7 táplálkozási tipp a hosszú életért

7 táplálkozási tipp a hosszú életért

Címlap / Életmód / Táplálkozás / 7 táplálkozási tipp a hosszú életért

Le kell mondanod a finom falatokról azért, hogy sokáig és egészségesen élj? Dehogyis! Összeszedtük, milyen anyagokat kell bevinned a szervezetedbe ahhoz, hogy minél tovább fitt maradj. Erre már huszonévesen is érdemes gondolni!

Az antioxidánsok szerepe

Minden olyan élelmiszer, amely gazdag antioxidánsokban, segít a szervezetednek megküzdeni a szabadgyökökkel. Még mielőtt elvadult matematikai jeleket képzelnél el össze-vissza száguldozni a szervezetedben, eláruljuk, hogy ez az elnevezés kötetlen oxigénmolekulákat jelent.

Ha napi rendszerességgel eszel belőlük, jelentősen csökkentheted a szív- és érrendszeri megbetegedések, továbbá a rák kialakulásának veszélyét.

Az olívaolaj haszna

Az olívaolaj egyszeresen telítetlen zsírsavakat rejt, amelyek kulcsszerepet játszanak többek között a memória épen tartásában.

Az extraszűz változat egyik természetes összetevője, az oleocanthol erőteljes gyulladáscsökkentő hatású, ráadásul hasonló reakciót vált ki a szervezetből, mint az ibuprofén vagy más nem szteroid alapú fájdalomcsillapítók
Az olívaolaj emellett növeli a „jó”, azaz HDL-koleszterin szintjét a vérben, amivel hozzájárul, hogy ne keletkezzen lerakódás az érfalaidon.

A bogyós gyümölcsök kincse

Említettük már, hogy a bogyós gyümölcsök rendkívül gazdagok antioxidánsokban. Az eper, az áfonya és a málna csupán néhány példa a rengeteg polifenolt rejtő finomság közül. 

A polifenolok segítenek megelőzni a rákos elváltozásokat, illetve az agy degeneratív – tehát leépüléssel járó – betegségeit. A mirelit változatok is tartalmaznak az értékes vegyületekből, így akár egész évben beviheted belőlük a szükséges mennyiséget.

Hal – az agy eledele

Érdemes olykor tonhallal vagy lazaccal kiegészíteni a salátádat a jól bevált csirkefalatok helyett. A vízi finomságok ugyanis tele vannak dokozahexaénsavval (DHA) és eikozapentaénsavval (EPA).

Ez a kétféle omega-3 zsírsav kulcsfontosságú az agy és az idegrendszer egészségének szempontjából. Heti egy-két adag hal nagyban hozzájárul az időskori elbutulás megelőzéséhez, ráadásul csökkenti a káros koleszterin és a triglicerid szintjét a vérben. 
Sőt, mérsékelhető vele a porckopás veszélye is.

Rostbomba hüvelyesek

Hetente 3-4 alkalommal érdemes hüvelyeseket fogyasztanod, mivel rengeteg rost található bennük. Az élelmi rostok segítenek a vérnyomás csökkentésében, kiegyensúlyozottabbá teszik a koleszterinszintet, valamint hozzájárulnak a jó emésztéshez

Emellett hosszan tartó jóllakottság-érzetnek is örülhetsz, amivel gyerekjáték lesz a fogyás vagy éppen az alakod megőrzése. A csicseriborsó kiváló húsalternatívát jelent a levesekhez, a különböző babfajtákból pedig salátát is készíthetsz.

A zöldségek érdeme

A zöldségek nemcsak rostot, hanem a vitaminok és az ásványi anyagok mellett más védő hatású növényi összetevőket is rejtenek. A zöldlevelesek jellemzően rengeteg K-vitamint tartalmaznak, amivel elősegítik az egészséges csontozatot.

Az édesburgonyában és a krumpliban lévő A-vitamin éles látást és tündöklő bőrt biztosít, plusz a fertőzések ellen is véd. Kutatások bizonyítják, hogy naponta legalább egy adag paradicsom likopinja pedig hozzájárul a DNS épségéhez, csökkentve ezáltal a rosszindulatú sejtburjánzás veszélyét.

A mediterrán konyha lényege

A Földközi-tenger térségében „őshonos” konyha sok olívaolajjal, hallal, zöldséggel, teljes kiőrlésű gabonával és alkalmanként némi vörösborral járul hozzá a hosszabb élethez. 
Só helyett inkább fűszereket és friss fűszernövényeket használnak, amivel még tovább csökken a szív- és érrendszeri panaszok kockázata. A mediterrán diéta a szív mellett az agynak is „jólesik”, ráadásul bizonyos rákfajták ellen is véd.
Látod, a hosszú élethez vezető táplálkozás csöppet sem unalmas vagy szegény!

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!