5 tipp, ami ablakcsere nélkül is segít szigetelni még a téli hideg előtt

5 tipp, ami ablakcsere nélkül is segít szigetelni még a téli hideg előtt

Címlap / Otthon / Háztartás / 5 tipp, ami ablakcsere nélkül is segít szigetelni még a téli hideg előtt

Legyen bármilyen típusú fűtési rendszerünk, az optimális hőmérséklet biztosításához a téli hónapokban arról is gondoskodnunk kell, hogy megtartsuk a bent megtermelt hőt – ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő hőszigetelés. Az új építésű házaknál ma már kiemelt figyelem jut az energiatakarékos technológiai megoldások alkalmazására, de az utólagos hőszigeteléssel, illetve a nyílászárók cseréjével a régi ingatlanokban is nagymértékben minimalizálhatjuk a hőveszteséget. (x)

Ingatlanunk állapotától függően persze nem minden esetben szükséges nagyobb átalakításba fognunk ahhoz, hogy gátat szabjunk a hőszivárgásnak – több egyszerű praktikát is bevethetünk a hőszigetelés kiegészítésére. Cikkünkben ezekből gyűjtöttünk össze néhányat.

Miért fontos a megfelelő hőszigetelés?

Amennyiben otthonunk nincs megfelelő módon szigetelve, a fűtéssel előállított hő számottevő hányadát elpazarolhatjuk. A családi házak esetében például a megszökő energia 25-35%-a falakon, 25-30%-a tetőszerkezeten, 20-25%-a a nyílászárókon, 10-15%-a a talajon fekvő padlón keresztül távozhat. Ez pedig nemcsak a komfortérzetünkre lehet negatív hatással, de mivel a fűtési rendszerünknek folyamatosan kompenzálnia kell a hőveszteséget, ingatlanunk energiaigénye, ezáltal pedig a rezsiköltségeink is jelentősen megugorhatnak.

A megfelelő hőszigeteléssel minimalizálhatjuk a hőveszteséget és növelhetjük az energiahatékonyságot, aminek következtében látványosan csökkenhetnek fűtési költségeink. A párazáró vagy páraáteresztő tulajdonságokkal rendelkező szigetelőanyagokkal továbbá elejét vehetjük a penészesedésnek és a nedvesség okozta károknak, amivel hatékonyan javíthatjuk a beltéri levegő minőségét. Nem utolsósorban pedig a károsanyag-kibocsátás és az energiafogyasztás mérsékelése révén otthonunk ökológiai lábnyoma is kisebb lesz.

Milyen esetekben érdemes sort keríteni az ablakcserére?

A fal- és tetőszigetelés mellett a nyílászárók állapota és minősége is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy meg tudjuk tartani télen a benti hőt. Ha ugyanis az ablak- vagy ajtókeretek és a falak találkozásánál nincs maradéktalanul kitöltve a rés, vagy ha az üveg nem megfelelően szigetelt vagy nem kellő vastagságú, ezeken a pontokon hőhidak alakulhatnak ki, amin a hő könnyebben jut ki, mint az épület többi részén, emellett nedvesedéshez és penészképződéshez is vezethet. Ha az ablakok kerete már elöregedett vagy károsodott, vagy esetleg nem rendelkezik a megfelelő hőszigetelő képességekkel, mindenképpen érdemes megfontolni a teljes cserét.

Az új nyílászárók kiválasztásakor különös figyelmet kell fordítanunk az olyan szempontokra, mint a hő- és hangszigetelő képesség vagy éppen az ablakkeret mérete és anyaga.

Habár manapság kevesebben részesítik előnyben, a fa ablakok nemcsak természetességet sugárzó, elegáns megjelenésük miatt bizonyulnak jó választásnak, hanem azért is, mert a fa kiváló hőszigetelő anyag, emellett alacsony hővezetési tényezővel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy kevésbé engedi át a hőt az épületen kívül és belül. Megfelelő felületkezelés esetén attól sem kell tartanunk, hogy a fa ablakok megvetemednének, így hosszú időn keresztül kiszolgálhatnak minket.

5 tipp, amivel egyszerűen csökkenthetjük a hőveszteséget

A nagy hidegek beköszönte előtt érdemes felmérnünk, hogy otthonunk mely pontjain számíthatunk hőszivárgásra, és hogy milyen megelőző lépésekkel ellensúlyozhatjuk az épületszerkezet hiányosságait. Az alábbiakban bemutatunk néhány egyszerű és költséghatékony megoldást, amelyek hozzájárulhatnak az optimális klíma fenntartásához a tél folyamán.

1. Szereljünk fel sötétítőfüggönyöket!

A sötétítőfüggönyök nemcsak a fényszabályozást és a belátás megakadályozását szolgálhatják, hanem a hőveszteség mérsékelésében is a segítségünkre lehetnek. Fontos, hogy jó minőségű, vastag szövésű függönyöket válasszunk, hiszen ezek különösen hatékonynak bizonyulnak a téli hidegek idején.

2. Tegyünk huzatfogó párnákat a nyílászárók elé!

Ha otthonunkban erős a légmozgás vagy a huzat, a habszivacsból készült huzatfogó párnák segítségével megakadályozhatjuk, hogy a kinti hideg levegő közvetlenül bejusson a belső térbe. Huzatfogó párnákat készen is vásárolhatunk, de némi kreativitással mi magunkat is készíthetünk, és még a lakásbelsőnket is feldobhatjuk velük.

3. Cseréljük le az ablaktömítéseket!

A rosszul illeszkedő, sérült vagy elöregedett tömítések miatt a benti meleg megszökhet az ablakok vagy ajtók nyílása mentén, az így kialakuló hőhidak miatt pedig jelentős energiaveszteséget okozhatnak. A nyílászárók tömítőgumijai korántsem örök életűek – 10-15 éves távlatban nagy a valószínűsége, hogy cserére szorulnak. Ezzel pedig anélkül is jelentősen javíthatjuk otthonunk hőmegtartási képességét, hogy teljes ablakcserére kerítenénk sort.

4. Ellenőrizzük a kilincseket, zsanérokat!

Érdemes arról is meggyőződnünk, hogy nyílászáróinkon a kilincsek, illetve zsanérok szorosan vannak-e rögzítve, hiszen ez is befolyásolja az ajtók, ablakok megfelelő záródását, valamint a hőszigetelés hatékonyságát. Ha szükséges, csavarhúzóval meghúzhatjuk a csavarokat, ha viszont az alkatrészek sérültek vagy elhasználódtak, a cseréjüket is tanácsos megfontolnunk.

5. Terítsünk le szőnyegeket!

A szőnyegekre nem pusztán dekorelemként tekinthetünk, hiszen télen csökkenthetik a padló hidegérzetét, de a benti hő megtartását is elősegíthetik. Ha valamelyik helyiségben nagyobb felületen üres a parketta vagy a járólap, mindenképpen érdemes egy vastagabb szőnyeggel lefednünk.

Habár a hőszigetelési hiányosságok a téli hónapokban jelentős energiaveszteséggel járhatnak, a megfelelő lépésekkel nagyobb költségráfordítás nélkül is javíthatunk otthonunk hőmegtartási képességein – ezzel pedig nemcsak fűtési költségeinken faraghatunk, hanem a komfortérzetünket is növelhetjük, és még a környezeti terhelést is mérsékelhetjük.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!