5 oka is van, amiért NE irtsd ki a csalánt a kertedből

5 oka is van, amiért NE irtsd ki a csalánt a kertedből

Címlap / Életmód / Egészség / 5 oka is van, amiért NE irtsd ki a csalánt a kertedből

Mindannyiunknak vannak emlékei arról, milyen kellemetlen tud lenni, ha megcsíp a csalán. Azt viszont talán nem is gondolnád, hogy az egyébként nem túlzottan mutatós növény rendkívül sokoldalú, mi több, egyáltalán nem érdemes kiirtanod a kertedből. Hogy miért?

A csalánt már évezredekkel ezelőtt sem kezelte mindenki gyomnövényként. Az ókori Görögországban egyes feljegyzések szerint kígyóharapásra, skorpiócsípésekre és egyéb mérgezésekre használták. Sok száz évvel történt már az is, hogy elkezdték salaktalanítóként, lázcsillapítóként és a reuma kezelésére is alkalmazni, és ez még csak a kezdet!

Manapság a felhasználási területe sokkal szélesebb körű, és jótékony hatásai miatt egyértelműen kijelenthetjük, hogy minden kertben helye van.

1/5. Fokozza a vese működését

A csalán az egyik legjobb vértisztító, méregtelenítő, gyulladáscsökkentő és salaktalanító növény. Fokozottabb vízkiválasztásra ösztönzi a vesét, ezzel csökkentve a vér húgysavszintjét. Ha hajlamos vagy a vesekőképződésre, akkor mindenképp ajánlott rendszeresen csalánteát fogyasztanod, ugyanis segít időben kiválasztani a vesehomokot. Tisztító hatásának köszönhetően pedig a gyomor- és bélhurut kezelésében is fontos szerepet tölthet be. További előnye, hogy csökkenti a vizelési ingert és gyorsítja a vizeletáramlást. 

A csalán hatása
alicjane/istockphoto.com

2/5. Enyhíti több betegség tüneteit

A csalán teáját vértisztító és vizelethajtó hatása miatt már széles körben használják olyan betegségek kezelésére is, mint a reuma, a hólyaghurut vagy a köszvény. Mivel csökkenti a szervezet folyadék-visszatartását, enyhíti a prementstruációs tüneteket.

Különböző kutatások pedig azt is bizonyították, hogy a csalán egyes összetevői csökkentik a prosztata megnagyobbodását, pozitívan hat a hormonanyagcserére, valamint gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatása is van. Fontos azonban megjegyezni, hogy inkább gyógynövénynek, mintsem gyógyszernek tekinthető, ezért bármilyen egészségi panasz esetén csak akkor ajánlott használni, ha azt a kezelőorvos is támogatja.

3/5. Kitűnő növényvédő

A csalán olyan értékes összetevőket tartalmaz, mint a kálium, a vas, a foszfor, a magnézium vagy a nitrogén, amelyek egytől-egyig fontos tápelemei a növényeknek. Ha szedsz néhány maréknyi csalánlevelet, majd kifőzöd a levét – lehetőleg nyitott ablak mellett, mivel a szaga meglehetősen erős és szúrós –, néhány nap állni hagyás után máris trágyázhatod vele a kerted ékességeit. 

Emellett a leveleiket is érdemes lefújnod vele, mivel remek segítséget nyújt abban is, hogy megelőzd a gombás megbetegedéseket, a támadó kártevőket, sőt a már megjelent levéltetvekre és atkákra is megoldást nyújthat.

4/5. Konyhai alapanyagként is hasznosítható

A csalán bizony levélzöldségként is megállja a helyét. Friss hajtása magas B-, C-, és K-vitamin tartalmú, valamint zöld színanyaga, a klorofill is jó hatással van a szervezetre. Éppen ezért érdemes a konyhában is hasznosítani, például levesként, főzeléknek, tojásrántottába és körözött összetevőjeként is hasznosítható.

Mivel, ahogyan arról korábban is szó volt, a csalán alapvetően kellemetlen szagú, ezért csak a hajtásvéget érdemes felhasználni, és a forró vízből való kivétele után egyből hideg vízzel ajánlott leönteni. Így nemcsak a szúrós szag, hanem a furcsa íz is megszűnik. Az is fontos, hogy fiatal leveleket válassz, mivel az idősebb csalánlevelek az azokban felhalmozódó cisztolit kristályok irritálhatják a vesét.

A csalán levélzöldségként
rezkrr/istockphoto.com

5/5. Szépségápolási termékként sem utolsó

A csalánt szépségápolási célokra is bátran használhatod. A csalános samponok erősítik a hajhagymákat, új erőt és rugalmasságot kölcsönöznek a hajnak. Javítják a haj szerkezetét, aminek köszönhetően könnyen fésülhető, fényes és selymes lesz.

Ehhez nincs is másra szükség, mint egy csalánfőzetre, amit vízzel higítva a megmosott hajra kell tenni, megtörölni, és várni, hogy megszáradjon. Kovasav-tartalmának köszönhetően erősíti a körmöket. Csalánvizes fürdőként használva kitűnően kezeli a pattanásos bőrt. A zsenge leveleit megfőzve arcgőzölőként is használható.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!