A túl sok képernyő előtt töltött időnek egy újabb hátránya is van szakértők szerint – szerencsére viszont néhány változtatással leküzdheted.
Biztos, te is jártál már úgy, hogy leültél megnézni egy filmet, de már az első pár percben előkaptad a telefonodat és elkezdtél közben mással is foglalkozni. A jelenség neve popcorn agy, mely onnan ered, hogy a figyelmed pont úgy pattog ide-oda, mint a kukorica a mikróban.
A jelenség leginkább akkor figyelhető meg, ha sok időt töltesz képernyő előtt, közben folyamatosan rápillantasz az értesítéseidre is. A sok multitasking után pedig nem meglepő, hogy így nem tudsz egyetlen feladatra koncentrálni.
Mi pontosan a popcorn agy?
A közösségi oldalak megjelenésével született meg a kifejezés is, amit a figyelem megosztása, impulzivitás és a csökkent koncentráció jellemez. Még 2011-ben említették meg először, amikor észrevették, milyen hatással van a social media használat az emberekre.
A folyamatos digitális stimuláció ugyanis képes arra, hogy megváltoztassa az agyunk információ-feldolgozó folyamatait. A lassabb tempójú élet helyett az elektronikus multi-tasking korában ez nem is annyira meglepő.
A közösségi oldalak pedig mindent megtesznek, hogy minél többet lógj rajtuk, ezáltal még gyorsabb, intenzívebb, ugyanakkor rövidebb tartalmakkal találkozhatsz. Idővel megszokja az agyunk ezt a fajta stimulációt és később már egy filmet sem tudsz úgy megnézni, hogy néhányszor ne csekkold a telefonodat közben, egyszerűen azért, mert mindaz, amit a képernyőn látsz, már „kevés” az agyadnak.
A popcorn agy kialakulásában tehát a következő dolgok játszanak szerepet:
- többféle eszköz és applikáció használata egyszerre
- a közösségi oldalakon a like-ok, kommentek várása, ezzel aktiválva az agy jutalomközpontját
- folyamatos értesítések, melyek folyamatos stimulációt jelentenek
- az információ hatalmas mennyisége, mely idővel passzivitást eredményez
Mik a jelei annak, ha túl sok időt töltesz a képernyő előtt?
Persze, az nyilvánvaló, hogy tudod magadról, ha órákig videókat nézel, vagy a közösségi oldalakon lógsz, illetve a telefonod és a laptopod is jelezheti, hogy meglepően sok időt töltesz a képernyő előtt. Mindez viszont az alábbi változásokhoz is vezethet, amiket nehezebb észrevenni:
- Nehezen tudsz koncentrálni egy feladatra hosszabb időn keresztül
- Rosszabb érzelemszabályozó folyamatok, impulzivitás fokozódása
- A hétköznapi feladatok elvégzésével nem haladsz olyan jól, mint korábban
Mit tehetsz a popcorn agy ellen?
A legfontosabb, hogy javíts a koncentrációs képességeden, ezáltal az agyadat képes leszel újrahuzalozni és hatékonyabb lehetsz a munkádban, illetve megtanulsz egyetlen dologra fókuszálni. Ez így elsőre soknak és nehéznek hangzik, pedig az apró mindennapi szokásokkal jó eredményeket érhetsz el.
Jó ötlet csökkenteni a képernyőidő mennyiségét, legalább korán reggel és este, lefekvés előtt. A Pomodoro technika is sokat segíthet, melynek lényege, hogy adott időmennyiséget dolgozol, utána pedig tartasz egy kis szünetet. Később megint jöhet egy kis munka, aztán egy hosszabb pihenés – és így haladj tovább a nap végéig. Hasznos lehet különböző technológia-mentes zónákat kialakítanod, ez lehet akár egy helyiség, vagy a szoba egy pontja is, ahová nem viszed magaddal a telefonod és a laptopod.
Meglepő, de a rendszeres testmozgás is segíthet a kognitív funkciók javításában, de az új hobbik kialakítása, kreatív feladatok is jót tehetnek.
Amennyiben nem sikerül ezekkel a módszerekkel javítanod a koncentrációs képességeden, érdemes lehet szakember segítségét kérned. Kognitív viselkedésterápiával, rendszeresen meditációval, a gondolataid átkeretezésével sikerrel járhatsz.
Nyitókép: Aleksandr Koltyrin/istockphoto.com