A paraszociális kapcsolatok a te életedben is jelen lehetnek – ekkor vigyázz

A paraszociális kapcsolatok a te életedben is jelen lehetnek – ekkor vigyázz

Címlap / Életmód / Lélek / A paraszociális kapcsolatok a te életedben is jelen lehetnek – ekkor vigyázz

Veled is előfordult már, hogy egy ismert emberért annyira rajongtál, hogy egyszer csak azt vetted észre, szinte minden olyan információt tudsz róla, amihez csak hozzáférhetsz? Mi több, amikor sikeres, az téged is boldoggá tesz, amikor pedig nehézségekkel kell szembenéznie, az lehangol téged? Ez akár egy szoros barátságnak is hangozhat, egyetlen kulcsfontosságú részletet kivéve: ő nem tudja, hogy ki vagy te. Ilyenkor beszélhetünk paraszociális kapcsolatról. De vajon mennyire lehet ez kedvező neked?

Mik pontosan a paraszociális kapcsolatok?

A paraszociális kapcsolatok olyan egyoldalú kapcsolatok, amelyek akkor alakulnak ki, amikor az egyik fél energiát, érdeklődést és időt fektet valakikbe, akik viszont azt sem tudják, hogy az illető létezik. A kifejezést először egy 1956-os cikkben használták, amikor két kutató új kapcsolatok kialakulását figyelte meg a hírműsorok, a televízió és a filmek közönsége, valamint a sztárok között.

Azokban az esetekben, amikor a nézők vagy a rajongók úgy érezték, hogy tényleg ismerik azokat, akiket a képernyőn láttak, ők viszont ismeretlenek maradtak az adott személyeknek, paraszociális kapcsolatokról kezdtek el beszélni.

A paraszociális kapcsolatok fontos eleme, hogy túlmutatnak azon, hogy például egyszerűen csak követünk egy személyt, és elolvassuk a tartalmait. Magukban foglalnak egyfajta elkötelezettséget is, amelynek részeként már barátként vagy a bizalmasunkként tekintünk egy hírességre, ez azonban egyoldalú. Manapság pedig a paraszociális kapcsolatok csak még intimebbnek tűnhetnek. A híres emberek közül sokan rengeteg tartalmat osztanak meg a követőikkel, sőt olykor a kérdéseikre is válaszolnak. Mindez még érdekesebb eredményhez vezethet.

FG Trade/istockphoto.com

Egészségesek-e ezek a kapcsolatok?

A paraszociális kapcsolatok gyakoriak, és sokszor teljesen normálisak. Hiszen emberek vagyunk, társas lények, és szeretjük azt érezni, hogy kapcsolatban állunk más emberekkel. Így ezek a kapcsolatok inkább pozitívak, mint negatívak szoktak lenni. Általuk akár olyan módon is érezhetjük magunkat inspiráltnak vagy támogatottnak, ahogyan azt nem biztos, hogy az életünk más kapcsolatain keresztül megkapjuk.

Az egészséges paraszociális kapcsolatokra remek példa, ha van egy olyan sportoló, énekesnő vagy politikus, aki hasonló háttérrel rendelkezik, mint te, és olyan sikereket ért el, amelyek számodra is motiválóak.

Ide tartozik az is, ha egy olyan influencert követsz a közösségi médiában, akinek valóban értékes tartalmai vannak, és a gondolatai arra ösztönöznek, hogy például te is hasonlóan egészségesen étkezz és sokat mozogj.

Mikor vigyázz?

A sok pozitívum ellenére is lehetséges, hogy egy paraszociális kapcsolat egészségtelen fordulatot vesz. Erre utal például, ha zaklató módon próbálsz elérni egy adott hírességet, vagy ha annyira sokat foglalkozol vele, hogy annak hatására elhanyagolod az egyéb teendőidet. Az ilyen dolgokat viszont mi magunk nehezen tudjuk beazonosítani. Ha egy harmadik fél, például egy barátunk vagy családtagunk erre utal, azt érdemes komolyan vennünk, és ha valóban kell, változtatnunk.

A paraszociális kapcsolatok tehát alapvetően pozitívak lehetnek, de bizonyos esetekben jobb, ha elgondolkozol azon, biztosan nem befolyásolják-e túlzottan az életedet, vagy nincsenek-e negatív hatással azokra, akiket a másik oldalon állnak.

Ha például prioritást adsz ezeknek a kapcsolatoknak a valódiakkal szemben, elszigetelődsz miattuk, vagy úgy érzed, hogy az adott személyeknek a véleménye megfoszt a sajátodtól, akkor érdemes lehet igénybe venned egy pszichológus segítségét is. Ha azonban a paraszociális kapcsolatok motiválóan hatnak rád, tényleg semmi gond nincs velük.

Forrás: everydayhealth.com

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!