Mit tegyünk, ha úgy érezzük, kezdünk kiégni?

Mit tegyünk, ha úgy érezzük, kezdünk kiégni?

Címlap / Életmód / Lélek / Mit tegyünk, ha úgy érezzük, kezdünk kiégni?

A kiégés a manapság egy igen gyakori jelenség, ugyanis ebben a rohanó világban, az elvárások tengerében lubickolva igen nehéz elkerülni, hogy a lelkünkben lévő energiaraktárak előbb-utóbb ne merüljenek ki. (x)

Ha viszont időben felismerjük a tüneteket, akkor elkerülhetjük a burnout súlyosbodását, amely kezeletlenül akár súlyossá is válhat.. Szedjük össze pár pontba, mit is tehetünk, ha észrevesszük magunkon a kiégés jeleit.

Forduljunk szakemberhez!

Habár az már súlyosabb helyzetre utal, ha szakszerű segítségre van szükség, de jó tudni, hogy bármikor adott a lehetőség például a Swan Lake Központ kiégést kezelő terápiáján való részvételre. 

Ennek akkor lehet jelentősége, ha úgy érezzük, hogy egyedül nem tudunk kilábalni a kiégésből, hanem útmutatásra, kezelésre van szükségünk. Szakértők bevonásával sokkal egyszerűbb dolgunk lesz, de ne feledjük, hogy a terapeuta bár támogat, de helyettünk nem tudja megoldani a problémát. A változást nekünk is akarni kell, és minden egyes nap tenni érte, akár a saját közegünkben vagyunk, akár egy intenzív jellegű bentlakásos terápián veszünk részt.

Változtassunk a jelenlegi életvitelünkön!

A kiégés oka leggyakrabban a munkahelyen keresendő. Egyszerűen túl sokat vállalunk, túl nagy erőfeszítéseket teszünk, túlzott felelősség nyomja a vállunkat, ha pedig emellé még elismerést sem kapunk, az csak tovább ront a helyzeten. Ha valóban ez az ok, akkor a változtatást is itt kell elkezdeni.

Természetesen nem arról van szó, hogy azonnal hagyjunk ott csapot-papot, és mondjunk fel (bár ha másképp nem megy, ez is egy lehetőség), hanem csökkentsük a ránk nehezedő terhelést. Tartsunk többször szünetet, menjünk el gyakrabban szabadságra, munkaidőn kívül ne foglalkozzunk a feladatainkkal!

Ne vállaljunk el mindent, amit ránk akarnak bízni, tanuljunk meg nemet mondani! Hacsak nem különösen kockázatos munkát végzünk, akkor néha lazítsunk egy kicsit, nem dől össze a világ, ha nem nyújtunk folyamatosan 100%-os teljesítményt. 

Kapcsolódjunk ki hasznos tevékenységekkel!

Időnként muszáj kiszakadni a mókuskerékből, különben a kiégés szinte borítékolható. A szabadidő azonban ne abból álljon, hogy céltalanul tespedünk a kanapén, vagy egész nap a közösségi oldalakon szörfözgetünk. A kikapcsolódás legyen minőségi, hogy valóban feltöltődéssel szolgáljon!

Űzzük a kedvenc hobbinkat, például olvassunk egy jó könyvet, nézzük meg a kedvenc filmünket, menjünk el kirándulni, wellnessezni, találkozzunk a barátainkkal, sportoljunk, vagy válasszunk valamilyen kézműves, kreatív tevékenységet! A lényeg, hogy a szabadidő eltöltése örömteli legyen, és általa feltöltődhessünk. 

Legyen egy pontos napirendünk!

Muszáj megteremteni a munka és a magánélet egyensúlyát, erre pedig a legjobb módszer a precízen megtervezett és betartott napirend. 

Legyen egy állandó időpont a felkelésre, az étkezésekre, a lefekvésre. A munkaidő utánra ütemezzünk be sportolást, pihenést, a ház körüli teendők elvégzését, és így tovább. 

Ha rendszerezetten élünk, könnyebben megőrizhetjük az egyensúlyt.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!