Télen is biciklivel jársz? Ezekre figyelj biztonságod és ízületeid érdekében!

Télen is biciklivel jársz? Ezekre figyelj biztonságod és ízületeid érdekében!

Címlap / Életmód / Egészség / Télen is biciklivel jársz? Ezekre figyelj biztonságod és ízületeid érdekében!

Ha a biciklizés az életünk része, a hideg idő sem tántorít el attól, hogy használjuk. Az időjárás változásaihoz azonban kénytelenek vagyunk alkalmazkodni, így gondoskodjunk arról, hogy ne csak biciklinket, hanem saját magunkat is felkészítjük a téli kerékpározásra! (X)

Miért biciklizzünk télen is?

Télen sokan parkolópályára teszik a biciklizést, ugyanis nemcsak a fagyok, hanem a korai sötétedés is eltántoríthatja az embert attól, hogy nyeregbe pattanjon. Bár a jeges út és a hideg nem segítenek abban, hogy könnyebben rávegyük magunkat a biciklizésre, ilyen időben is megéri felülni kétkerekűnkre! Téli sportolás alkalmával a testnek sokkal több energiára van szüksége, hogy melegen tartsa magát, így több kalóriát is éget el, mintha az év többi szakaszában tekernénk. Ezen felül megvan a maga bája annak, ha hóban bicajozik az ember, ám jóval óvatosabbnak kell lennünk ebben az időszakban!

Mire figyeljünk, ha télen biciklizünk?

Télen legyen szó városi vagy trekking kerékpárról, mindenképpen jobban oda kell figyelnünk, mind a bicikli, mind a magunk szempontjából. Ugyan a városban várhatóan jobban le vannak takarítva az utak, nincs rá garancia, hogy nem pont egy nagyobb havazás után kell elindulnunk, így minden eshetőségre fel kell készülnünk! Ha túrázni megyünk, biztosak lehetünk benne, hogy nehéz pálya vár, így trekking kerékpárunkat is fel kell készíteni a terep változására, például egy téli gumival.

Ruházd fel magad!

Sok esetben nyáron sem könnyű megválasztani a ruházatot, télen azonban fokozottan nehéz dolgunk van. Ha túrázni megyünk, valamivel könnyebb öltözködni, ugyanis nem elvárás, hogy biciklizés után irodai öltözetben legyünk legyünk, ám ha munkába használjuk, érdemes bekészíteni a munkahelyre az ottani ruhát, ugyanis télen nem tudunk úgy sportruházatot választani, hogy az a munkában is megfeleljen.

Téli kerékpározásnál vegyünk fel egy meleg, alsó réteget, és erre mehet a többi. Érdemes kipróbálni, jól öltöztünk-e: menjünk ki, és ha kicsit fázunk, pont jó, viszont ha nem érzünk hideget, sőt, melegünk van, túlöltöztünk, így egy rétegből vissza kell venni!

Kesztyűs kézzel

Télen a kesztyű elengedhetetlen, ha biciklizünk, ugyanis nem tudjuk zsebre tenni a kezünket, mint egy séta esetén, ráadásul a menetszél miatt sokkal jobban ki van téve a kezünk a hidegnek, mintha csak járnánk egyet. Vannak bicikliskesztyűk, ám ezek nem alkalmasak ilyenkor: olyanra van szükség, ami védi az ujjainkat is, és lehetőleg nem kötött, mert a kötés közti réseken könnyedén beszökik a hideg. Egy polár kesztyűvel nem tudunk hibázni, de a teljes védelem érdekében fontos, hogy csuklónkat is fedje!

Csak gumival!

Bár az autósok körében elterjedt kérdés az, hogy mikor érdemes feltenni a téli gumit, bicikliseknél ez nem egyértelmű. Egy jól takarított környezetben valóban át lehet vészelni a telet az állandó gumival, különösen akkor, ha biciklink kereke széles, hiszen ez nagyobb stabilitást biztosít. Azonban ha trekking kerékpárral vágunk neki egy túrának, számoljunk azzal, hogy a hagyományos gumi tapadásra nem olyan, mint a kifejezetten havas, jeges felületre készült társaié.

Ízületeink egészsége

A téli biciklizés kifejezetten jó hatással van az immunrendszerre és az általános egészségre, ám csak akkor, ha jól csináljuk! A meleg öltözködés nemcsak azért fontos, hogy ne fázzunk meg, hanem azért is, hogy az ízületeink védve legyenek a hideg levegőtől. Amennyiben nem védjük megfelelően, a porcok és az inak egyaránt károsodhatnak, amit fájdalom jelez. Ha ez bekövetkezne, akasszuk szögre a biciklit, és kérjük ki egy orvos tanácsát, ugyanis ha ráterhelünk, akár egész életünkre roncsolhatjuk ízületünket.

Mire készülhetünk még télen?

Ha sárvédővel van felszerelve a biciklink, sajnos akkor sem úszhatjuk meg, hogy gyakrabban takarítsuk, ugyanis a latyak és a hó jobban felcsapódik rá. A takarítás nemcsak az esztétika miatt fontos, hanem azért is, hogy biciklink ne kezdjen el rozsdásodni. Ez különösen a lánc és a fék esetében jelent veszélyt, úgyhogy ha tisztítószert nem is használunk, ügyeljünk rá, hogy egy száraz ronggyal letöröljük a bringát, ha nagyon nedves lenne!

A biciklizés az egyik leghatékonyabb sportolási forma, ami kíméli az ízületeket, ám a tél folyamán kiemelten fontos, hogy odafigyeljünk az öltözködésünkre és a biciklinkre egyaránt, mert csak így jöhetünk ki jól abból, hogy a hideg idő ellenére sem tettük félre kétkerekű társunkat.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!