Már 40 év felett kezdődik. Szerencsére lehet tenni a csontritkulás ellen

Már 40 év felett kezdődik. Szerencsére lehet tenni a csontritkulás ellen

Címlap / Életmód / Egészség / Már 40 év felett kezdődik. Szerencsére lehet tenni a csontritkulás ellen

A csontritkulás egy olyan állapot, amely sokkal törékenyebbé és érzékenyebbé teszi a csontjainkat. Ha pedig csonttörés következik be, olyan egészségügyi problémák is felmerülhetnek, mint a tartós fájdalom, a görnyedt tartás vagy a mozgási nehézségek. Bár a betegség sok esetben csak 40 éves kor felett jelentkezik, és jóval több nőnél állapítják meg, mint férfinál, kortól és nemtől függetlenül is érdemes tennünk a megelőzésért.

Mit értünk csontritkulás alatt?

A csontritkulás (osteoporosis) a teljes csontvázunkra kiterjedő kóros folyamat, melynek során a csont állománya megfogyatkozik, szerkezete megváltozik. Korai stádiumban nehezen felismerhető, hiszen sajnos először akkor észleljük a problémát, amikor már előrehaladott állapotban van a folyamat” – mondta Szinger Lili gyógytornász-manuálterapeuta. Szerencsére azonban különféle kezelésekkel megfelelően szinten tartható. Az egészséges életmód is kiemelt szerepet játszik abban, hogy a már fennálló állapot ne súlyosbodjon.

Milyen tünetekről ismerhető fel?

A csontritkulás huzamosabb ideig szinte biztos, hogy semmilyen tünetet nem produkál, majd legtöbbször évek elteltével tűnnek fel az első kellemetlen jelek. „Jellemzően a korai tünetei közé tartoznak a gyakori vagy állandó hátfájás és a fáradékonyság. Később csonttörések, jellemzően a csigolya test vagy a bordák, combcsont vagy a csukló törése jelezheti számunkra a kórképet. Idővel megváltoztatja a testtartást, ami fokozza a panaszok meglétét. Ezen kívül csökken a testmagasság és bizonytalanná válik a járás és az egyensúly megtartása” – mondta a szakértő. 

Mely tényezők hajlamosíthatnak rá?

A női nemre gyakrabban jellemző kórkép, általában a vékony, kisebb termetű hölgyeknél fordul elő. Hajlamosító tényező lehet a mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozás, az idős kor, a gyógyszerek mellékhatásai, a dohányzás, az alkoholfogyasztás. Bizonyos betegségek (a pajzsmirigy betegségei, a cukorbetegség stb.) és az extrém fizikai terhelés is elősegíti a kialakulását. Legtöbbször a változó korú nőket érinti, de 40 év felett már rizikófaktort jelent” – árulta el Szinger Lili.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a csontritkulás már gyerekeknél is előfordulhat, melynek az oka jelenleg ismeretlen.

Ízületi fájdalmak jelezhetik pl: hát, csípő, térdek, akár a könyök fájdalma is. A csontritkulás hátterében genetikai hajlam is állhat, így mindazoknak, akiknek korábban már volt a családjában csontritkulásos beteg, még inkább érdemes odafigyelniük a testük jelzéseire.

bymuratdeniz/istockphoto.com

Mit tehetünk a megelőzésért, és milyen kezelési lehetőségek vannak?

Hangsúlyt kell fektetni az egészségromboló szokások leépítésére (mint például a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás vagy a mozgásszegény életmód), a meglévő kórképek orvosi kezelésére. Emellett a rendszeres testmozgás és a 40 év felettieknek a rendszeres szűrés végzése is fontos. A rendszeres D-vitamin és kalcium bevitelre is ügyelni kell.

A csontritkulás komplex kezelést igényel, mely a táplálkozás beállítását, az orvos által meghatározott gyógyszeres kezelést és a mozgásterápiát is magában foglalja.

Egy szakember segítségével összeállított mozgásprogram is segíthet a csontállomány megőrzésében, az izomzat fejlesztésében (mely a kialakult testtartást korrigálja) és a koordináció-egyensúly fejlesztésében. Mindezzel az esés és a törések is megelőzhetőek” – mondta a szakértő. Szinger Lili azt is kiemelte, hogy fontos már az első jelekre is figyelnünk, és kikérnünk az orvosunk véleményét, mielőtt nagyobb probléma alakulna ki. Ha úgy gondoljuk, hogy a hajlamosító tényezők igazak ránk, akkor mindenképpen orvossal egyeztessünk, ne pedig csontkovácsokkal vagy csak masszázzsal kezeljük a problémát. A mielőbbi felismerés ugyanis sokat segíthet a kórkép karbantartásában vagy a romlás lassításában.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!