Lehet, hogy a kutyád legszívesebben mindent megenne, de akadnak olyan dolgok, amiket sosem lenne szabad nekiadnod. Azt már biztosan tudod, hogy a csoki milyen káros az egészségére, de érdemes tisztában lenni azzal, mely zöldségeket szabad ennie, és melyeket nem!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Mielőtt részletesebben belemegyünk a zöldségek listájába, fontos megemlíteni, hogy ez a kutyák étrendjében is fontos, de mellette a fehérjebevitelre is figyelned kell. Azt javasolják, hogy a fehérje az étkezésük 40-70%-át képezze, ami persze származhat zöldségekből is, de azért elsősorban inkább húsokban, bizonyos szervekben, tojásban találhatók meg nagyobb számban.
Amit megehetnek a kutyák:
Répa
A répa szuper választás, ha egészséges snacket akarsz adni a kutyádnak, ráadásul nyugodtan eheti nyers változatban is. Alacsony kalóriás, így nem fordulhat elő, hogy többet eszik egy nap, mint kellene, és puffadást sem okoz nála. Ami miatt pedig igazán ajánlják, az magas B-, C-, D-, E- és K-vitamin tartalma, valamint a rengeteg rost, ami megtalálható benne.
Karfiol
A karfiollal sincs probléma, de itt azért figyelni kell arra, hogy csak kisebb mennyiségben fogyassza a kutyád. Nem veszélyes az egészségükre, sőt, mivel B-, C- és K-vitamint is tartalmaz, kifejezetten egészséges – az omega-3 zsírsavakról nem is beszélve, amelyek együtt erősítik az immunrendszerét. Viszont könnyedén puffadást és gázokat okoz, ezért kell figyelni arra, hogy kisebb arányban egye a kutyád. Lehetőleg ne nyersen add neki, ugyanis a karfiolt inkább kissé megpárolva érdemes fogyasztaniuk.
Uborka
Ha a kutyádra ráférne egy kis fogyókúrázás, az uborka jó választás lesz! Ez a zöldség alacsony kalóriás, jelentős része vízből áll, ráadásul energikusabbá tesz, és magas a vitamintartalma is. Ezek, együtt a káliummal, rézzel és magnéziummal elengedhetetlenek az egészséges szervezet fenntartásában, úgyhogy időnként mindenképpen adj egy keveset a kutyusodnak is.
Brokkoli
Akárcsak a karfiol, úgy a brokkoli is okoz puffadást, úgyhogy csak keveset adj neki, és viszonylag ritkábban. Ezt leszámítva egyébként kifejezetten pozitív összetevőket tartalmaz (A-, C-, E- és K-vitamint), magas a rosttartalma, és szinte egyáltalán nincs benne zsír. Csak arra figyelj, hogy minél kisebbre szeld fel, és párold meg egy kicsit, mert egyébként keményebb, és a nagy darabok megsérthetik a kutya torkát.
Káposzta
Nem csak az emberek egészsége szempontjából fontos a káposzta, hiszen pozitív összetevői a kutyák állapotát is befolyásolják. Bár puffadást okoz, ezért kisebb mértékben ajánlott a fogyasztása, a káposzta egyébként nagyon sok antioxidánst tartalmaz, és előszeretettel ajánlják azoknak a kutyusoknak, akiknek szükségük van plusz rostokra, mangánra, rézre és káliumra!
Zöldbab
A zöldbab az a finomság, amit nyersen vagy főzve is adhatsz a kutyádnak; csak arra figyelj, hogy ne legyen megsózva! Ilyenkor ugyanis sokkal jobban érvényesülni tudnak a tápanyagok, azaz az A-, C-, és K-vitamin, illetve a rostok, amelyek segítik a megfelelő emésztést. Ha a kutyádnak problémái vannak a gyomrával, érdemes a zöldbabbal kísérletezni – de persze csak kisebb mértékben.
Burgonya
A kutyák nyugodtan ehetnek krumplit, de csak ha kellően megfőzöd előtte, és nem teszel rá semmilyen fűszert – a sültkurmpli pedig kivétel, mert azt jobb, ha sosem adsz a kutyusodnak. És hogy miért nem szabad nyersen adni neki? Ilyen formában nagyon sok szolanint tartalmaz, ami akár mérgező is lehet, ezért nem eheted meg te sem tiszta formájában.
Cukkini
A cukkini tele van kalciummal, A-vitaminnal és káliummal, ennek köszönhetően pedig erősíti a kutyád csontjait, szívét és veséjét. Nyersen viszont inkább ne add neki: evés előtt párold meg, hogy megpuhuljon a héja, így sokkal ízletesebb lesz. Egyébként ez a zöldség azon kevesek közé tartozik, ami főzés után sem veszít tápanyagtartalmából, úgyhogy ezt követően is nagyon egészséges a kutyádra (és egyébként rád is).