Válaszd meg jól, hogy edzés után milyen fehérjét fogyasztasz!

Válaszd meg jól, hogy edzés után milyen fehérjét fogyasztasz!

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Válaszd meg jól, hogy edzés után milyen fehérjét fogyasztasz!

Aki tudatosan kezd testedzésbe, testépítésbe vagy fogyókúrába, az tisztában van vele, hogy a táplálkozásnak, a megfelelő táplálékoknak, azon belül is a fehérjéknek mekkora szerepe van a kívánt forma és testsúly elérésében. (x)

A megnövelt fehérjebevitel kapcsán külön említést érdemel a fehérjeturmixok fogyasztása, illetve azok helyes beviteli ideje az emésztés és ezzel kapcsolatosan a közérzet szempontjából. Bár a változatosan fogyasztott állati és növényi élelmiszerek tartalmaznak megfelelő mennyiségű proteint, fokozott fizikai aktivitás, fehérjediéta esetén nem fedezhető csak ily módon a szervezet szükséglete. Ilyenkor nagyszerű alternatívát jelenthetnek a BodySelect fehérje étrend-kiegészítői. Milyen fajtái vannak, és melyiket hogyan fogyaszd?

A nélkülözhetetlen fehérjék

Az emberi szervezet számára elengedhetetlen, energiát adó makrotápanyagok közül a fehérjék a sejtek, szövetek és szervek építőanyagaként vesznek részt a működésben. A proteinek 20 féle aminosavból épülnek fel, melyek közül 9 esszenciális aminosavat csak táplálékokból tud a szervezet előállítani. 

Fehérjékhez juthatnk állati és növényi eredetű táplálékokból, de csak az állati származékok nevezhetők teljes értékűnek, vagyis tartalmazzák valamennyi esszenciális aminosavat is. A növényi proteinek, a szójabab, a quinoa, a hajdina, a kendermag és a spirulina kivételével nem teljes értékűek a hasznosulás szempontjából, azonban megfelelő párosítással fedezni tudják a szervezet számára szükséges aminosavakat. 

Mennyi fehérjére van szüksége a szervezetnek?

A szervezet fehérjeszükséglete több tényező függvénye, befolyásolja a nem, az életkor, az egészségi állapot, valamint a fizikai aktivitás. Míg egy egészséges, átlagos testalkatú felnőtt napi fehérjeigénye 0,8 g/testtömeg kg, addig egy sportoló vagy fizikai dolgozó esetében ez 1,6-2,0 g/testtömeg kg is lehet. Hogy kinek mennyire van szüksége, azt érdemes lehet dietetikussal átbeszélni, ugyanis az egészségünk érdekében tartózkodni kell a túlzott protein fogyasztásától is. 

A fizikai aktivitás lényegesen növeli az igényt, az elfogyasztott fehérje pedig növeli a zsírmentes izomtömeget, ezért is jó barátai a sportolóknak, diétázóknak a különféle fehérjeporok. Vannak, akik érzékenység miatt nem fogyaszthatják, míg mások ideológiai okok miatt nem vesznek magukhoz állati fehérjéket. Számukra akár a vegán fehérjeporok is remek alternatívát jelenthetnek.

Melyik fehérjeport és mikor javasolt fogyasztani?

Bár az állati és növényi proteinek hatásai hasonlóak, mégis sok sportoló szavaz bizalmat inkább a tejsavófehérjéből készült ún. whey proteinnek, ugyanis ez hasznosul a legjobban, azonban tudni kell róla, hogy lassú felszívódású. 

Fogyaszthatod reggeli helyett, ha rohanós napod van, de legjobb, ha edzés előtt 1-2 órával keversz be magadnak egy turmixot, hogy elegendő energiát adjon. Edzés után maximálja a fehérjeszintézist, lefekvés előtt fogyasztva pedig elősegíti a regenerációt, és nem mellesleg abban is segít, ha megéheznél. 

Sportoláshoz, diétához válaszd az ízletes fehérjeturmixokat!

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!