Mikorra lesz koronavírus védőoltás?

Mikorra lesz koronavírus védőoltás?

Címlap / Életmód / Mikorra lesz koronavírus védőoltás? / 2. oldal

Amióta a járvány tavasszal az egész világon végigsöpört, mindenki azt szeretné tudni, mikorra lesz biztos gyógymódja, vagy még inkább megelőző védőoltása a Covid-nak. A BBC utánajárt annak, amit jelenleg a kérdésről tudni lehet.

Hány embernek kell megkapnia az oltást?

Erre a kérdésre nehéz válaszolni anélkül, hogy pontosan tudnánk, mennyire lesz hatékony a vakcina. Ahhoz, hogy kialakuljon a nyájimmunitás, és a vírus ne tudjon továbbterjedni, úgy vélik, a lakosság 60-70%-ának kell immunisnak lennie. Ez azonban, még ha az oltóanyag száz százalékosan működik is, több milliárd ember beoltását jelentené a bolygón.

Hogyan állítják elő a védőoltásokat?

A vakcinák ártalmatlanított vírusokat vagy baktériumokat (vagy azok egy kis részét) mutatják be az immunrendszernek, így a test betolakodóként ismeri fel azokat, megtanulja leküzdeni őket, és amikor a tényleges kórokozóval találkozik valaki, az immunrendszere megsemmisíti azt, mielőtt megbetegítené.

Az oltás fő módszere évtizedek óta az eredeti vírus használata. A kanyaró, mumpsz és rubeola (MMR) vakcina legyengült vírusok felhasználásával készül, amelyek nem okozhatnak teljes fertőzést. A szezonális influenza oltáshoz az influenza főbb törzseinek teljesen elpusztított változatait használják. Néhány tudós, különösen Kínában, ezt a megközelítést alkalmazza.

Néhány új és még kevésbé tesztelt módszerrel is dolgoznak a koronavírus elleni oltáson, ezek az úgynevezett „plug and play” vakcinák. Mivel teljesen ismerjük a koronavírus genetikai kódját – ezt egyébként a PTE Szentágothai János Kutatóközpontjának Jakab Ferenc vezette virológiai és a Gyenesei Attila vezette bioinformatikai kutatócsoportjának együttműködésében megvalósult munka során sikerült leírni – így a kutatók képesek mesterségesen is felépíteni azt. A „plug and play” vakcinákhoz az Oxford kutatói a genetikai kód egy kis részét építették be egy egyébként ártalmatlan, a csimpánzokat megfertőző vírusba. Így – legalábbis jelenleg úgy tűnik – hogy sikerült kifejleszteni egy veszélytelen és ártalmatlan vírust, ami viszont eléggé hasonlít a Sars-CoV-2-re ahhoz, hogy kiváltsa azt az immunválaszt, ami aztán a koronavírussal szemben is védetté teszi a szervezetet.

Más csoportok nyers genetikai kóddarabokat (DNS-t vagy RNS-t) használnak, amelyek a testbe történő beinjekciózás után olyan vírusfehérjéket kezdneek el termelni, amelyek ellen az immunrendszer megtanulhat harcolni. Ez a megközelítés azonban teljesen új.

manjurul/istockphoto.com

A vakcina minden korosztály számára védelmet jelentene?

Elkerülhetetlen, hogy a védőoltás hatásfoka az idősebb emberek esetében valamennyivel rosszabb legyen, hiszen az idősebb immunrendszer kevésbé reagál jól az immunizálásra.

Ezt a problémát több dózis beadásával, vagy egy úgynevezett adjuváns egyidejű beadásával lehet kiküszöbölni, amely fellendíti az immunrendszer működését.

Ki kaphat majd oltást?

Egyértelmű, hogy ha el is készül a védőoltás, annak legyártása is időt vesz igénybe, és nem lesz azonnal elegendő vakcina, így fontos, hogy minden ország meghatározza a prioritásait.

A BBC cikke szerint ezt a listát a Covidos betegekkel kapcsolatba kerülő egészségügyi dolgozók vezetik, és mivel az idősebbek körében a vírus jóval halálosabbnak bizonyult, az idős embereknek is elsőbbséget kell élvezniük – feltéve, hogy a koronavírus-védőoltás az ő esetükben is hatékony lesz.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»