételek közül?

Általánosságban elmondható, hogy a strandételek nem lesznek a legegészségesebb választásaink. De az úgynevezett „80-20-as szabályba” beleférhetnek ilyen ételek is. Ennek ellenére érdemes ezesetben is figyelni arra, hogy lehetőleg alacsonyabb zsírtartalmú ételt válasszunk, erre például tökéletes példa a főtt kukorica, ami ráadásul rosttartalmánál fogva is jó választás. Vagy ugyan magas zsírtartalmú étel, de a sokak által kedvelt hekk is ide sorolható, hiszen általánosságban elmondható, hogy az emberek nagyrészének az étrendje nem tartalmaz megfelelő mennyiségű halételt.

cream_ph/istockphoto.com

Mikor éri meg otthonról csomagolt ételt vinnünk?

Abban az esetben, hogyha speciális diétát kell követnünk, valamilyen fennálló krónikus betegség miatt vagy esetleg táplálékallergia miatt mindenképp érdemes felkészülten érkezni a strandra. Szerencsére már számos olyan élelmiszert lehet kapni, ami jól bírja a hőt és speciális diétába illeszthetők.

Hogyha gyakran járunk strandokra, üdülőhelyekre, ahol tudjuk, hogy nagyrészt az egészségtelenebb kategóriába sorolható ételekhez jutunk hozzá, érdemes csomagolnunk magunknak az életmódunkba beilleszthető ételeket.

Melyek azok az ételek, amik a meleget is jól bírják, és egész nap számolhatunk velük strandolás, nyaralás közben?

Hogyha a saját példámat nézem, én mindig viszem magammal a hűtőtáskát, amibe belerakom azokat az ételeket, amik a meleg hatására veszítenek a minőségükből, esetleg megromlanak. Ennek köszönhetően elég széles annak a tárháza, hogy mik közül választhatunk. Én minden esetben készülök nagy mennyiségű zöldséggel és idény gyümölccsel, amikhez könnyű nyúlni két csobbanás között.

Amiket általában még csomagolni szoktam magammal, azok a szendvicsek, amiket szintén sok zöldséggel fogyasztok. Esetleg grillezett zöldségeket/csirkét/tofut, valamilyen körettel, mint bulgur/kuszkuszsaláta, parázs krumpli vagy akár rizs. Ezek mind-mind olyan ételek, amik különösen táplálóak, könnyen beilleszthetőek bármilyen étrendbe, és főként hűtőtáskában kutya bajuk lesz.

StefaNikolic/istockphoto.com

Mire figyeljünk az adagoknál?

Amelyik módszert minden esetben a legkönnyebb betartani, hogy a tányérunk felét a zöldségek vagy gyümölcsök tegyék ki, míg a negyedét a feltét és negyedét a köret. Ezzel a módszerrel nem nagyon lőhetünk mellé.

A húsok tekintetében egy főétkezésnél egy fő átlagos adagja egy tenyérnyi szelet. Köretek közül pedig egy maréknyi. Ez az a módszer, amit mérleg és bármilyen felszerelés nélkül, akár a strandon is tudunk alkalmazni.

Milyen nassolnivalókat éri meg magunkkal vinnünk?

Amik az én táskámban minden alkalommal megbújnak, azok a magvak. Lehet ez akár mandula, kesudió, pisztácia vagy dió is. Szuper választás lehet esetleg aszalt szilvát is csomagolni magunkkal, főleg abban az esetben, ha nem volt alkalmunk elegendő rostot fogyasztani a nap folyamán. Ezeken kívül a nyár a tökéletes időszak arra, hogy minél több friss gyümölcsöt fogyasszunk. Csomagoljunk magunkkal az idény gyümölcsökből is pár adagot a családnak! Hogyha pedig valami egyszerű megoldásra vágyunk, számos lehetőség van a szupermarketek polcain is, mint például a gyümölcsszeletek, hüvelyesekből készült lencse-, vagy csicseriborsó chipsek, esetleg teljeskiőrlésű ropik.

Mekkora hangsúlyt fektessünk a folyadékbevitelünkre, és melyek hozzá a legjobb lehetőségek nyáron?

Általánosságban is elmondható, hogy érdemes egy nap folyamán legalább 2,5-3 liter cukor-, és alkoholmentes folyadékot elfogyasztani. Erre a legjobb választás az ásványvíz lesz. Ne várjuk meg, amíg szomjasak leszünk, hidratáljunk rendszeresen. Nyáron pedig a nagy melegben még nagyobb figyelmet kell szentelni arra, hogy megfelelően hidratáljunk. Hogyha ezzel küszködünk, érdemes ízesítenünk a vizet gyümölcsökkel, uborkával, citrommal, gyömbérrel, mentával. Illetve nagy segítség lehet, ha egy nagyobb szívószálas pohárból vagy kulacsból iszunk, mert ez idegileg serkenti a szomjúságérzetet.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!