Kívánod a szexet, mégis rosszul érzed magadat utána? Így ismerheted fel, ha neked is PCD-d van 

Kívánod a szexet, mégis rosszul érzed magadat utána? Így ismerheted fel, ha neked is PCD-d van 

Címlap / Szerelem / Szex / Kívánod a szexet, mégis rosszul érzed magadat utána? Így ismerheted fel, ha neked is PCD-d van 

A szexnek kielégítő, örömteli élménynek kell lennie, ám ez nem mindig van így. Időnként még akkor is felütik a fejüket a rossz érzések, ha élvezzük az együttléteket. Mi állhat ennek a hátterében?

Szomorúság, szorongás és ingerlékenység – nem azok az érzések, amiket keresünk egy meghitt vagy éppen szenvedélyes együttlét során és főleg nem jutnak eszünkbe akkor, ha kielégítő volt a szeretkezés. Vagy mégis? A szakirodalom posztkoitális diszfóriának nevezi azt az állapotot, amikor ezek az érzések annak ellenére jelentkeznek, hogy az aktus közös megegyezésen alapult. A PCD-vel küzdő emberek erősen negatív érzéseket éreznek annak ellenére, hogy akár ők maguk kezdeményezték a szeretkezést.

A szexuális tevékenység után mégis feszültséget, rossz kedvet, ingerlékenységet és általános nyugtalanságot éreznek sőt, még a sírás sem ritka.

Megjelenhet zavartság, szégyenérzet, kimerültség (nem jóleső fáradtság). Sarah Melancon klinikai szexológus szerint a PCD nem egy új keletű probléma, már az ókorban is megfigyelték és fejlegyezték a jelenséget.

Mi áll a hátterében?

A PCD nagyon zavaró, hiszen ahogy arról már volt szó, egyébként harmonikusan, egészségesen működő kapcsolatokban (is) jelentkezik. Melancon szerint tudjuk, hogy a szexuális együttlét több fázisból tevődik össze, melynek csúcspontja maga az orgazmus. Ezt követi a feloldódási fázis, amiben visszatérünk a kiindulási szintre. Lényegében ez az, ami kiváltja magát a PCD-t, ezt a furcsa, csalódottsággal, meg nem értettséggel járó állapotot. Mivel a PCD-vel kapcsolatos kutatások ritkák, egyelőre nem is tudni pontosan, mi okozza a jelenséget. A mostani eredmények szerint pszichológiai, hormonális és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak abban, megjelenik-e és ha igen, milyen mértékben. 

YacochukOlena/istockphoto.com

Nem csak a nőket érinti

A kutatások szerint a PCD gyakrabban jelenik meg nőknél, akik kb. 32%-ban találkoznak ezzel a lelki és testi tüneteket is okozó állapottal, míg a férfiak kb. 7%-a tapasztalja meg ugyanezt. Más felmérések szerint, ezek az arányok nem feltétlenül fedik a valóságot. Pl. egy tanulmány alapján, ami 2019-ben jelent meg a Journal of Sex & Marital Therapy folyóiratban, a férfiak 41%-a már átélt PCD-t és 4%-uk rendszeresen tapasztalja a vele járó tüneteket. 

Élethelyzetek, amik súlyosbíthatják a tüneteket

Melancon úgy véli, hogy a szexuális együttlétek és az orgazmusok során felszabaduló hormonok hatására erősebben felszínre törhetnek érzelmeink és olyanok is felbukkanhatnak, amelyekről nem igazán volt tudomásunk. Ráadásul a korábbi, szexuális traumák, bizonytalan kötődési minták és a személyiségzavarok is ráerősíthetnek a tünetekre – ezek gyakran ugyancsak a mélyben lappanganak.

A PCD nagyobb eséllyel előfordulhat konfliktus után, a ciklus bizonyos szakaszaiban vagy akár akkor is, ha túl sok stressz ér és felerősödhet, ha aktuálisan megváltozott a kapcsolatod a partnereddel. 

Van megoldás? 

A szakértők szerint a szex utáni öngondoskodása segíthet enyhíteni az érzelmek intenzitását. Ilyen lehet az utójáték, a forró fürdő, a tudatos illóolaj használat, a masszázs, az ölelkezés, a lazítás, de ha gyakran tapasztalod a tüneteket, amik időről időre erődösnek, érdemes terapeuta segítségét kérned. 

Nyitókép: AleksandarNakic/istockphoto.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!