Ezt árulja el az alvási ritmusod a szerelmi életedről

Ezt árulja el az alvási ritmusod a szerelmi életedről

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Ezt árulja el az alvási ritmusod a szerelmi életedről

Az alvás az egyik legfontosabb dolog a mindennapi cselekedeteink közül: ha jól és elegendő ideig alszunk, az a szervezetünk számára is hatalmas segítség. Hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez, az általános jóllétünkhöz, és még bizonyos dolgokat is elárulhat rólunk. A kutatók gyakran figyelik, mire következtethetünk abból, milyen pozíciókban alszunk, miket álmodunk, nemrég pedig még azt is felderítették, hogy az alvási ritmusunk mit árul el a szerelmi életünkről.

Az alvás egymáshoz igazíthatja a szokásainkat

Sokaknak megoszlik a véleménye arról, hogy egy párnak feltétlenül együtt kellene-e aludnia, vagy mennyire szükségszerű, hogy ugyanakkor pihenjenek le. A párom és én gyakran eltérő munkarendben dolgozunk, ezért már megszoktam, hogy nincs lehetőségünk mindig együtt aludni, és ezzel még rengetegen vannak így. Azt viszont már néhány hónap után megfigyeltem, hogy ha igen, és ő jóval korábban szeretne elaludni, mint én, akkor végül én is hamarabb alszok el. Szerencsére viszont ez általában egyáltalán nincs rossz hatással egyikünkre sem.

Egy amerikai tanulmány szerint azok a boldog párok, akik együtt alszanak egy ágyban, ösztönösen is egymáshoz igazítják az alvásritmusukat.

A Pittsburghi Egyetem kutatói a Sleep című folyóiratban megjelent tanulmányuk során egyenesen azt mutatták ki, hogy azok a párok, akik valóban jól érzik magukat együtt, az alvás-ébrenlét ritmusukat minden alvási fázison keresztül, vagyis több órán át szinkronizálják. Az éjszakai alvásfázisok és az alvás-ébrenlét ütemezése közötti megfelelés a heteken keresztül vizsgált pároknál átlagosan 75%-os volt. 

A rendszeres együttalvás pozitívan hat a boldogságérzetünkre

A vizsgálatban részt vevő pároknak egy, a Pittsburghi Egyetem viselkedés- és társadalomkutatója, Wendy M. Troxel professzor által kidolgozott kérdőívet kellett kitölteniük minden este, lefekvés előtt. A kérdések célja az volt, hogy rávilágítsanak, mennyire elégedettek a felek a párkapcsolatukkal. Az eredmény szerint pedig mindkét félnél, de különösen a nőknél igaz, hogy minél inkább hasonló volt az alvásritmusuk, annál inkább elégedettek voltak a párkapcsolatukkal. A kutatók szerint ez egyértelműen arra utal, hogy az alvásszinkronizáció mértéke a párkapcsolati elégedettség tudatalatti mércéjeként is szolgál.

fotostorm/istockphoto.com

Jóval többről van szó, mint egyszerű alkalmazkodásról

A kutatók szerint a kapott eredmények nemcsak azt mutatják, hogy a párok alkalmazkodnak egymás alvási ritmusához, hanem az alváskutatás új perspektívájára is rávilágít. Wendy M. Troxel professzor kifejtette, hogy az alvásra a tudomány eddig csak egyéni folyamatnak tekintette, amelyben az alvásritmust egy személyre szabott, zárt rendszerként kezelték.

A tanulmánynak köszönhetően viszont kiderült, hogy a legtöbb párkapcsolatban élő ember számára az alvás egy közös szokás, ami egyénileg is jobbá teheti az életünket.

Mire utalhat, ha egyedül rosszul alszol?

Függetlenül attól, hogy párkapcsolatban élsz, vagy esetleg keresed az igazit, a kutatás arra is rámutat, hogy az egyéni alvási szokásokat elsősorban feltehetően nem az olyan külső tényezők befolyásolják, hogy pontosan mennyit alszol, van-e valamilyen környezeti zaj, vagy más jelenléte a szobában. Az viszont igen, hogy jelen van-e melletted az a személy, akivel boldog vagy. Ha sokszor érzed azt a párod jelenléte nélkül, hogy nem ugyanúgy alszol, azzal még sok más ember is így lehet.

Ha pedig még nem talált rád a szerelem, lehet, hogy vagy vágysz egy párkapcsolatra, vagy egyébként nem érzed magad boldognak. A lényeg, hogy ha nem jól alszol, azért semmiképpen se hibáztasd magad. Lehet, hogy csak arra van szükséged, hogy a szeretett személy melletted legyen. Amikor vagy amíg viszont ez nem lehetséges, addig próbálj meg néhány házi alvássegítő praktikát bevetni a nyugodtabb éjszakák érdekében.

Forrás: praxisvita.de

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!