A női jóga csodákra képes. Interjú Bencsics-Marx Lívia jógaoktatóval

A női jóga csodákra képes. Interjú Bencsics-Marx Lívia jógaoktatóval

Címlap / Életmód / Egészség / A női jóga csodákra képes. Interjú Bencsics-Marx Lívia jógaoktatóval

Sokan csak ámulva nézünk bizonyos kikapcsolódási lehetőségeket, de belevágni már csak azért sem merünk, mert úgy érezzük, nekünk biztosan nem menne olyan jól. Van azonban egy jógázási forma, amelynek a lényege pontosan az elfogadás, a megértés és az igazi pozitív kikapcsolódás. A női jóga ugyanis nem a tökéletességre törekszik, közben viszont elképesztően jó hatással lehet a testünkre. Bár már ez is elegendő ok lehet arra, hogy te is kipróbáld, Bencsics-Marx Lívia jógaoktató még több kedvező tulajdonságát árulja el ennek a csodálatos mozgásformának.

Mi pontosan a női jóga, miben tér el az általánostól?

A női jóga egy alkalmazott jóga, B.K.S. Iyengar és lánya, Geeta Iyengar nevéhez fűződik. A tradicionális hatha jóga egyes ászanáit használja, de figyelembe veszi a női testet és a női ciklikusságot. Megtanít figyelni a saját testünkre, hogy tudatos döntéseket tudjunk hozni a szokásainkat és az életvitelünket illetően. A fő szempont a női ciklus szerinti gyakorlás, ami figyelembe veszi a női test működését. 

Nincsenek szigorú javítások, az a fontos, hogy figyeljünk magunkra, jól essen a mozgás, ne kényszer legyen. Erős kitartott erőfeszítést igénylő pózok sincsenek, a könnyedebb mozgások vannak előtérben. Fontos eleme a női csípő rugalmasítása, erősítése és lazítása. Segít visszatalálni a nőiességünkhöz, hogy újra nőként éljünk. Hibázhatunk, figyelhetünk magunkra, meghúzzuk a határainkat és pihenhetünk, ha elfáradtunk.

Fotó: Colič Zsanett/ZsanóÓphoto

Kinek ajánlanád?

Tinédzser kortól minden nőnek. Van egy vendégem, aki minden óra után azt mondja, hogy kötelezővé tenné minden nőnek. Azért is jó, ha már fiatal korban elkezdenek jógázni a lányok, mert könnyebben megtanulhatnak figyelni a testük működésére, és magára a ciklusra. Úgy vélem, ha tinédzser kortól elkezd egy lány jógázni, nem lesz menstruációs problémája, se női szervi betegsége. Jár hozzám 12 éves lány is, a legidősebb vendégem pedig elmúlt 70 éves.

Te hogyan sajátítottad el a rejtelmeit?

Nem is olyan régen, 2-3 éve, a Covid alatt kezdtem el jógázni otthon, és hamar nagy szerelem lett. Egyed Brigi, akitől tanultam, lett a példaképem, fantasztikus nő. Az érdekes az egészben, hogy előtte soha nem akartam, és az sem jutott eszembe, hogy jógaoktató legyek. Bár a mozgás mindig is az életem része volt, nagyon férfias sportot űztem, kalapácsvető voltam. Válogatott atléta, országos bajnok, országos csúcstartó. Úgyhogy a nőiesség nem volt erősségem. 

Gyerek jógát már csináltam, majd egyre több felnőtt keresett meg, hogy szeretnének jönni hozzám. Mondtam, hogy én nem tanultam a rendes jógát, a gyerek jóga azért más. De nem adták fel, egyre többen jelentkeztek, így elkezdtem tanulni, majd órákat tartani. Akkor fordult meg a fejemben, hogy lehet, hogy ezzel kellene foglalkoznom, és így indultam el ezen az úton. 

Fotó: Colič Zsanett/ZsanóÓphoto

Milyen előnyei lehetnek?

