Felköthetik a gatyát a tinik szülei – egy tanulmány szerint

Felköthetik a gatyát a tinik szülei – egy tanulmány szerint

Címlap / Életmód / Család / Felköthetik a gatyát a tinik szülei – egy tanulmány szerint

… köztük én is. Egyelőre úgy tűnik, valóban jóval egyszerűbb azóta, hogy a kislányom tud járni és beszélni, bár hozzáteszem, az éjszakáink nagyjából mostanában rendeződtek, 5 éves korára. A szülőséggel járó fáradtság, a gyakori aggodalmak, a sok-sok szorongás mindenkit feszélyez és távolról sem könnyű megfelelni az elvárásoknak. Azonban egy újabb tanulmány azt mutatja, hogy jóval nehezebb anyának lenni akkor, mikor a gyermekünk kamasz lesz.

Az Arizonai Állami Egyetemen végzett tanulmányban 2247 anyát kérdeztek meg a gyermeknevelési szokásaikról, a gyermekikhez való viszonyulásokról, továbbá az anyákat általános közérzetükről is kifaggatták. A kutatás során külön kiemelték, hogy a szakértők alapvetően jól képzett, tanult, tájékozott édesanyák válaszaira voltak kíváncsiak. 

Mi lett az eredmény?

A kutatók azt írták, hogy a középiskolai évek minden korábbinál nehezebbnek bizonyultak az anyák számára. Ez volt az az időszak, mikor a gyermekek elkezdtek kísérletezgetni a kockázatvállalással. Ez az anyák számára állandó stresszforrást jelentett. A kamaszok esetében olyan kockázatokról beszélhetünk, mint a drogfogyasztás, az ellenszegülés és a szabályok megszegése, valamint a szexuális élet megkezdése.

Az érettség küszöbén álló gyermekek viselkedése komoly zavart okozott az anyák többségének.

Elutasító érzéseket tapasztaltak saját gyermekükkel szemben, köszönhetően annak, hogy ők sokszor lázadóan léptek fel ellenük, továbbá gyakran rosszkedvűek voltak. Még, ha az anyák tudták is, hogy ez természetes, akkor is rendkívül nehezen dolgozták fel, ami történik és közben viaskodtak a saját lelkiismeretükkel.

Stresszes tiniknek stresszes szülei vannak

A tizenévesek anyukái sokszor magányosnak, üresnek és elégedetlennek érezték magukat. Elmondásuk szerint még alacsonyabb anyai önértékeléssel bírtak, mint amit a gyermekeik csecsemőkorában tapasztaltak. Sőt, még az újdonsült szülőknél is jobban stresszeltek!

Kb. a lányom 10 éves korától kezdve érzem ingerültnek és szomorúnak magamat, mert nem tudom, hogyan segíthetnék neki beilleszkedni az iskolába, vagy miként támogathatnám, hogy megoldja a konfliktusait a barátnőivel” – mondta Samantha McDonald, 40 éves édesanya.

Mikor mégis próbálom támogatni, akkor ő nem bízik abban, hogy jó tanácsokat adok neki, vagy, hogy egyáltalán meg tudom vigasztani, és ez szívszorító számomra. A karrieremet félretettem, mert mindig anya akartam lenni. Korábban úgy éreztem, kiteljesedtem ebben a szerepben, de manapság nem találom kifizetődőnek, stresszesnek annál inkább” – vallotta be az elkeseredett édesanya. 

A tizenéves gyerekekkel a legnehezebb bánni
fizkes/istockphoto.com

Van fény az alagút végén, ha túléljük a kamaszkort

A szakértők szerint nem meglepő, hogy a félig felnőtt gyermekek anyái tapasztalták a legtöbb elégedetlenséget a vizsgálat során. A tanulmány szerint nagyobb terhet ró az anyákra a kamaszkor, mint az „üres fészek szindróma”, amiről eddig számos szakértő és szülő is azt gondolta, a legrosszabb az egész családalapítást tekintve.

Ugyanakkor ez a kutatás megerősítette, hogy a felnőtt gyermekek édesanyái számoltak be a legkisebb szerep-terhelésről és stresszről, valamint arról is, hogy a csemetéjükről alkotott negatív kép ekkor volt a legjelentéktelenebb. Szemben a kamaszok szüleiről, akik nem csak sokkal nehezebben látták pozitívan a gyermekeiket, hanem állandóan aggódtak miattuk és rengeteg konfliktusba keveredtek velük. 

A szakértők szerint a kisgyermekes anyák felköthetik a nadrágjukat. Nagyon úgy fest, hogy a kamaszkor még rosszabb lesz, mint a szörnyűnek gondolt dackorszak. Cserébe viszont komolyan fellélegezhetünk, ha elmúlnak a problémás évek…

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!