Ezért hiszik a tudatlanok okosabbnak magukat: a Dunning-Kruger hatás

Ezért hiszik a tudatlanok okosabbnak magukat: a Dunning-Kruger hatás

Címlap / Életmód / Lélek / Ezért hiszik a tudatlanok okosabbnak magukat: a Dunning-Kruger hatás

Biztosan neked is ismerős az az embertípus, aki olyan témákban osztja az észt, amelyhez se tapasztalata, se tudása nincs, önbizalma és visszatarthatatlan véleménye viszont annál inkább. Nos, ő a Dunning-Kruger hatás tipikus esete.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Mindannyian összefutottunk már egy-egy terület botcsinálta szakértőjével, aki óriási hévvel magyarázta érveit és véleményének ellenkezőjéről lehetetlen volt meggyőzni. A covid új időszámítást hozott és kitermelte a vírus naprakész mindentudóit, de ott vannak a gyereknevelési kérdésekben kéretlen tanácsokat osztogatók, a közösségi oldalak komment szekciójának megmondó emberei vagy épp a gazdasági és politikai kérdések önjelölt szakértői.

A véleményét hangoztató és a téma valódi értőjeként viselkedő ember egyfajta kognitív torzítás miatt okosabbnak, alkalmasabbnak hiszi magát másoknál.

Gyakran viszont nyilvánvaló, hogy nem ért kiemelkedően az adott területhez. Nem feltéten tudatlan vagy kevésbé intelligens, mint az átlag, sőt, lehet kimagaslóan értelmes, felkészült ember, csak épp nem abban a témában hozzáértő, amelyben a véleményét hangoztatja.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!