Viccesnek hangzik, de komoly téma: ma van a WC világnapja

Viccesnek hangzik, de komoly téma: ma van a WC világnapja

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Viccesnek hangzik, de komoly téma: ma van a WC világnapja

Noha az anyagcsere teljesen természetes része az életünknek, mégis olyan téma, amiről nem tartjuk ildomosnak beszélni. Éppen ezért elsőre furának tűnhet, hogy a WC-nek külön világnapja legyen – pedig szerepe talán fontosabb, mint azt elsőre gondolnánk.

A WC Világnapját az ázsiai alapítású Toalett Világszervezet rendezte meg először 2001-ben azzal a céllal, hogy a szennyvízkezelés, a szennyvízelvezetés és a higiénia fontosságára irányítsák a figyelmet.

A kezdeményezés mellé később több nagy szervezet is beállt. Az ENSZ 2013 óta minden év november 19-én igyekszik felhívni a figyelmet a téma fontosságára.

Kényelmes európai otthonainkból elsőnek talán kicsit mókásnak hangzik, hogy egy olyan hétköznapi berendezésnek, mint amilyen a WC, világnapja legyen. A fürdőszobának ez az a része, aminek létezését egyértelműnek vesszük, ellenben nem különösebben szeretünk beszélni róla.

Sajnos azonban nem mindenki él ilyen szerencsés körülmények között. Az UNICEF 2019-es felmérése szerint 4,2 milliárd ember él biztonságosan kezelt szennyvíztisztítás nélkül – ez a világ népességének több mint fele! A nem megfelelő higiénia – a becslések szerint – évente 432 000 hasmenéses halált okoz. Az egyik fő tényező az olyan betegségekben, mint például a bélférgesedés és a trachoma.

Az elhúzódó konfliktusok által érintett országokban élő öt évnél fiatalabb gyermekek átlagosan közel hússzor nagyobb valószínűséggel halnak meg hasmenéses betegségben – amelyeket a biztonságos víz, a higiénia és a higiénia hiánya okoz -, mint a közvetlen erőszak miatt.

Sven Loeffler/istockphoto.com

A WC rövid története

Noha biztosan sokan emlékeznek még azokra az időkre, amikor a ma ismert WC Magyarországon sem volt olyannyira elterjedt, mint napjainkban, az illemhelyiség története nagyon régre nyúlik vissza: időszámításunk előtt 1000 körül a Perzsa-öbölben található Bahrein-szigeten már vízöblítéses toalettől írnak a források.

A WC ma ismert formájának európai megjelenésére azonban még jó ideig várni kellett: 1589-ben Angliában az angol költő és polihisztor, Sir John Harington  alkotta meg a lehajtható fedelű, vízöblítős illemhelyet (WC, water closet), amit 3 év múlva I. Erzsébet királynő meg is látogatott, és olyan nagyra tartott, hogy beszereltette palotájába is. Ha a feltaláló neve ismerős, az nem véletlen: a Trónok harca John Snow-ját játszó színész, Kit Harington egyenes ági felmenőjéről van szó ugyanis.

Magyarországon a vízöblítéses WC-k már a 20. század elején megjelentek, a világháborúk azonban jelentősen lelassították a terjedésüket, és a háború utáni építkezések idején is gyakori volt, hogy a gyorsaság és egyszerűség jegyében csak a lakóházak folyosóinak végébe építettek be fürdőszobát 2-3 WC-vel, amit az egész emelet használt.

Noha a helyzet azóta természetesen sokat javult, még van mit tennünk azért, hogy az alapvető higiéniás feltételeket mindenki számára megteremtsük: az Európai Unió statisztikai hivatalának 2020-as jelentése szerint 156 ezer ember otthonában még mindig nincs WC és fürdőszoba Magyarországon.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!