Oversharing – ha jobban kitárulkozol a Facebookon, mint a nőgyógyásznál

Oversharing – ha jobban kitárulkozol a Facebookon, mint a nőgyógyásznál

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Oversharing – ha jobban kitárulkozol a Facebookon, mint a nőgyógyásznál

A közösségi média csupán egy eszköz, amit kedved szerint használhatsz a mindennapokban. Igen ám, de mi történik, ha a megosztási igényed túlnő rajtad, és ellenállhatatlan kísértést érzel minden apróság „kiposztolására”? Ha azok közé tartozol, akik naponta az ismerőseik orra alá tolják a kajájukat, a párkapcsolatukat, a kisbabájukat vagy az utca végén fotózott macskafarkat, oversharing-, azaz túlmegosztás-veszélyben vagy!

Pénzben mérhető kár   „De mégis milyen veszélyben?” – kérdezheted teljes joggal. Nos, belegondoltál már, hogy a látszólag jelentéktelennek tűnő információk rendszeres megosztásának milyen következményei vannak? Ha mindenki tudja, hol jársz és mit csinálsz, akár az is nyilvánvaló lehet, mikor nem tartózkodsz otthon, vagy mikor parkolsz a kocsiddal egy kihalt útszakaszon. Innentől kezdve vörös szőnyegen invitálod a bűnözőket, hogy tegyék magukévá a vagyontárgyaidat, legyenek oly szívesek.    Még mielőtt legyintenél, hogy ó, csupa megbízható emberrel közlöd a történéseket, pillants csak a Facebook-barátaid számára: tényleg mindegyikük olyan, akire rábíznád az értékeidet? Plusz nem árt tudnod, hogy amennyiben publikálod például a nyaralásod, a biztosító betörés esetén valószínűleg egy fillért sem fizet. (Ennek a részleteiről érdemes személyesen érdeklődnöd az illetékeseknél, ha nekünk nem hiszel.)   Inkább legyen száz irigyed?   Az azonnali mobiltelefonos képfeltöltés, valamint a trendi helyekre történő „becsekkolás” is csábító lehet – itt aranyszabály, hogy mielőtt bármit kitennél, gondolj bele: mit gondolnál, ha ugyanazt a tartalmat valaki mástól pillantanád meg? Menőnek tűnik lefotózni egy piásüveget egy V.I.P. szórakozóhelyen, de ha benned ellenérzéseket keltene egy hasonló poszt, miként várhatod el, hogy mások örömmel fogadják?   Most jó eséllyel rávágod, hogy az irigyek nem érdekelnek – ám ha tényleg hidegen hagyna mások véleménye, akkor nem akarnád közszemlére tenni az életed. Szerencsére a Facebook remek lehetőséget biztosít a testreszabásra, tehát arra is, hogy meghatározd, kik lássák az adott posztot. Mégis kevesen élnek a lehetőséggel, mert a beállítása macerásnak tűnhet. Bizonyára olyan emberek is vannak az ismerőseid között, akiknek egy kicsit többet szánsz magadból: számukra jó ötlet létrehoznod egy kört vagy csoportot, ahol zavartalanul kommunikálhattok.    Ezzel együtt nyilván olyanok is léteznek, akiktől tartanád a három lépést, vagy inkább négyet. Néhány kattintással megoldhatod, hogy ők alapértelmezetten ne lássák a dolgaidat, csak ha arra külön engedélyt adsz. Ezzel a kétperces procedúrával megvédheted például a szakmai imázsodat – a főnök meg a HR-es ugyanis nem fogják látni a pucsítós pózer fotódat. Megélni a pillanatot   Az oversharing talán legnagyobb veszélye viszont nem pénzben, de még csak nem is a társas kapcsolatok minőségében mérhető – hanem az élményekben, pontosabban azok meg nem élésében. Egy-egy világhírű turistalátványosságnál tragikomikus, hogy mindenki a mobiltelefonját vagy táblagépét az arca előtt tartva fotózza és videózza, amit „kell”; közben meg elfelejtenek ott lenni, s örülni, hogy egyáltalán ott lehetnek.

Egy baráti összejövetellel ugyanez a helyzet: hiábavaló az egész, ha mindenki a kütyüit nyomkodja, hogy megörökítse, ami a jelenben sem létezett. A párkapcsolatra pedig kifejezetten rossz hatással van, ha akkor is „kifelé éltek”, amikor kettesben vagytok: ezért érdemes olykor kikapcsolni a számítógépet és a telefont. Miért olyan fontos, hogy Jucika vagy Mancika lássa, melyik étteremben randiztok?   Mindennek megvan a helye   Ha továbbra is úgy érzed, hogy részletesen szeretnéd megosztani a dolgaidat a publikummal, legalább csináld okosan! Mindennek megvan a maga helye és módja: az ételeket, italokat fotózd le az Instagramra, az „utálok sorban állni!” típusú kirohanásokat a Twitter közönsége szuperül bírja, álmaid koncertjéről pedig jöhet egy fotó – persze, becsekkolással együtt – a Facebookra. Hangsúlyoznánk, hogy egy, mert akit érdekel az énekes különböző szájtartással és pozíciókban, valószínűleg melletted tombol, és néha arcon vág a saját telefonjával.   Amennyiben már odáig jutottál, hogy tudod magadról: kevesebbet kellene posztolnod, de valamiért mégsem sikerül a dolog, bátran oszd meg valamelyik barátoddal az aggályod! Egy külső szemlélő segíthet benne, hogy meg tudd ítélni a saját internetes imázsod – ám ne a legeslegjobb öribaridat vagy a párodat kérdezd, mert nem tud segíteni, aki érzelmileg elfogult!
 

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!