Megtalálták a legrégebbi ókori épületet – 11 ezer éves

Megtalálták a legrégebbi ókori épületet – 11 ezer éves

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Megtalálták a legrégebbi ókori épületet – 11 ezer éves / 2. oldal

A civilizáció történetével kapcsolatos korábbi elképzeléseket átalakítva, a törökországi Gobekli Tepe-t egy őskori nép építette 6000 évvel a Stonehenge előtt.

A talált eszközök segítettek

A kőeszközök és egyéb bizonyítékok, amelyeket Schmidt és csapata talált a helyszínen, azt mutatták, hogy a kör alakú burkolatokat vadászó-gyűjtögetők építették. A földből éltek, ahogyan az emberek az utolsó jégkorszak után tették. Több tízezer állati csontot fedeztek fel, amelyek vadon élő fajokból származtak, és nem volt bizonyíték háziasított gabonafélékre vagy más növényekre.

Schmidt úgy gondolta, hogy ezek a vadászó-gyűjtögetők 11 500 évvel ezelőtt gyűltek össze. Kőeszközökkel faragták ki Gobekli Tepe T-alakú oszlopait, és kőbányaként használták a lábuk alatt lévő domb mészkő alapkőzetét.

Az oszlopok faragása és mozgatása óriási feladat lett volna, de talán nem is olyan nehéz, mint első pillantásra tűnik. Az oszlopokat a domb alapkőzetének természetes mészkő rétegeiből faragták. A mészkő kellően puha ahhoz, hogy a gyakorlott és türelemmel dolgozó kéz az akkor rendelkezésre álló kovakővel vagy akár faeszközökkel is megmunkálhassa.

És mivel a domb mészkőalakzatai vízszintes rétegek, a helyszínen dolgozó régészek úgy vélik, hogy az ókori építőknek csak le kellett vágniuk a felesleget az oldalakról, nem pedig alulról vitték fel a köveket. Miután egy oszlopot kifaragtak, azt néhány száz méterrel a dombtetőn áthelyezték, kötél, rönkgerendák és bőséges munkaerő segítségével.

Egyesített erővel dolgozhattak

Schmidt úgy vélte, hogy a térség minden tájáról érkező kicsi, nomád csapatokat hitük motiválta arra, hogy egyesítsék erőiket a kivételes projekthez. A különleges épületben nagy lakomákat és mulatságokat, szertartásokat tartsanak, majd ismét szétszóródjanak. Schmidt érvelése szerint a hely rituális központ volt, talán valamiféle temetkezési vagy halálkultusz-komplexum, nem pedig település.

Ez egy elég komoly kijelentés. A régészek sokáig azt gondolták, hogy a bonyolult rituálék és a szervezett vallás egyfajta „luxus”. Ezt a társadalmak már csak akkor alakították ki, amikor elkezdték háziasítani a növényeket és az állatokat, az újkőkorba való átmenet idején. Ekkor már volt fölösleges élelmük és munkaerejük. Ha Schmidt állításai igaznak bizonyulnak, akkor ez azt jelenti, hogy Gobekli Tepe a feje tetejére állít rengeteg olyan dolgot, amit eddig a letűnt korok társadalmairól gondoltunk.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»