Nők a munkaerőpiacon: hogyan lehet sikeres karriert építeni a XXI. században?

Nők a munkaerőpiacon: hogyan lehet sikeres karriert építeni a XXI. században?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Nők a munkaerőpiacon: hogyan lehet sikeres karriert építeni a XXI. században?

A nők munkaerőpiacon betöltött szerepe egyre fontosabb és aktuálisabb téma lett napjainkban.

Szinte napról napra többen vannak azok, akik aktívan kiveszik részüket a munkaerőpiacon, de még mindig számos akadály van előttünk – bár egyre többször előfordul, hogy a nők olyan magas pozíciókat töltöttek be, ami korábban elképzelhetetlen volt. Az akadályok között azonban nagyon komoly dilemmák is vannak. Ilyen pl. a családalapítás, mert bár nem mindenki szeretne gyermeket szülni (sőt, vannak, akik határozottan nem), a legtöbb munkáltató automatikusan azt feltételezi, hogy a nő záros időn belül ki fog esni a munkaköréből és ezzel hátrány éri a céget.

A családi élet és a munka összeegyeztetéséhez szükséges rugalmasságot kevés munkakör tudja megadni, talán éppen ezért van az, hogy a gyakran magas pozíciót betöltő nők saját márkát alapítanak, saját céget vezetnek, és csak ritkább esetben lépegetnek felfelé a ranglétrán egy adott vállalaton belül. 

A nők világszerte továbbra is küzdenek az egyenlő bánásmódért és bérezésért, a munkahelyi zaklatás sokrétű formái pedig továbbra is problémát jelentenek. Azonban a nők egyre inkább megismerik saját értékeiket és tisztába kerülnek képességeikkel munkakörükön belül is, ráadásul egyre több szervezet, alapítvány nyújt segítő kezet számukra. A változás lassú, de talán biztosnak mondható… Mit tehetsz a karriered érdekében már most?

Tervezz előre

A tervezés nem azt jelenti, hogy sosem változtathatsz a kijelölt útvonaladon, de van, amihez muszáj ragaszkodnod. Ilyenek a hosszú távú tervek is, amiknek kőbe vésettnek kell lenniük.

Körvonalazd, hova szeretnél eljutni a karriered során, milyen pozíciókban, milyen iparágban szeretnél kiteljesedni.

Az időbeosztás fontos része a hosszú távú karriertervezésnek. Lényeges legalább nagyvonalakban meghatároznod, milyen időkereten belül szeretnéd elérni az adott célt, illetve addig milyen mérföldkövek várnak rád. Ugyanakkor maradj rugalmas, tudatosítsd magadban, hogy változó körülmények között kell fejlődnöd, dolgoznod, lesznek olyan körülmények, amiket nem hagyhatsz figyelmen kívül.

enigma_images/istockphoto.com

Ismerd meg közelebbről, mire vagy képes

Fontos, hogy ismerd saját képességeidet, erősségeidet és persze gyengeségeidet, mert így meg tudod határozni, milyen területeken kell fejlődnöd és hogyan tudod az erősségeidet kamatoztatni, gyengeségeidet pedig fejleszteni. A XXI. században az állandó tanulás és a fejlődés elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeres karriert építs.

Mindig járj nyitott szemmel és keress lehetőségeket a tanulásra, továbbképzésekre, valamint az új készségek megszerzésére, amelyek segíthetnek előrelépni!

Alapvető a proaktivitás és nem csak a tanulás tekintetében. Kereshetsz mentorokat, segítőket, akikhez tudsz kapcsolódni, de aktívabban kiveheted a részedet a munkahelyi projektekben is. Ha megmutatod, hogy lelkes, megbízható vagy és jól elvégzed a rád bízott feladatokat, akkor az elsők között leszel, akiket előléptetnek. 

Alakíts ki megfelelő kapcsolatokat

A mentor keresése is jó példa erre, de az üzleti életben, a karrier fejlesztése során elengedhetetlenül fontosak a megfelelő kapcsolatok. Ez pedig olyasvalami, amit egy életen át fejlesztened kell. Valóban igaz, hogy a megbízhatóságot, a kedvességet, az etikus viselkedést a személyiséged szerves részévé kell tenned.

Sosem tudhatod, kivel hoz össze a sors, és akinek most te segítesz, az egy következő alkalommal neked fog segíteni – adott esetben igazán jelentőset.

Ha odafigyelsz erre, valamint tudatosan is keresed a lehetőséget, hogy az iparágadban dolgozókkal, szakértőkkel, munkaadókkal jó kapcsolatot ápolj, akkor az már tényleg fél siker. Mindenkinek van olyan története, amikor azért kapott meg egy munkát, vagy ajánlottak fel neki egy testhezálló lehetőséget, mert egy ismerős beajánlotta. Főleg manapság, amikor sokan nem is álláshirdető portálokon keresnek munkatársakat, hanem eleve ismerősökön keresztül.

Boris Jovanovic/istockphoto.com

Viszlát, komfortzóna, helló rugalmasság

A sikeres karrierhez gyakran szükséges, hogy kilépj a komfortzónádból és kockázatot vállalj, vagy aktuálisan nagyobb terhet tegyél magadra. Sokszor ez is olyan, mint az edzés: azt gondoljuk, nem vagyunk képesek rá, de amikor belevágunk, rájövünk, hogy sokkal többet el tudtunk érni, mint remélni mertük. Ha bátor vagy, azt mások is észre fogják venni, többek között azok, akik figyelik, kik az alkalmas jelöltek egy-egy projekt kiteljesítéséhez.

Az új kihívások és feladatok megoldása során számos olyan tapasztalatot szerezhetsz, amelyek segíthetnek abban, hogy fejlődj és előrelépj a karrieredben.

A rugalmasság és az alkalmazkodóképesség pedig hozzájárul ahhoz, hogy a komfortzónádból könnyebben kilépj. Ha nyitott vagy a változásokra, akkor automatikusan bátrabb leszel, így pedig egyszerűbben tudsz alkalmazkodni az új helyzetekhez. Ráadásul minden egyes kihívás megoldása extra önbizalmat ad számodra, ami pedig óhatatlanul elindít egy pozitív, öngerjesztő folyamatot.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!