Ezért felejtsd el, hogy utcai ruhában ülsz le az ágyra

Ezért felejtsd el, hogy utcai ruhában ülsz le az ágyra

Címlap / Életmód / Egészség / Ezért felejtsd el, hogy utcai ruhában ülsz le az ágyra

Hazaérkezve a munkából szinte nincs is csábítóbb annál, mint hogy lepihenjünk az ágyunkon, aztán legszívesebben órákig meg sem moccannánk. Legtöbben mégis rávesszük magunkat, hogy nemsokára belevessük magunkat a házimunkába, vagy lezuhanyozzunk. Az egészségünk szempontjából viszont ez pont annyira lényegtelen, mint hogy öt percre vagy két órára dőltünk le az ágyra – ha ugyanis ezt utcai ruhában tesszük, azzal mindenképp árthatunk magunknak.

Valljuk be, attól, hogy reggel lezuhanyozunk, és nem érzünk magunkon semmilyen kellemetlen szagot, még nem jelenti azt, hogy a metrón, a bankban, a munkahelyen, az edzőteremben vagy egy randevún viselt ruhánk tiszta. Bizonyos szempontból pedig egyenesen koszosak, még akkor is, ha ezt a szemünkkel nem látjuk. Mielőtt tehát arra gondolnál, hogy legközelebb utcai ruhában ülsz az ágyra, előbb gondolj arra, mi minden kerülhet a lepedőre. 

Elkerülhetetlenül szennyeződéseket hagyunk magunk után

Természetesen a megfelelő higiénia gyakorlása már önmagában nagyon fontos az általános egészségi állapotunk szempontjából, de nem elegendő. Ha belegondolunk, hogy mi minden történik egy nap alatt a testünkkel, milyen folyamatok mennek végbe a szervezetünkben, világossá válik, mennyire rossz döntés az, ha nem cseréljük le egyből azt a ruhát otthon, ami egész nap rajtunk volt. 

Folyamatosan megválunk az elhalt bőrsejtjeinktől, olaj képződik a testünk felületén, és izzadtság kerül minden ruhadarabra, amit viselünk. Egy átlagos ember naponta körülbelül 500 millió bőrsejttől és egy liter verejtéktől válik meg, ami rettentően soknak hangzik. Ha belegondolunk, hány ember után ülünk le például egy székre a bankban, egyenesen elborzasztóan hat, mennyi szennyeződés kerülhet folyamatosan a ruhánkra.

Cicy/istockphoto.com

A baktériumok ragasztóként tapadnak ránk

Tudtad, hogy a baktériumok és az organizmusok heteket vagy akár hónapokat is túlélhetnek a ruháinkon? Nem véletlen, hogy egy újonnan vásárolt ruhát is ajánlott kimosni, még akkor is, ha korábban senki nem viselte. Ezek után még inkább egyértelmű, miért jobb, ha a mosásban, de semmiképpen nem az ágyunkon landolnak azok a ruhadarabok, amelyeket akár egész nap viseltünk. 

Mi történik, ha mégis utcai ruhában ülsz le az ágyra?

Ha mindezek ellenére sem figyelsz arra, hogy utcai ruhában ne ülj le az ágyra, számos kellemetlen következménynek teheted ki magadat. Elképzelhető, hogy már korábban azért voltak bizonyos panaszaid, mert akár csak egyszer is az egész nap hordott ruhádban ültél le az ágyadra. Az egyik legjellemzőbb dolog, ami történhet, hogy később szennyeződések és baktériumok juthatnak a szőrtüszőidbe, amik eltömődéseket és gyulladásokat okozhatnak.

Az így létrejövő pattanások még a kedvezőbb következmények közé tartoznak, de tulajdonképpen szinte bármilyen fertőző betegség kórokozója is a ruhádra kerülhet. Ráadásul minél több baktérium telepedik meg a ruhádon, annál nagyobb kockázatnak teszed ki magadat. A mostani járványhelyzetet figyelembe véve pedig csak még eggyel több okod van arra, hogy ezt tudatosan próbáld kiküszöbölni. 

Ha tehát legközelebb habozás nélkül le szeretnél pihenni, inkább tarts ki még néhány percig. Az utcai ruhát előbb feltétlenül cseréld le egy tiszta otthoni szettre. Még jobb, ha a szennyest egyenesen a mosnivalók közé teszed, hogy másnap ne hordozz magadon már eleve egy rakás összegyűlt baktériumot. Lehet, hogy így több lesz a mosnivalód, de hosszú távon hálás leszel érte, ha így döntesz.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!