Tényleg egészséges a zabtej? Ezt mondja a dietetikus

Tényleg egészséges a zabtej? Ezt mondja a dietetikus

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Tényleg egészséges a zabtej? Ezt mondja a dietetikus

Vannak, akik fenntarthatósági, mások etikai okok miatt választják, és olyanok is vannak, akik azért isznak zabtejet, mert egészségesebb alternatívának tartják a tehéntejhez képest. De vajon mi az igazság? Ezt mondja a dietetikus!

A zabtej előnyei

Kiváló tápanyagforrás

A zabtejnek erős a tápanyagprofilja, amely táplálja és kielégíti a szervezetet” – mondja Valerie Agyeman, egészségügyi dietetikus és a Flourish Heights alapítója. Egy csészényi zabtejben például körülbelül 3-4 gramm fehérje van, ami még mindig nem olyan magas, mint a hagyományos tehéntej fehérjetartalma, de magasabb, mint sok más tejalternatíva, például a mandula- vagy kókusztej fehérjetartalma.

Nagyszerű energiaforrás is lehet, mivel a szénhidráttartalma is magasabb, mint sok más tejnek. És bár amíg zabtej lesz belőle, a zab természetesen veszít eredeti rosttartalmából, „a zabtejben csészénként 2-3 gramm rost van, ami több, mint a tipikus mandulatejben” – mondja Agyeman. Ráadásul a boltban vásárolt zabtejet gyakran dúsítják olyan tápanyagokkal, mint a B12-vitamin, a riboflavin, az A-vitamin, a kalcium és a D-vitamin – teszi hozzá.

Allergiásoknak is jó választás lehet

Ideális választás lehet annak, aki allergiás a szójára, diófélékre vagy kókuszra, amelyek sok más tejalternatíva fő összetevői, mondja Megan Byrd, RD, regisztrált dietetikus és az Oregon Dietitian alapítója. „Gluténmentes is lehet, ha a zabtej minősített gluténmentes létesítményben készül” – mondja Agyeman.

Victoria Popova/istockphoto.com

A hátrányai

Nincs tökéletes élelmiszer (vagy ital), és ez alól a zabtej sem kivétel.

Cukrok

A zabtej [nagy mennyiségű] hozzáadott cukrot tartalmazhat, különösen az ízesített változatokkal van ez így” – mondja Agyeman. A dietetikus azt javasolja, keresd inkább a cukrozatlan változatokat, már csak azért is, mert ezek is éppen olyan finomak. Azt, hogy az ital édesítetlen-e, a dobozt átvizsgálva tudod ellenőrizni. Ha a dobozon az szerepel, hogy „édesítetlen”, vagy hogy „hozzáadott cukrot nem tartalmaz”, máris jól választottál.

Adalékanyagok

Egyes márkák kis mennyiségű adalékanyagot, például gumit, olajat és stabilizátorokat adnak a zabtejhez. Ha próbálod elkerülni az adalékanyagokat és más szintetikus összetevőket, Agyeman azt javasolja, hogy ellenőrizd a termékcímkéket, és keress olyan márkákat, amelyeknek egyszerűbb az összetevőlistája.

Szénhidrátok

Míg az ital magas szénhidráttartalma sokak számára előnyös lehet, ha már van kialakult cukorbetegséged vagy magas vércukorszinted, ez hátrányt jelenthet. Mint fentebb említettük, a zabtej előállítási folyamata során a zabból kivonják a rostok egy részét. A rost azért fontos, mert lassítja a szénhidrátok felszívódását, ezzel biztosítva, hogy a vércukorszint lassan emelkedjen. Mivel azonban kevesebb rost van az italban, mint a valódi zabban, a zabtejben lévő szénhidrátok gyorsabb vércukorszint-emelkedést okoznak, mint a teljes zab, mondja Byrd. Ez azt jelenti, hogy „ha aggódsz a vércukorszint-kiugrások miatt, a zabtej nem biztos, hogy a legjobb választás” – mondja. Ebben az esetben Byrd azt javasolja, hogy inkább alacsonyabb szénhidráttartalmú alternatívákhoz, például mandula- vagy kókusztejhez nyúlj.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!