Gábor cöliákiás lett, ma gasztrobloggerként isteni mentes ételeket készít

Gábor cöliákiás lett, ma gasztrobloggerként isteni mentes ételeket készít

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Gábor cöliákiás lett, ma gasztrobloggerként isteni mentes ételeket készít

Akinek szembe kellett már néznie bármilyen ételérzékenységgel, jól tudja, hogy egyáltalán nem olyan könnyű egyik napról a másikra lemondani olyan ételekről, italokról, amiket addig szerettünk.

Sebők Gábornak cöliákia miatt kellett teljesen átalakítania az étrendjét, ami a gluténtartalmú gabonafélék (például búzaliszt, rozsliszt) élethosszig tartó elhagyásával jár. A kezdeti nehézségek után ma népszerű mentes gasztroblogger, mennyei islerjeinek a híre pedig már az egész országot bejárta.

Hogyan derült ki annak idején, hogy gluténérzékeny vagy?

Elkezdtem a szokásosnál jobban puffadni, sokat görcsölt a hasam és hasmenés is a legváratlanabb pillanatokban tört rám. Eleinte nem tulajdonítottam neki annyira nagy jelentőséget, gondoltam biztos csak a stressz okozza, amiből nem volt hiány akkor az egyetemi éveim alatt. Viszont ahogy telt az idő, egyre inkább felerősödtek ezek a tünetek. Végül elmentem gasztroenterológushoz, és ott végeztek rajtam tükrözést, ahol biopsziát is vettek, és abból mutatták ki, hogy cöliákiám van. 

Milyen dolgok jelentették a legnagyobb kihívásokat számodra a diéta kezdetén?

Leginkább a péksütemények, kenyerek hiánya. Utána persze az elkészítésükkel is próbálkoztam, de rengetegszer siralmas végeredmények születtek. Volt amelyik tészta miután megsült, olyan kemény lett, hogy simán sérülést okozott volna, ha megdobok vele valakit. 😃

Szerencsére idővel egyre jobban sikerültek, szóval azért volt sikerélményem is, de rengeteget kellett hozzá gyakorolnom, kísérleteznem és tapasztalnom, hogy olyan végeredmények szülessenek, amik tényleg esztétikailag, ízben és állagban megfelelőek legyenek. A mai napig egyébként ugyanezek a termékek hiányoznak nekem a leginkább. Egy igazán friss, ropogós kenyér, croissant vagy egy egyszerű kifli, pogácsa, lángos. 

Fotó: @gabor_easyfood

Mivel foglalkozol, és mennyi időt szoktál mellette sütéssel, főzéssel tölteni?

Főállásban reggeliztetős felszolgálóként dolgozom, mellette pedig szabadidőmben ahogy időm engedi, igyekszem még kísérletezni, sütögetni. Mivel bent a munkahelyen kapunk reggelit és ebédet is, így jóval kevesebbet kell magamnak sütni. Maximum csak akkor, ha valami olyan bent az ebéd, amit én nem tudok megenni. 

Fotó: @gabor_easyfood

Általában így hetente 2-3 alkalommal szoktam magamnak sütni, főzni valamit. Vacsorára legtöbbször nagyon keveset eszek már, szóval ilyen pirítóst vagy valami kis salátát. De néha becsúszik egy gyorséttermes vacsi is, ha éppen úgy jön ki, mert már rengeteg étterem kínál alternatív étkezési lehetőséget. 

Fotó: @gabor_easyfood

Milyen ételeket készítesz a legszívesebben, és mi inspirál a receptek kifejlesztésekor?

Ez nehéz kérdés, mert igazából mindig mást készítek szívesen. Nyilván nálam is vannak kedvencek, mint pl. a spagetti, rakott krumpli, paprikás krumpli, lasagna, pizza. Nagyon szeretem a magyaros vonalat és a tésztás ételeket. 

Fotó: @gabor_easyfood

Ami leginkább inspirál, az, hogy ha megkívánok egy olyan ételt, ami glutént tartalmaz. Akkor muszáj megcsinálnom mentesen is. Addig kísérletezek, míg olyan nem lesz a végeredmény, ami nekem is tényleg tetszik. Nem szeretek lemondani a finomságokról gluténérzékenyként sem. 

Fotó: @gabor_easyfood

Mi a titka a híres islerjeidnek?

A sok gyakorlás és az, hogy itt is próbálom azt az ízhatást visszahozni, amit anno én is gyerekként éreztem, mikor megállás nélkül tömtem be őket. Nyilván az is hozzájárul, hogy milyen lisztkeverékekből készül, mivel manapság már rengeteg alternatíva van. Én pedig egy karamellás zabpudingot is használok hozzá, és szerintem ez az, ami még igazán extrává teszi. 

Fotó: @gabor_easyfood

Hogyan szoktad megoldani, ha mondjuk kirándulsz, utazol, és nincs a közeledben gluténmentes étkezési lehetőség?

Ilyen esetben mindig igyekszem magammal vinni valami szendvicset vagy rágcsálnivalót. Sok esetben, ha messzebbre megyünk és nem vagyok biztos a mentes étkezési lehetőségekben, akkor simán elviszek vagy 8-10 terméket is, hogy biztosra menjek.

Fotó: @gabor_easyfood

Mit tanácsolnál azoknak, akik még csak nemrég kezdtek valamilyen egészségügyi okból diétázni?

Kitartást elsősorban, mert tudom, hogy nagyon nehéz átállni hagyományos étkezésről a mentesre. Valamint minél több mindent kipróbálni, kísérletezni. Tesztelni a különböző lisztkeverékeket, hogy melyik hogyan viselkedik, valamint azt is, hogy ízben kinek melyik jön be.

Fotó: @gabor_easyfood

Milyen terveid vannak a jövőre nézve?

Az utóbbi időszakban elég kevés lehetőségem jutott már a szabadidőmben sütni, főzni, mert rengeteg munkám volt. Szeretnék több időt szánni erre a közeljövőben és jobban beleásni magam a dolgokba. 

Fotó: @gabor_easyfood

Videós tartalmak gyártását is tervezem, mert tudom, hogy ezek sokkal népszerűbbek a különböző platformokon. Ebben érzem jól magam, ezért ez az, amivel szeretnék foglalkozni a későbbiekben főállásban is. Ezt az utat szeretném megtalálni majd. A legnagyobb álmom pedig egy szakácskönyv lenne.

Nyitókép: @gabor_easyfood

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!