Természetes megoldások reuma ellen. Ezek a leghatásosabb gyógynövények

Természetes megoldások reuma ellen. Ezek a leghatásosabb gyógynövények

Címlap / Életmód / Egészség / Természetes megoldások reuma ellen. Ezek a leghatásosabb gyógynövények

Az artrózis a legősibb ismert betegségek egyike, a modern orvostudomány mégsem tud valódi megoldással szolgálni a reumás betegségekre. Ezért annak járunk most utána, hogy a természet hogyan lehet a segítségünkre az ízületi panaszok csökkentésében.

A betegség nyomai megtalálhatók az egyiptomi múmiákon, az ősemberek, sőt a dinoszauruszok leletein is. A negyvenes évei közepén járó, egyébként fittnek tekinthető Ötzi-ről, az 5300 éves jégemberről is kiderült, hogy artrózisban szenvedett. 

A reuma vagy reumatikus megbetegedés elnevezést különféle kellemetlenségek esetében használjuk összefoglalóan: az artrózisra, ami az ízületek kopásával és deformálódásával jár; az artritiszre, vagyis az ízületi gyulladásra; és itt kell még megemlíteni a köszvényt is, ami egy anyagcserebetegség, és a szervezetben visszamaradt húgysav kristályok ízületekben történő felhalmozódásával jár.

A legtöbb esetben már csak a fájdalmat illetve a gyulladást tudjuk enyhíteni, ezért különösen fontos szerepet tölt be a megelőzés, aminek kulcsfontosságú pillérei: a megfelelő táplálkozás és az ízületvédő mozgásformák megtalálása.

Mozogjunk bátran, de kíméletesen!

Az ízületi fájdalmak megléte nem azt jelenti, hogy onnantól fogva pihentetned kellene a testrészt, és lecsökkenteni az aktivitást. Éppen ellenkezőleg mocorognod nagyon is fontos, mivel a csont- és az izomleépülés csak fokozná a problémákat, vagyis idővel egyre több fájdalmat, erőteljesebb merevedést tapasztalnál. Már csak azt kell alaposan meggondolnod, hogy mely formáját választod.

Reumára ajánlott mozgásformák
Peter Chernaev/istockphoto.com

A folyamatosan, gyengéden, lassan végzett mozdulatsorok javasoltak, túlzások és megerőltetés nélkül. Kerülni kell viszont a hirtelen mozdulatokat, gyors irányváltásokat, és amelyek túl erős ütődéssel járnak az ízületek számára pl.: labdajátékok, ütővel játszott játékok, ugrások, esések, súlyemelés. Ajánlott az úszás, a vízitorna, a gyógytorna, nordic walking, sífutás, séta, kerékpározás, szobabiciklizés, táncolás.

„Ízületi panaszok esetén a mozgás fájdalmas, a mozgás hiánya végzetes. A helytelen mozgás káros, a helyes viszont gyógyít.”

– Dr. Mary P. Schatz  

Táplálkozás

Reuma kezelése táplálkozással
Dreamer Company/istockphoto.com

A túlsúly nagyon túlterheli az ízületeidet, növeli a fájdalom mértékét és végső soron megnehezíti az életedet, ezért érdemes lefaragni a testtömegedből, ha ez nálad is fennáll. A leglátványosabb javulást azonban a növényi táplálkozás tudja eredményezni, de legalább a tejtermékek elhagyása, valamint a húsban rendkívül szegény és zöldségekben, gyümölcsökben gazdag étkezés.  

A görögdinnye csökkenti az ízületi gyulladás kialakulásának esélyét. A kurkuma, a fekete ribiszke, a citrom, a paradicsom, a shiitake, a csalán, a petrezselyem és a torma enyhíti a köszvényes és reumás panaszokat. Az éhgyomorra fogyasztott burgonya- és káposztalé is nagyon hatásos. A rövidebb böjtök, lúgosító kúrák is segíthetnek, az alkoholt azonban kerülnöd kellene, és a dohányzást is tanácsos abbahagyni.

Teák

A gyógyteák fogyasztása egyike a legkönnyebben kivitelezhető, de mégis hatékony kezelési módoknak. 

Fenyőforrázat: 10 g fenyőbimbót tegyél fél liter forró vízbe, hagyd állni lefedve 15 percig. Szűrés után igény szerint mézzel ízesítheted. Reuma vagy köszvény megléte esetén naponta 2 csészényit fogyassz el belőle. 

Aranyvesszőfőzet- reuma ellen: 15 g aranyvessző virágot néhány pillanatig forralj 500 ml vízben, majd szűrd le. Két csészével fogyassz naponta. 

Búzavirág tea: 1 evőkanálnyi virágból 200 ml forró vízzel készített tea enyhíti a reumás panaszokat, naponta 3 alkalommal fogyaszthatod. 

Fürdők

A hidroterápiás módszerek gyöngyszeme, ami nemcsak kellemes, hanem hasznos is. 

Borókás fürdő: önts 2 dl borókateát a fürdőd vizéhez. 

Izomfájdalmak, íngyulladás és reumás idegfájdalmak esetén áldásos lehet. 

Fenyőfürdő: egy nagy marék fenyőhajtásra önts 2 liter forrásban levő vizet, 20 perc állás után szűrd le és add a fürdővízhez. 

Nyugtató, fáradtságűző hatásán túl csillapítja a reumás, köszvényes panaszokat, ízületi – és izomfájdalmakat. 

