Így szellőztess a hidegben!

Így szellőztess a hidegben!

Címlap / Otthon / Háztartás / Így szellőztess a hidegben!

Télen hajlamosak vagyunk megfeledkezni a szellőztetésről, pláne, ha odakinn gőzerővel tombolnak a mínuszok. Ez azonban nem túl jó megoldás az egészségünkre nézve, a rossz levegő ugyanis fizikai- és szellemi problémákat is előidézhet.

Nem hűl ki a lakás

Tévedés azt hinni, hogy pár perces légfrissítést néhány órás, fokozott fűtés kell, hogy kövessen.
Ha nagy a hideg és kicsi a helyiség, természetesen pár fokot visszaesik a hőmérséklet, de meglátod, ismét hamar felmelegszik majd a lakás, hiszen ennyi idő alatt nem hűlnek ki a falak.

Milyen hosszan szellőztess?

Ahogy azt írtuk, a pár perces szellőztetés nem hűti ki a lakást, de nem is mindig elég, hogy kellőképpen kicserélődjön a levegő.
Ezt orvosolandó a legjobb megoldás, ha naponta kétszer 5-10 percre kinyitod az ablakot, attól függően, hogy mekkora lakást szellőztetsz. 

Hogyan szellőztess?

Nem jó megoldás, ha csak résnyire nyitod ki az ablakot a szellőztetés során. Így sokkal nagyobb eséllyel illan el a meleg, ráadásul a végeredmény sem lesz olyan jó, mintha ugyanilyen hosszú időtartamra teljesen kinyitottad volna az ablakokat. 
 
A tökéletes eredmény érdekében teljesen ki kell tárnod az ablakokat, így sokkal gyorsabban és optimálisabban fog kicserélődni a levegő.

Mikor szellőztess?

Először érdemes lefekvés előtt szellőztetned, hiszen az oxigéndús, friss levegőben minőségibb lehet az alvás. 
 
Másodszor pedig célszerű reggel kitárnod az ablakokat, mivel az éjszaka folyamán sok levegőt felhasználtál, amit mindenképpen le kell cserélned. Így frissebben indul majd a nap! 

Amiért még jó a reggeli és esti szellőztetés

Este, miután kiszellőztettél, érdemes lejjebb venned a fűtést, hiszen középhőmérsékletben nyugodtabban alszol.
Reggel pedig, mielőtt befűtenél, vagy magasabb hőfokot állítanál be, pár percre szintén érdemes kiszellőztetned a helyiséget; így tudod megoldani, hogy a lehető legkevesebb energiát engedd ki a szabadba. 

Csökkents a páratartalmat!

A túl magas páratartalom nehezíti a légzést, ráadásul melegágya a penésznek is, ami igencsak káros hatást gyakorolhat az egészségedre.
Fontos, hogy a forró fürdő után mindig biztosítsd a szellőzés lehetőségét, így elkerülheted, hogy a gombák és a különböző baktériumok megtelepedjenek a közvetlen közeletekben. 

Ügyelj a főzés során is!

Főzés során is nagy mennyiségű pára keletkezik, ami azonnal lecsapódik az ablakokon és a csempén. Ez már csak azért is rosszabb, mint a sima, fürdőszobai pára, mert a vízgőz mellett nagymértékben tartalmaz szaganyagokat is, amik elsődlegesen helyen szerepelnek az áporodott levegő listáján. 
 
Ha nem szellőztetsz eleget, többek között olyan betegségekkel kell számolnod, mint fáradtság, idegesség, levertség, koncentrációs problémák, allergiás tünetek, fejfájás. Naponta kétszer 5-10 perc és elkerülheted a bajt!

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!