Binge eating – A zabálós evészavar, ami észrevehetetlenül és alattomosan támad

Binge eating – A zabálós evészavar, ami észrevehetetlenül és alattomosan támad

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Binge eating – A zabálós evészavar, ami észrevehetetlenül és alattomosan támad / 2. oldal

Szerencsére egyre többet és komolyabban foglalkoznak az evészavarokkal, viszont még mindig sokkal nagyobb teret kap az a fajtája, amely látványos elváltozásokat eredményez a külsőben. Ide soroljuk az anorexiát, bulimiát és orthorexiát, melyek testileg radikális változást okoznak.

Van azonban egy másik alattomos evészavar, amivel mostanában tele van a közösségi média. Ismerkedj meg a Binge eating fogalmával.

Van kiút!

Világszerte egyre népszerűbb az időszakos böjt és ennek van egy olyan fajtája, mikor egyszer ehetünk a nap során (OMAD-One Meal A Day). Ezt legtöbbször azok alkalmazzák, akiknek valamilyen emésztési problémájuk van és könnyebb, ha csak egyszer terhelik le a gyomrukat szilárd étellel. Azoknak is nagy kedvencük, akik akarterő híján vannak és egyszerűbbnek találják, ha csak egyszer kerülnek étel közelébe.

Ez a módszer, viszont azért mondható egészséges táplálkozásnak, mert tudatosan van felépítve, nincs benne éheztetés és túlevés sem.

Mindeközben az emésztőrendszer egész nap pihenhet, így a test is könnyebben tud regenerálódni, napközben gyógyteák és különböző zöldség-gyümölcslevek fogyasztásával.

Ezzel szemben a „binge eating” egy kontroll nélküli élet. A zabálások egyáltalán nem az egészséges étkezésről szólnak, vagyis nem brokkoliból és sárgarépából viszik be azt a több ezer kalóriát. Éppen ezért ezek a személyek gyakran szenvednek tápanyaghiányban, mivel semmilyen vitamindús ételt nem juttatnak be a szervezetükbe.

Ez köszönhető az éheztetésnek, mivel hosszú éhezés után leginkább az egyszerű szénhidrátokat kívánjuk. Pizza, hamburger, édesség és minden, ami feldolgozott élelmiszer. A már fent említett OMAD életmód jó kiindulópontja lehet a gyógyulásnak, odafigyelve arra, hogy kinek mikor legideálisabb ezt a tápláló, nagy mennyiségű étkezést beiktatni. Azonban azzal is tisztában kell lenni, hogy nem mindenkinek a gyomra képes megbirkózni az egyszerre nagy mennyiségű étel befogadásával, szóval ezt se erőltesd magadra, ha nem érzed tőle jól magad.

Ez mindössze egy jó kapaszkodó lehet, ha félsz, hogy túlennéd magad. Másik opció a falási rohamok elkerülése érdekében, a napszakra leosztva, mondjuk háromszori étkezés, kis adagokkal. Az agynak húsz perc kell a jóllakottság érzet eléréséhez, így elsőszámú feladat megtanulni lassan enni. Ehhez jól ötlet a közös étkezés, egy jó beszélgetőpartner társaságában. Legfontosabb, hogy az evészavaros megtanuljon bűntudat nélkül, lassan enni, nem félve attól, hogy kicsúszik a kontroll a kezéből. 

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»