Vajon melyik élvezetesebb? A spontán, vagy a tervezett szex? 

Vajon melyik élvezetesebb? A spontán, vagy a tervezett szex? 

Címlap / Szerelem / Szex / Vajon melyik élvezetesebb? A spontán, vagy a tervezett szex? 

Ha tippelni kellene, akkor talán mindannyian rávágnánk, hogy a spontán szex, hiszen az tűnik végtelenül szenvedélyesnek. Alátámasztják ezt a feltételezést a tanulmányok?

A The Journal of Sex Research folyóiratban megjelent kutatás eredményei megkérdőjelezik azt a hiedelmet, hogy a spontán szex élvezetesebb, vagy éppen kielégítőbb lenne, mint a tervezett. A nyugati gondolkodásmód szerint mindig a tervezetlen, váratlan együttlétek az igazán kívánatosak, legalábbis a felnőtt filmekben kifejezetten ritkán látjuk ennek ellenkezőjét.

Ez a hiedelem pedig automatikusan azt feltételezi, hogy az előre betervezett együttlét, tehát az, amikor mindkét partner tisztában van azzal, hogy pl. a vacsora, vagy a gyermek lefektetése után mi fog történni, kevésbé élvezetes.

A szóban forgó tanulmányt Katarina Kovacevic vezette és a kutatók megállapították, hogy a szexuális hiedelmek sokkal komplexebb képet festenek, mint amit a filmekben, vagy akár a művészetben láthatunk, olvashatunk az együttlétekről.

Két szexuális hiedelem került a tanulmány központjába: 

  • Az egyik az, hogy a spontán együttlétek azért élvezetesebbek, mert a kielégülés váratlan pillanatban történik mindkét felet tekintve.
  • A másik pedig az, hogy ha a szex tervezett és előre megbeszélt, akkor kevésbé kielégítővé válik.
Studio4/istockphoto.com

Vajon mi az igazság?

A kutatás során két fázisban vizsgálták a résztvevők véleményét. Először rögzítették a válaszokat arról, hogy a megkérdezetteknek – feltételezésük szerint – melyik típusú szex okozza a nagyobb kielégülést. A második fázisban 21 napon keresztül nyomon követték a résztvevők szexuális életét. Közben folyamatosan mérték az elégedettségi szintjüket annak érdekében, hogy megnézzék, milyen összefüggés van az elképzeléseik és a tapasztalt valóság között. 

Az eredmény vegyesek lettek. Úgy tűnik, hogy a szexuális elégedettséget sokkal inkább belső hiedelmek irányítják, mint az együttlétek tényleges minősége. A spontán szexről kialakított nézetek pl. erősen pozitívak a közvéleményben, azonban nem mutattak sem erős, sem közvetlen összefüggést a magasabb szexuális kielégüléssel. 

Ehhez képest kiderült az is, hogy amikor a résztvevők a legutóbbi, tervezett együttlétekről számoltak be, akkor alacsonyabb elégedettségi mutatókat is jelentettek. Ennek pedig meg kellene erősítenie a hiedelmet, miszerint a spontán szex jobb. Azonban ez utóbbi csak azokra volt jellemző, akik a felmérés során is a spontán szex mellett voksoltak. Vagyis nem bizonyultak igaznak azokra a résztvevőkre, akik nagyobb arányban preferálták a tervezett együttléteket. 

Mit sugallnak az eredmények?

Első sorban azt, hogy a szexuális elégedettség nem csupán az adott együttlét minőségétől függ, hanem attól is, mit gondolunk úgy általában a szexuális életünkről. A kielégülést éppúgy befolyásolhatják a titkolt, vagy éppen burkolt szexuális hiedelmeink, mint a szexuális élményünk valódi minősége. 

Ezáltal megdőlt az a tévhit, miszerint a tervezett szex csakis lapos, unalmas és rossz lehet, viszont megerősítést nyert a tény, hogy saját hozzáállásunk és preferenciánk mindent felülírhat. 

Belátható, hogy az általánosnak számító feltételezések negatívan befolyásolhatják azoknak a szexuális életét, akik aktuálisan túl elfoglaltak ahhoz, hogy élvezhessék a spontán szex előnyeit. Ilyenek lehetnek például a távkapcsolatban élők, vagy akár a kisgyermekes szülők. Ezek a hiedelmek hatással vannak arra, milyen intenzitással és hogyan éljük meg saját szexualitásunkat. Ha ezeket nem vizsgáljuk felül időről időre, az komoly következményekkel járhat egyéni elégedettségünk és szerelmi életünk szempontjából egyaránt. 

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!