Okostelefon és allergiagyógyszer: a farkaséhség 6 meglepő oka

Okostelefon és allergiagyógyszer: a farkaséhség 6 meglepő oka

Címlap / Életmód / Egészség / Okostelefon és allergiagyógyszer: a farkaséhség 6 meglepő oka

Belegondoltál már, vajon miért álmodozol olykor reggeltől estig folyamatos nassolásról? És miért nem érzed a várva várt jóllakottságot akkor sem, ha háromfogásos menün vagy túl? Normális esetben akkor jelentkezik éhség, amikor a szervezeted már elégette a bevitt kalóriákat, és csökkenni kezd a vércukorszint. A ghrelin nevű hormon ekkor jelzi, hogy egyél – s léteznek olyan körülmények, amelyek képesek „őt” összezavarni.

Fáradtság

Bizonyára észrevetted már, hogy ha fáradt vagy, legszívesebben „megennél egy fél lovat”. Rossz hír: a nőknél még erősebb ez az összefüggés. 

A Kolumbia Egyetem szakértői 2011-ben kimutatták, hogy az alváshiányban szenvedők naponta csaknem 300 kalóriával többet visznek be a szervezetükbe, hiszen a pihenés is segítene egyensúlyban tartani a ghrelinszintet
Ha a kalóriás adat nem volna elég elrettentő, hozzátesszük: a résztvevő hölgyek akár naponta 30 grammal is megnövelték a zsírbevitelüket, amikor álmosan csinálták végig a napot. A férfiaknál ugyanez az érték negyedennyivel sem emelkedett.

Változókor

Egy másik – ezúttal nemi – hormon szintjének ingadozása közvetett módon ugyancsak fokozott éhségérzetet válthat ki, mégpedig a progeszteroné

Különösen veszélyes, hogy a probléma már öt-tíz évvel a klimax előtt is jelentkezhet. Ez ugyebár azt jelenti, hogy a nagyobb hormonváltozásnak eleve meglévő túlsúllyal vághat neki az ember. 
A progeszteron felel a simaizmok ellazításáért, például a gyomorban vagy a húgyhólyagban találhatókért. Magasabb szint esetén növekszik az energiaigény, elsősorban a szénhidrátban gazdag csemegékre irányulva.

Gyógyszerek

Egyértelmű az összefüggés, hogy a depressziósok közül sokan vigaszt remélnek a finom falatoktól

Antidepresszáns szedése esetén azonban másfajta, kémiai kapocs is kialakulhat a majszolással: az ilyen szerekben lévő mirtazapin nevű hatóanyag egyelőre tisztázatlan okból kifolyólag növelheti az éhségérzetet.
A hasonló készítményekről elmondható, hogy összetett módon hatnak az agy hipotalamusz régiójának működésére, ami ugyancsak kapcsolatban állhat a jelenséggel.
Az allergia és asztma ellen szedett antihisztaminok hasonló működési elv alapján szintén csúf játékot űzhetnek az étvágyaddal – bár itt kumulatív, azaz hosszú távú jelentkező mellékhatásról beszélünk.

Hírek

A politikusok a nadrágszíj megszorításáról beszélnek az ínségesebb időkben, ez viszont éppen fordítva hat ránk pszichésen. Egy 2013-as kutatás során bebizonyosodott, hogy a gazdasági nehézségek hangsúlyozása a közönség részéről összefügg a kalóriadúsabb élelmiszerek választásával. 

A kísérlet során rossz híreket látó és halló csoport tagjai azonban 25%-kal kevesebbet ettek, amennyiben azt mondták nekik, hogy ugyanazok a csemegék csökkentett energiatartalmúak. 
„Az emberek nem az ízre vágytak, hanem arra, hogy minél több kalóriát tömjenek magukba” – fogalmazott a vizsgálatot vezető Juliano Laran professzor, a Miami Egyetem munkatársa.

Bűntudat

Kísértést érzel, hogy elropogtasd azt a plusz kekszet? Akkor tedd meg, és élvezd!

Amennyiben ugyanis bűntudatod támad egy kellemes élmény miatt, egy idő után maga a bűntudat válik kellemes élménnyé a tudatod számára, ennélfogva gyakoribb kihágásra buzdít. 
Ezt nem mi mondjuk, hanem a chicagói Northwestern Egyetem szakértői, akik ezer résztvevőt vettek górcső alá a kísérletnél. „A bűnös élvezet képes befolyásolni az étvágyat, s arra ösztönözni minket, hogy újra és újra éljük át” – jegyezték meg a pszichológusok az eredmények kapcsán.

Mobil eszközök

Okostelefonnal, esetleg táblagéppel kelsz és fekszel? Nincs semmi gond a technológia szeretetével, de jobb, ha ésszel cselekszel.
A kijelzők által kibocsátott kék fény ugyanis hosszú órákra képes megnövelni az éhségérzetet – még akkor is, ha nemrég laktál jól. Ugyancsak a Northwestern Egyetem munkatársai bizonyították be, hogy már negyedórányi kütyüzés is káros lehet ilyen szempontból. 
A kék fény az anyagcsere szintjén hathat a szervezetre, mivel ugyanolyan menü elfogyasztása után az érintettek vércukor- és inzulinértéke is magasabb volt.
Téged vajon melyik pont érint a listánkról…?

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!