Így arathatsz nagyobb sikert az önéletrajzoddal!

Így arathatsz nagyobb sikert az önéletrajzoddal!

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Így arathatsz nagyobb sikert az önéletrajzoddal!

Ha munkát keresünk, gyakran esünk abba a hibába, hogy ugyanazt az önéletrajzot mindenféle változtatás nélkül számtalan helyre elküldjük, és utána nem értjük, hogy miért nem jeleznek vissza nekünk, holott szerintünk megfelelünk a kiírásnak. Persze nincs biztos recept, és a munkaadók sem tudnak mindenkit felvenni egyetlen helyre, de azért érdemes néhány ponton bebiztosítani magunkat. Ilyen az önéletrajz elkészülte utáni utolsó ellenőrzés.

Személyes adatok

Nézzük meg, hogy biztosan megadtuk-e az elérhetőségeinket. Elég alapvető dolognak tűnik, mégis elképzelhető, hogy a nagy sietségben véletlenül kimaradt a telefonszámunk, vagy hibásan adtuk meg azt vagy akár az e-mail címünket.
Egy másodperc ezt újra ellenőrizni elküldés előtt, de így legalább azt bebiztosíthatjuk, hogy ha akarnak, akkor el tudnak érni bennünket. Az elérhetőségeink utáni nyomozást kár elvárni a munkaadóktól, ezért inkább előzzük meg ezt a helyzetet.

Munkahelyek

Ha úgy érezzük, hogy elkészült az önéletrajz, még elküldés előtt érdemes átfutni a feltüntetett munkahelyeket olyan szempontból is, hogy ne legyen hézag az időben.
Nézzük meg a folytonosságot, mert a kimaradt évek vagy akár a hónapok is könnyen bizalmatlanságot szülnek az önéletrajz későbbi olvasóiba, és akár az összeszedettség, pontosság hiányáról is árulkodhatnak. Az utolsó munkahelynél pedig tüntessük fel, ha az jelenleg is folyamatban van.

Kiemelések

Fontos, hogy a korábbi munkakörünk vagy munkaköreink leírásában emeljük ki, vagyis szedjük vastagon a legfontosabbakat. Érdemes ehhez az álláskiírás szövegét is használni, vagyis ha ott elsődlegesen egy konkrét szakmai tapasztalatot keresnek, és mi rendelkezünk ezzel, akkor azt hangsúlyozzuk ki a kiemeléssel.
Túlzásba nem kell esni, de egy-két szó megvastagításával megkönnyítjük az önéletrajz átnézését, ezáltal pozitívabb képet festhetünk magunkról.

Kezdjük a lényeggel!

Azt már szinte mindenki tudja, hogy a manapság használatos, vázlatos szerkezetű, úgynevezett amerikai típusú önéletrajzban mindig időrendben visszafelé érdemes haladni, vagyis a tapasztalatok között legfelül a legutolsó állásunkat részletezzük.
Az is fontos azonban, hogy a feladataink összefoglalásában az elsők között szerepeljen az, amit az új munkaadó vár, hiszen számára az a legfontosabb és az alapján dönti el, hogy alkalmasak lehetünk-e az állásra vagy sem.

Fénykép

A fénykép elmaradhatatlan kelléke a jól elkészített önéletrajznak, ezért lehetőleg ezt soha ne hagyjuk ki. Nem kell nagyméretű kép, de az fontos, hogy igazolványkép típusú legyen, vagyis olyan, ami az arcunkat mutatja, nem az egész alakunkat. Nyugodtan választhatunk mosolygós képet, de ne essünk túlzásba.
A viccesebb arcok, furcsa frizurák vagy nagyon ledér ruhák egyáltalán nem keltenek professzionális benyomást abban, aki majd mérlegeli, hogy behívjon-e bennünket interjúra vagy sem.

Mit kérnek?

Az álláskiírásokban gyakran szerepel néhány olyan dolog, ami felett sokan elsiklanak. Ha például a munkaadó felhívja a figyelmet, hogy angol nyelvű önéletrajzot is csatoljunk és tüntessük fel a fizetési igényt, vagy egy konkrét szót tegyünk bele a jelentkező levél tárgyába, akkor ezt minden esetben tegyük meg.
Ellenkező esetben figyelmetlenségről teszünk tanúbizonyságot, sőt az is lehet, hogy a jelentkezésünk olvasás nélkül meg a szemetesbe. 

Egy perc a döntésre

Ha egy munkaadó kiír egy álláspályázatot, arra sokszor több száz, de akár ezer jelentkezés is érkezhet. Képzeljük magunkat annak a helyébe, aki ezeket első körben átnézi, és lássuk be, hogy sokszor kevesebb, mint 1 perc alatt hozza meg a döntést, hogy érdekes lehet-e a jelentkezésünk vagy sem.
Éppen ezért minimalizáljuk a hibalehetőségeket, és törekedjünk arra, hogy ez az egy perc a javunkra dőljön el. Persze ez még messze nem garantálja a sikert, de az esélyeinken kifejezetten sokszor javíthat.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!