Nehezen kelsz fel reggelente? Próbáld ki a 85:15 szabályt

Nehezen kelsz fel reggelente? Próbáld ki a 85:15 szabályt

Címlap / Életmód / Egészség / Nehezen kelsz fel reggelente? Próbáld ki a 85:15 szabályt

Elhagyni a meleg, kényelmes ágyat, és elkezdeni egy szürke, borongós napot? – sokak számára ez minden reggel leküzdhetetlennek tűnő kihívást jelent. Ha úgy érzed, hogy ez rád is igaz, ne aggódj! A kora reggeli kínszenvedést könnyedén elmulaszthatod, méghozzá egy roppant egyszerű trükkel: a 85:15 szabály segítségével már korán reggel lendületesebben vághatsz bele a napba, és hosszú órák elteltével is kevésbé leszel fáradt.

Rengeteg módszer létezik arra, hogy a reggelek könnyebben induljanak – elég csak arra gondolni, hogy hány ember kezdi a napját azzal, hogy megiszik legalább egy csésze kávét, vagy lezuhanyozik, hogy azáltal is könnyen felébredjen. Bár ezek a dolgok ideig-óráig segíthetnek, a testünket nem az ilyen lépésekkel motiválhatjuk igazán – sokkal jobb, ha tudatosan megpróbálunk kialakítani egy rutint az életünkben, és ahhoz legtöbbször tartjuk is magunkat.

Így működik a 85:15 szabály

Már biztosan hallottad, hogy a szervezeted különböző alvási fázisokon megy keresztül az éjszaka folyamán. Ahhoz, hogy reggel kipihenten kelhess fel, ezeknek az alvási ciklusoknak a lehető legkövetkezetesebbeknek kell lenniük. Az ehhez vezető legjobb módszer a szilárd alvási rutin.

Itt lép életbe a 85:15 szabály, amely azt mondja ki, hogy az időnk 85%-ában ugyanabban az időben kell lefeküdni és felkelni, hogy könnyebben induljanak a reggelek.

Ezek a rögzített időpontok segítik a szervezetet, hogy egy jó alvási ritmushoz szokjon hozzá, ezáltal pedig pihentetőbbek legyenek az éjszakáid. Mivel ezt persze nem mindig lehet betartani, a szabály ad egyfajta könnyítést: a napok fennmaradó 15%-ában szakíthatsz az alvás-ébrenlét rutinjaiddal. Ha betartod ezt a szabályt, reggel kipihentebben fogsz felkelni, és a nap végén is kevésbé fogod magad fáradtnak érezni.

Nem az alvás az egyetlen, amiben segíthet ez az elv

Bár a 85:15 szabályt kifejezetten a reggeli kelés megkönnyítését szolgálja, ebből az arányból egy másik, már az étkezéseket illető szabály is született, amit egy amerikai orvos, Dr. Tim Reynolds fejlesztett ki. Mivel ez a másik szabály az egészséges táplálkozást, és ezáltal egy egészségesebb életmód kialakítását célozza meg, közvetett értelemben a nyugodtabb alváshoz is hozzájárulhat.

Ezen szabály szerint általánosságban igaz, hogy az esetek 85%-ában azért eszünk, hogy túléljünk. Reggel azért eszünk, hogy több energiánk legyen a nap elindításához és hogy dolgozni mehessünk. Tíz körül beütemezünk egy tízórait, hogy csillapítsuk az éhségünket, majd dél körül ebédelünk. A nap hátralévő részében is általában még több alkalommal eszünk, mert szükségünk van a tápanyagokra és az energiára a túléléshez.

DjordjeDjurdjevic/istockphoto.com

Az idő másik 15%-ában szociális okokból eszünk. Lehet, hogy elmegyünk vacsorázni a barátainkkal, vagy meghívnak minket egy buliba, esetleg egy szerettünk készít nekünk süteményt. Ilyen esetekben azért eszünk, mert kifejezetten ízlik egy adott étel, vagy mert egy társasági eseményen vagyunk.

Ha azokban az esetekben, amikor a 85%-os időben való étkezésekről van szó, csak egészséges ételeket ennénk – persze nem hatalmas adagokban -, nagy valószínűséggel megoldanánk az elhízás problémáját. Nasizni vagy kalóriadúsabb finomságokat fogyasztani pedig még mindig ott van az a 15%, amikor szinte egyáltalán nem számít, mit eszünk. Persze úgy, hogy az adott étel tényleg jól essen, közben pedig ezekben az esetekben se essünk túlzásba.

A legjobb, ha mindkét szabálynak adsz egy esélyt, így egyszerre telhetnek pihentetőbben az éjszakáid, és az általános egészségednek is jót tehetsz. Nem kell túl szigorúan ügyelned az arányokra, a lényeg, hogy ügyelj a tudatosságra, és közben figyeld a tested változásaid. Minél jobban érzed magad, annál könnyebben tudod majd betartani ezeket az alvási és étkezési elveket

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!