Zsurlós fürdő: kádfürdőhöz 750 g zsurlót áztass hideg vízbe, majd főzd 30 percig. 

Kedvező hatású a kötőszövetre, fokozza a szövetek anyagcseréjét, élénkít. 

Epsom sós fürdő: tegyél 2 dl keserűsót egy kádnyi meleg vízbe. 

A magnézium- szulfát bőrön keresztül felszívódva csillapítja az izom-, ízületi fájdalmakat.

Fürdő reumásoknak
Zynkevich/istockphoto.com

Pakolások, borogatások

Akut gyulladások esetén a hűtő hatású kezelések ajánlottak (hideg borogatások), míg a huzamosabb ideje fennálló ízületi fájdalom esetén a meleg terápiák (meleg borogatások, gyógyiszap, vérkeringést fokozó hatóanyagokkal dúsított pakolások) hoznak javulást.

„Mustártészta”: 1 evőkanál mustárlisztet 8 evőkanál búzaliszttel és kevés langyos vízzel keverj pépesre. Kanalazd vászondarabra, csomagold be, és tedd a fájdalmas ízületre. Fáslival rögzítsd, majd 20 perc hatóidő után távolítsd el. 

A mustár külsőleg bőrbe dörzsölve csökkenti a fájdalomérzetet (izgatja a hő- és fájdalomérző receptorokat), helyileg fokozza a vérkeringést, és képes oldani a simaizom- görcsöket.

Káposztapakolás: szerezz be egy vegyszermentesen termelt kelkáposztát, vagy fehér káposztát. A külső levelekből fejts le 4- 5 darabot, mosd meg, itasd le a vizet, majd vágd le az erek kidudorodásait. Tedd a leveleket egy műanyag vágódeszkára és egy sodrófával hengergesd meg, hogy kiszabaduljon a leve. Helyezd a leveleket tetőcserépszerű fedésben az érintett ízületre, rögzítsd egy pamutkendővel és egy rugalmas pólyával. Legalább egy órán keresztül hagyd fent, de akinek jól esik egy egész éjszakáig is „dunsztolhatja” a fájdalmas pontot. 

Ajánlott ízületi gyulladásra, krónikus reumatikus panaszokra, kopásos illetve köszvényes tünetek enyhítésére. A kelkáposzta inkább a krónikus reumatikus gyulladás csökkentésénél segít a legtöbbet, míg a fehér káposzta az akut gyulladások esetén hatékonyabb.

Gyömbéres borogatás: 2 evőkanál gyömbérport keverj el 150 ml forró vízzel. 5- 10 perc elteltével egy kendőt márts a folyadékba, majd jó alaposan csavard ki. Ha érzékeny a bőröd, vegyél fel gumikesztyűt a kezeid védelmében. Legyen még jó meleg, amikor a panaszos területre helyezed, rögzítsd egy másik kendővel vagy kötöző pólyával. Használd 10- 30 percig – egyéni toleranciától függően – amíg jól esik és kellemes érzést kelt. Enyhén irritálhatja a bőrt, de ez természetes reakció. 

Krónikus ízületi fájdalmak, reumatikus panaszok, kopásos tünetek, teniszkönyök váll- és tarkófeszülés esetén áldásos hatása lesz.

Krumplipüré pakolás: a kezelendő testfelület kiterjedéséhez viszonyítva főzz burgonyát, és mielőbb törd meg. Tedd vászonzacskóba vagy egy kisebb párnahuzatba. Helyezd fel azon melegében, amint kellemesen el tudod viselni, az égési sérüléseket elkerülve. A burgonyapüré jó alap, tehát fokozhatjuk a hatását néhány csepp tiszta és jó minőségű illóolaj hozzáadásával, pl.: levendula, fenyő, fahéj, gyömbér.

Hátfájás, izommerevség esetén segíthet ez az izomlazító, vérkeringésfokozó hatású pakolás.

Kencék, bedörzsölők

Gyorsan elkészíthetők és kényelmes terápiás lehetőség valósítható meg a használatukkal.  

Levendulaszesz: 100 ml 70%- os alkoholban oldj fel 1 ml jó minőségű, tiszta illóolajat. Önmagában is használható, reumás panaszokat enyhítő bedörzsölőt kapsz, de akár gyógykenőcsökhöz is keverheted. 

Borókás bedörzsölő: 50 g zúzott borókabogyót és 10 g rozmaringlevelet tegyél 1 pohárnyi denaturált szeszbe. Érlelés után szűrd le, és keverj hozzá 25 g ricinusolajat. 

Fokhagymás olaj reuma ellen: reszelj finomra néhány fokhagymagerezdet, keverd el kb. kétszer annyi növényi olajjal (kókusz, olíva, napraforgó, repce). Dörzsöld a fájdalmas testrészre. Vérkeringésfokozó és fájdalomcsillapító hatású. 

Reumás panaszokkal valószínűleg a legtöbb ember találkozni fog az élete során, de egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és milyen formában válik az életünk részévé. Legyél előrelátó ezzel kapcsolatban is, mert fiatalabb korunkban még sokat tehetünk annak érdekében, hogy minél későbbre toljuk ezeknek a problémáknak a jelentkezését, illetve csökkentsük intenzitásukat.

Azonban a kialakulása után  is fontos, hogy aktívak maradjunk, és változtassunk a táplálkozásunkon, vagyis csökkentsük a bevitelt, és főleg növényi alapanyagokra építkezzünk, továbbá inkább a természet segítségét kérjük, mint a gyógyszeriparét. 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!