Egészségügyi okok miatt kezdtem kerülni a tojást, és az elején nagyon tanácstalan voltam, mivel is helyettesíthetném a különféle fogásokban. A piskótáról még csak-csak lemondtam, hiszen remek alternatívákat sütök már jó ideje helyette.
De mi a helyzet a panírozással? Vagy éppen a rántottával? Már sosem ehetek olyan ételeket, amik ezekre a fogásokra emlékeztetnek? Szerencsére szó sincs erről! Még csak másfél év telt el, de már semmi sem hiányzik a listámról, minden – számomra fontos – tojásos ételre találtam alternatívát.
Egy fehérjében gazdag alapanyag, a csicseriborsó
A csicseriborsót csak az életmódváltásom óta használom, de azóta szinte mindennapos vendég a konyhámban. Lehet csíráztatni, mennyei hummusz, falafel készül belőle, de pirított rágcsálnivalónak és egytálételekbe is isteni. Csak magasztalni lehet pozitív élettani hatásait és bizony őrölt változata nagy segítséget jelent a tojás helyettesítése során is.
A csicseriborsólisztet először akkor használtam, amikor zöldséget szerettem volna rántani: a tojást ugyanis ki lehet váltani, ha csicseriborsólisztet egy kevés vízzel elkeverünk úgy, hogy egy híg palacsintatészta állagú masszát kapjunk.
Ez tökéletesen helyretettesíti a tojást a panírozás során. Szárított, kurkumás „vegetával” szoktam ízesíteni, így még a színe is megtévesztésig hasonlít a tojásra és el kell árulnom, eddig egy vendégemnek sem tűnt fel, hogy nem igazi tojással készítettem az ételt.
Csicseriborsólisztből nem csak helyettesítő alapanyag készülhet, hanem bizony rántotta is. (Ha a szója nem okoz problémát az étrendedben, akkor érdemes a tofuból készült, kurkumával megszórt tofurántottát is kipróbálnod, de aki érzékeny a tojásra, az általában a szójára is az.) A csicserirántottához kb. 100 gramm liszt és 200 g víz kell – ez a natúr rántotta alap, amit persze ízlésednek megfelelően készíthetsz el, mégpedig a szokásos módon. Ehhez a fogáshoz is erősen ajánlom a kurkumát a még sárgább, gusztusosabb látvány miatt, valamint a fekete sót, aminek egészen meglepő tojásos aromája, íze és illata van.
Kép: Kostyaklinanko/depositphotos.com
Hogyan helyettesítsd a süteményekben?
Mivel manapság már gyakorlatilag végtelen a tojásmentes sütemények száma, nemes egyszerűséggel előnyben részesítem azokat, amikbe eleve nem kell tojás. Így nincs hiányérzetem, és nem aggódom azért, hogy a végeredmény kevésbé lesz esztétikus és ízletes.
Ha mégis olyan receptet találtam, aminek nem tudok ellenállni, akkor általában banánnal, vagy almával helyettesítem a tojást.
Kb. 50 gramm banán- vagy almapüré szükséges ahhoz, hogy egy darab tojást kiváltsunk. Ami biztos, hogy a gyümölcspürétől nem lesz olyan légies a sütemény, inkább kicsit töményebbé válik – cserébe kárpótolhat, hogy jóval kevesebb zsírt és kalóriát tartalmaz. Érdemes egyébként egy leheletnyi citruspektint tenni a gyümölcshöz, úgy sokat javíthatsz a kötőképességén.
Inkább sós fogásokban szoktam bevetni a chia- vagy a lengmagtojást, de édességek esetében is pontosan ugyanúgy működik.
Ezek a magok nem csak az egészségünket támogatják, hanem áztatás során kocsonyás anyagot képeznek, így kifejezetten jól lehet utánozni velük a tojásfehérje állagát. 1 evőkanál maghoz 3 evőkanál víz dukál, amit félre kell tenni pár percre, vagy akár órára, majd ezután már adhatod is a választott süteményhez, tésztához. Egy ilyen adag egy darab tojást tud helyettesesíteni. Ha egyébként a térfogatnövelésre szeretnél jobban figyelni, akkor az élesztőn túl jó választás a szódabikarbóna és az almaecet is.