Mi a teendő, ha napszúrást kaptunk?

Mi a teendő, ha napszúrást kaptunk?

Címlap / Életmód / Egészség / Mi a teendő, ha napszúrást kaptunk?

VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek

A kánikulában kifejezetten nagy az esélyünk arra, hogy ha egy kicsit is többet vagyunk a napon, akkor napszúrást kapjunk. Lássuk, hogy milyen tünetekről lehet felismerni a napszúrást és mi a teendő, ha mi vagy egy ismerősünk is érintett lett a kérdésben.

Tünetek jelentkezése

A tünetek leggyakrabban csak este jelentkeznek, legalábbis estére érezzük azt, hogy nem csak a meleg miatti fáradtságról vagy kábaságról, esetleg rosszullétről van szó.

Ezért sajnos nem tudjuk egyből, hogy napszúrást kaptunk, meg kell várni azt a néhány órát, amikorra a tünetek egyértelműen jelentkeznek.

Az először tapasztalható jel, amelyből a napszúrásra következtethetünk, az a fényre való fokozott érzékenység.

Tünetek

A napszúrás legalapvetőbb tünetei közé tartozik a kábultság, a gyengeségérzet és hogy eleve lassabbnak érezzük magunkat a szokásosnál.

További tünet a folyamatos szomjúság, és az egyre erősödő folyamatos fejfájás, ami akár szédüléssel, egyensúlyvesztéssel is járhat, vagyis a testi épségünket is veszélyeztetheti.

Az erős napszúrás egyik egyértelmű tünete például a néhány órán belül jelentkező hányinger, illetve a hányás.

Elsődleges teendők

Ha bármi olyan jelet tapasztalunk, amely alapján arra következtetünk, hogy napszúrást kaphattunk, akkor az elsődleges teendő az, hogy haladéktalanul menjünk árnyékba.

A legjobb az, ha bemegyünk egy árnyékos szobába és lefekszünk egy kis időre, hogy a tünetek ne erősödjenek tovább.

A légkondicionáló vagy egy egyszerű ventilátor is sokat segíthet ilyenkor a kellemes érzetünk biztosításában.

Pihenés

Napszúrás esetén a legfontosabb az, hogy pihenjünk. Ez azt jelenti, hogy tartózkodjunk minél többet napfénytől elzárt helyen.

Fontos még, hogy rövid zuhanyozással vagy hideg vizes borogatásokkal igyekezzünk folyamatosan hűteni a testünket.

Feküdjünk sokat, és válasszunk olyan testhelyzetet, amit a vérnyomás hirtelen csökkenése esetén is javasolnak: a fejünket néhány centivel tegyük magasabbra a testünknél.

Folyadék

A folyadékpótlás mindig nagyon fontos a szervezet számára, de nyáron, különösen napszúrás esetén vagy akár csak akkor, ha egy kis esélyét is érezzük, hogy napszúrást kaptunk, akkor létfontosságú, hogy elég vizet igyunk.

Törekedjünk arra, hogy szervezetünk ne veszítse el szinte azonnal a bevitt folyadékot: ha erősen izzadunk, akkor minden ruhadarabtól szabaduljunk meg inkább.

Dehidratálás megakadályozása

A megfelelő folyadék bevitele és a felesleges ruháktól való megszabadulás mellett törekedjünk arra is, hogy lehetőleg ne terheljük a szervezetünket.

Ne végezzünk nehézmunkát, ne emelgessünk nehezebb súlyokat, ne fogyasszunk túl sós vagy fűszeres ételeket, illetve lehetőség szerint kerüljük a kávéfogyasztást is, mivel ez utóbbi vízhajtó hatású.

A koffein egyébként sem hatásos fegyver a meleg okozta fáradtság vagy a napszúrás okozta dekoncentráltság ellen.

Láz

Ha estére az összes tünetet produkáljuk és a lázunk is felszökik, akkor különösen fontos, hogy betartsuk az alapszabályokat.

A láz mértékétől függően érdemes hűtési módszereket alkalmazni, de még ennél is fontosabb, hogy ne adjunk lehetőséget arra, hogy további betegségeket is megkaphassunk.

Semmiképpen ne igyunk ilyenkor jéghideg folyadékot, mert azzal torokgyulladással tetézzük az egyébként hamar elmúló napszúrási tüneteket.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!