Rengeteg. Egészségmegőrzés, mellrák kialakulási esélyének csökkentése, de segíthet mozgásszervi problémák, menstruációs problémák, szabálytalan menstruáció, változókori problémák, csontritkulás, meddőség, szervsüllyedés, stressz kezelése, migrén, álmatlanság, idegrendszeri problémák vagy például derékfájdalom esetén is. Támogatja a nőt, hogy élete minden fázisában átlépje fizikai korlátait, kialakítsa az érzelmi és szellemi stabilitását, közben pedig hű maradjon a női mivoltához.

Hogyan befolyásolhatja a női hormonháztartást?

A hormonok befolyásolják a hozzáállásunkat, érzéseinket az élet helyzeteihez. Az általuk létrejövő kémiai folyamatok határozzák meg, hogy mikor van rossz kedvünk és mikor vagyunk vidámak. Reagálnak arra, amit gondolunk és amit a szívünk érez. A hormonrendszer közvetlen kapcsolatban áll az idegrendszerrel.

A jógázással rendszeressé tehetjük a ciklusunkat, növelhetjük termékenységünket, csökkenthetjük hangulatingadozásainkat.  

A hormonjaink teremtik meg az összhangot a belső és a külső világunk között. Ha adunk magunknak időt, figyelmet és szeretetet, akkor már jó úton haladunk. Újra fel kell ismernünk és megélnünk a női minőségeinket: türelem, elfogadás, befogadás, nyugalom, lágyság, együttérzés, figyelem, odafigyelés, táplálás, törődés, empátia, hiszen szüksége van rájuk a világnak.

Fotó: Colič Zsanett/ZsanóÓphoto

Más gyakorlatokkal érdemes próbálkozni menstruáció és ovuláció alatt?

Így van, nagyon fontos lenne szintén, ha mi nők tudatában lennénk a menstruációs ciklusunknak. A legtöbb menstruációs probléma ebből fakad, hogy fogalmunk sincs, mi zajlik bennünk hétről hétre. A ciklusunk négy részből áll, ami az univerzum, a természet ciklikusságát is tükrözi. Egy hónap alatt lezajlik bennünk a négy évszak változása.

Folyamatos változásban és áramlásban vagyunk, ezért se szabad ragaszkodnunk az állandósághoz. Teljesen máshogy gyakorlunk ovulációkor és a menstruáció szakaszában.

 Az ovuláció a peteérés időszaka, nagyon aktív szakasz, tüzes, dinamikus energia van bennünk. A menstruáció szakasza ennek pont az ellenkezője. Ez a teljes visszavonulás időszaka. Nagyon fontos lenne ilyenkor csak magunkra figyelni, sokat pihenni, a nehéz házimunkát is félretenni. Ilyenkor kerülni kell a megerőltető gyakorlást is, csak nagyon finoman, ami jól esik. Az sem baj, ha nem jógázunk, semmiféle mozgást nem végzünk. Tisztelnünk kell a testünket. 

A te vendégeid milyen pozitív tapasztalatokról számoltnak be eddig?

Amit többen visszajeleztek, hogy teljesen megszűnt a menstruációs problémájuk. Volt, aki nagyon görcsölt, hatalmas nagy fájdalmai voltak, és pár hónap alatt elmúlt, mostanra szinte észre se veszi. Többen mondták azt, hogy kevésbé aggódnak, félnek, agyalnak. Fontosak lettek saját maguknak. Ami pedig szintén csodás, és én is megtapasztaltam, hogy ha jól vagyunk, kiegyensúlyozottnak és boldognak érezzük magunkat, az a családunkra is pozitívan hat. 

Fotó: Colič Zsanett/ZsanóÓphoto

Mit ajánlanál annak, aki teljesen kezdőként szeretné kipróbálni a női jógát? 

Bátran vágjon bele úgy, hogy személyesen eljár órákra, mert egy olyan összetartó közösség tud kialakulni, ami ma már nagyon ritka. Nagy öröm számomra is, amikor látom, hogy egymásnak teljesen idegen nők segítik, támogatják egymást. Egy megtartó tér nyílik meg, ahol rájössz és megtapasztalod, hogy nem vagy egyedül a problémáddal. Ez sokkal több, mint a testeddel való munka, mélyebb és bizalmasabb. Nincs bántás, ítélkezés, fúrás, egymásra beszélés. Szeretet van, megértés van nők között. Mert így is lehet.

Nyitófotó: Colič Zsanett/ZsanóÓphoto

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!