Munkahelyi-trauma: évekkel később is kísérthet egy rossz munkahely

Munkahelyi-trauma: évekkel később is kísérthet egy rossz munkahely

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Munkahelyi-trauma: évekkel később is kísérthet egy rossz munkahely / 2. oldal

Néha viccelünk azzal, hogy még mindig kísért egy régi munkahelyünk, ám vannak, akik számára a munkahelyi trauma valódi probléma, és hosszú távú hatásai vannak.

Toxikus közegek

A munkahelyi traumát számos dolog okozhatja: rasszizmus, szexizmus, zaklatás, a munka és a magánélet elmosódó határai és a munkahelyi bizonytalanság. Ez nem új koncepció, de az elmúlt két évtized kutatásai rávilágítottak egyre növekvő jelentőségére, amit sokan munkahelyi PTSD-nek hívnak.

Dr. Chi-Chi Obuaya, londoni pszichiáter és mentálhigiénés szakember a munkahelyi trauma létét nem vitatja, de nem biztos benne, hogy azt társítani lehet a PTSD klinikailag ismert formáival.

Megerősíti azonban, hogy az okozott kár valós, bár megjegyzi, hogy a dolgozók összekeverhetik a traumát a PTSD kialakulásával, miközben esetleg más szorongást vagy depressziós rendellenességeket tapasztalhatnak.

Mindazonáltal, függetlenül attól, hogy az emberek hogyan hivatkoznak küzdelmeikre, a munkavállalók hosszú távú hatásokról számoltak be. Például megváltozott, ahogyan a karrier-döntéseiket meghozták, ahogyan a munkahelyi biztonságot észlelték, vagy nem lett ugyanolyan a  kapcsolatuk a feletteseikkel.

És még a fizikai irodán kívüli munka ellenére sem szükségszerűen javultak a mérgező körülmények. Obuaya szerint a Covid-19 okozta kényszerű átállás a távmunkára csak bebetonozta a rossz munkakörülményeket.

Folyamatosan elérhetőnek kell lennünk, a munka és a magánélet határai még jobban összemosódnak, nagyobb a nyomás és jobban be kell engednünk a főnökünket, kollégáinkat az otthonunkba. Obuaya hozzáteszi, ez különösen nehéz akkor, ha a munkahelyi zaklatás már korábban is probléma volt.

Michelle K Duffy, Vernon Heath, az amerikai Minnesotai Egyetem Carlson Menedzsment Iskolájának munka- és szervezeti elnöke hozzáteszi, hogy a pandémiához kapcsolódó munkahelyi változások megkérdőjelezték a kulturális elképzeléseinket arra vonatkozóan, hogy mire számíthatunk és mire vagyunk jogosultak a munkahelyen.

Nem biztos, hogy most is könnyen meg tudjuk ítélni, mi minősül elfogadható munkahelyi magatartásnak vagy követelményeknek ebben az „új normálisban” – vagy hogyan lehet hozzáférni a segítséghez, ha valamivel kapcsolatban rosszul érezzük magunkat. Ez a kétértelműség pedig gyorsan toxikussá válhat.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2 3 4

»