Sétálj nagyokat!
Ilyen mértékű fizikai igénybevétel után csábító lehet a láblógatás gondolata, ezzel azonban nem tennél jót sem a testednek, sem a lelkednek. Inkább fokozatosan csökkentsd az izmaid terhelését, és indulj kisebb kocogásra vagy hosszabb sétákra!
A lényeg, hogy a normál tartományban legyen a pulzusod, így a szíved és az érrendszered is regenerálódhat. Arról nem is beszélve, hogy a napfény és a friss levegő csodát tesz a hangulatoddal.
Pótold a folyadékot és az ásványi sókat!
Közvetlenül a versenyt követően nem érdemes alkoholt fogyasztanod, hiszen az további vizet von el a testedtől, márpedig inkább bőséges utánpótlásra lenne szükséged. Figyelj rá, hogy a megfelelő vízmennyiség bevitele mellett az ásványisó-háztartásod is helyrebillenjen.
A sportitalokat pont ilyen célra találták ki – csak a cukortartalmukat is nézd meg, mert ebben a tekintetben kellemetlen meglepetés érhet! A kávét is kerüld el egy-két napig, ha lehet.
Nyújts!
A nyújtás minden fizikai terhelés után elmaradhatatlan kell, hogy legyen. Ennek segítségével nemcsak a szövetek megújulását segíted elő, de rugalmasabbá is varázsolod az izmaidat, így formásabb leszel.
Nemcsak közvetlenül a verseny után, hanem az utána következő egy-két napban is érdemes elvégezned néhány nyújtó gyakorlatot, amikor csak eszedbe jut – a tested később hálás lesz érte, hidd el!
Egyél jót!
Futóverseny vagy nagyobb túra során gyakori tanács, hogy csokoládéval tankold fel a szénhidrát-raktáraidat, mert az viszonylag hamar alakul energiává a szervezetben. Az igazság ezzel szemben az, hogy az édességből nem nagyon tud hasznos kalóriát „kivenni” a tested.
Sokkal jobb, ha alacsony cukortartalmú, fehérjedús nasira voksolsz ilyenkor, vagy a futók örök kedvencére, a banánra. A zsírszegény túró az egyik legjobb megoldás, de a fehér hús vagy hal is tökéletes, valamilyen salátával. A teljes kiőrlésű tésztafélék is egészséges energiapótlást jelentenek.
Áztasd magad!
A forró fürdő csábítónak tűnhet az igénybevett izmaid számára, de sajnos kutatások bizonyítják, hogy az izomrostok regenerációját inkább az alacsony hőmérséklet ösztönzi, mint a magas.
Ez azt jelenti, hogy a hideg zuhanytól várhatsz csodát, nem pedig a kádban való ücsörgéstől. Ha mégis utóbbira szottyan kedved, válassz langyos hőmérsékletet a gőzölgő helyett!
Masszíroztass!
Akár hosszú-, akár rövidtávon tetted próbára magad, meglepődhetsz, hány eddig nem érzett helyen képes fájni a tested. Egy minőségi, profi által végzett masszázs hozzájárul, hogy teljesen ellazulj, és javuljon az izomrostok anyagcseréje, mielőbbi felépülést eredményezve.
Létezik úgynevezett „mélymasszázs” is, melynek során a legmélyebb szövetekig hatolnak a mozdulatok – ez rendkívül hasznos, ugyanakkor elég fájdalmas is lehet.
Ne kezdd újra túl hamar!
A futás bizonyos szempontból olyan, mint a drog: mindig többre és többre vágysz belőle, mert izgat, hogy kitold a saját teljesítőképességed határait. Ezzel semmi gond nincs, ha egészségesen csinálod. A verseny után viszont néhány napig eszedbe ne jusson a következőre készülni, mert az izmaidnak szükségük van egy kis időre az új kihívásra való edzéshez!
Magaddal tolsz ki, ha ezt nem tartod be. Amennyiben kétségeid vannak, hogy milyen hamar és milyen intenzitással folytathatod a futást, bátran kérd ki egy sportorvos tanácsát, aki egészen biztosan megfelelő információkkal szolgál!