A mindennapi rohanásban gyakran háttérbe szorul, milyen hatással van az étrendünk a lelki egészségünkre. Egyáltalán belegondoltál már abba, hogy az étkezéseid befolyásolni tudják a kedvedet?
Az utóbbi években egyre több kutatás igazolja, hogy bizonyos ételek segíthetnek a mentális jólét megőrzésében, míg más fogások elősegítik a szorongás, depresszió kialakulását sőt, még az ADHD-ra és egyéb mentális zavarokra is hatással lehetnek.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
Az étrend és a hangulat közötti kapcsolat
Az étkezés és a hangulat közötti összefüggés nem új keletű dolog, már régóta tudjuk, hogy az általunk elfogyasztott ételek hatást fejtenek ki a kedvünkre. Gondolj csak arra az érzésre, amikor végre hozzájutsz a kedvenc csokoládédhoz vagy elszürcsölöd a reggeli kávédat! És milyen az, mikor kimaradt egy étkezés és farkaséhesen kell elintézned egy fontos ügyet? Ezek a pillanatok egyértelműen mutatják, hogy amit eszünk – vagy amit nem –, az bizony hatással van az érzelmeinkre.
A kutatások szerint a vércukorszint hirtelen megugrása és azt követő zuhanása szorongáshoz, sőt depresszióhoz is vezethet. Amikor a vércukorszint hirtelen leesik, az inzulin és az adrenalin nevű hormonok kerülnek előtérbe, amelyek a vércukorszint normalizálásáért felelősek. Az adrenalin azonban nemcsak a vércukorszintet szabályozza, hanem a hangulatot is befolyásolja – a magas adrenalinszint szorongást, nyugtalanságot válthat ki.
Az is érdekes, hogy az adrenalin által kiváltott negatív érzések sokszor csak órákkal az étkezés után jelentkeznek, így egy átmenetileg kellemes érzést követően érhet váratlanul a feszültség.
Az újabb tanulmányokból még azt is tudjuk, hogy a nők különösen érzékenyek a vércukorszint-ingadozásokra, így számunkra különösen fontos, hogy megfelelő és kiegyensúlyozott étrendet kövessünk. Valószínűleg, a ciklusunk is nagyban befolyásolja ezt az állapotot!
A glikémiás index fontossága
A GI-t az utóbbi években egyre többször kérdőjelezték meg a szakértők és létjogosultsága máig vitatott az egészséges emberek körében, de a hangulat szempontjából érdemes megvizsgálnunk. A glikémiás index azt mutatja meg, hogy az egyes ételek milyen gyorsan emelik meg a vércukorszintet. Azok az ételek, amelyek magas GI-vel rendelkeznek, gyorsabban növelik a vércukorszintet, ami hirtelen energiát ad, de ezt követően gyorsan le is esik, ami ingerlékenységhez, fáradtsághoz, sőt hosszú távon szorongáshoz vezethet.
Ilyen magas glikémiás indexű ételek például a finomított péksütemények és a különféle cukros édességek, nassolnivalók. Érthető, hogy ha kizárólag ilyen ételekre építed az étrendedet, az többek között a mentális állapotodra is rossz hatással van. Ugyanakkor az alacsony glikémiás indexű ételek, mint például a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek és a zöldségek segítenek abban, hogy a vércukorszinted stabilabb maradjon, ezáltal hozzájárulva a jobb hangulathoz és a kevesebb szorongáshoz.
Mindez nem azt jelenti, hogy magas GI-szel rendelkező ételeket ne ehetnél! Viszont ezeket érdemes inkább a délelőtti órákban, edzések előtt támaszkodnod vagy alacsonyabb glikémiás indexű ételekkel párosítanod, kiegészítened őket, így máris ellensúlyozni tudod a hatásukat.
Optimalizáld a hangulatodat étkezéssel!
Válassz alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat!
- A teljes kiőrlésű gabonafélékből készült pékáruk és pl. az al dente tészta is lassabban szívódik fel, így ezek egyenletesebb vércukorszintet biztosítanak, ami kevesebb hangulatingadozással jár.
- A szénhidrátokat inkább reggelire vagy ebédre időzítsd, mert ilyenkor a szervezet hatékonyabban dolgozza fel őket. Tévhit, hogy reggelire nem szabad hangsúlyosan szénhidrátban gazdag ételeket fogyasztani!
- A szénhidrátokat nem szabad démonizálni, hiszen elsődleges energiaforrások szervezetünk, többek között az agyunk számára. Azonban a finomított változatokat érdemes kerülnöd és az egyenletesebb felszívódás érdekében próbáld meg őket egészséges fehérjékkel és zsírokkal kombinálni. A gyümölcs mellé jó választás a teljes kiőrlésű gabona (pl. gyümölcsös zabkása) vagy a diófélék (pl. diákcsemege). Ezzel lassítod a szénhidrátok felszívódását, stabilabbá téve a vércukorszintet.
Egyél minél természetesebb, feldolgozatlanabb ételeket és helyezd hangsúlyba a növényeket! A legújabb dietetikai ajánlások szerint legalább 80%-ban növényi alapú étkezést kellene folytatnunk az egészségmegőrzés érdekében. Utóbbi azért is fontos, mert nem csupán a vércukorszint befolyásolja a hangulatunkat, hanem a bélrendszerünk állapota is. Beleinket pedig elsősorban rostban gazdag, színes ételekkel tudjuk támogatni – rostokat viszont csak a növények tartalmaznak, az állati eredetűek nem.
Étrended tudatos alakításával jelentősen csökkentheted a szorongásos tüneteket, és sokat tehetsz a lelki egyensúlyodért. Az alacsony glikémiás indexű ételek választása, a megfelelő időzítés és a fehérjékkel, zsírokkal való kombinálás mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban érezd magadat a bőrödben.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!