Ezért rosszabbodnak a menstruációs tüneteid a téli időszakban

Ezért rosszabbodnak a menstruációs tüneteid a téli időszakban

Címlap / Életmód / Egészség / Ezért rosszabbodnak a menstruációs tüneteid a téli időszakban

A menstruáció tünetei már önmagukban is kellemetlenek, mindegy, hogy az év melyik szakaszáról beszélünk. Azonban sokan számolnak be arról, hogy télen még erőteljesebben érzik ezeket a kellemetlenségeket. Mutatjuk, mi állhat a probléma hátterében és mi a jelenség tudományos magyarázata.

Vashiány, a kézenfekvő ok

A fáradékonyság, irritáltság, romló koncentrációs képességek és a legyengült immunrendszer a vashiány tünetei is lehetnek. A vas létfontosságú a vörösvérsejtek előállításához, hogy ezek oxigént tudjanak szállítani a test minden részébe. Sajnos azonban sokan nem fogyasztanak elég vasat – olyannyira, hogy a vashiány a világ egyik leggyakoribb tápanyaghiányának számít.

A vashiány idővel vérszegénységhez is vezethet – ennek tünetei gyakran megegyeznek a vashiányéval. Előfordulhat azonban, hogy a hideg végtagokkal, légzése nehézségekkel, eszméletvesztéssel és erős szívdobogással is kiegészül ez a lista.

A menstruáció már önmagában is előidézheti ezeket a problémákat, különösen akkor, ha erős, hosszan tartó vérzés jellemzi a menzeszt. Egyes kutatások szerint az erős vérzést tapasztaló nők 90%-a vashiányos és 60%-a vérszegény.

Sokan viszont az erős vérzés ellenére sem gondolnak arra, hogy valamilyen hiánybetegség állna a tüneteik mögött – megfelelő kivizsgálás nélkül viszont lehetőség sincs arra, hogy kezeljék a problémát. Sok esetben pedig nem is történik továbblépés, vagy megfelelő kivizsgálás, hiába számol be erős vérzésről a páciens a nőgyógyásznál.

Erős vérzésnek egyébként az számít, ha a tampont vagy betétet maximum 2 óránként cseréled, vagy ha gyakran átázást tapasztalsz. Nagyjából 60-80 ml vér távozása is erre utal, ezekben az esetekben érdemes utánajárni a problémának.

Natalia Lavrenkova/istockphoto.com

Miért pont télen rosszabbodnak a tünetek?

Az előbbi problémák mellett az egyre többeknél előforduló szezonális affektív zavar (szezonális depresszió) is a tünetek romlásához vezethet. Ha úgy érzed, ősszel és télen sokkal rosszabb a hangulatod, könnyen lehet, hogy a szezonális affektív zavar áll a háttérben. Ezeknek a jeleit leginkább a PMS időszakában veheted észre, a menstruációd előtti héten. Ilyen esetben érdemes felkeresned egy pszichológust/pszichiátert, aki megfelelő terápiával és szükség esetén gyógyszerekkel is támogathatja a mentális egészségedet.

Ezen kívül a vashiány egyes tünetei is negatív irányban változhatnak télen, például könnyebben elkapod a betegségeket és a megszokottnál sokkal fáradtabb is lehetsz.

Amennyiben ezek a tünetek egész évben fennállnak nálad és még a menstruációd is erős vérzéssel jár, érdemes elmenned a háziorvosodhoz és kivizsgálást kérned. A megfelelő táplálékkiegészítőkkel és szükség esetén gyógyszerekkel megszűnhetnek a panaszaid és jelentősen javíthatsz az életminőségeden.

Fontos tehát, hogy megtaláld a probléma okát és megfelelően kezeld annak érdekében, hogy ne legyenek annyira nehezek a nehéz napok és ne legyen ekkora hatással a hangulatodra az időjárás változása.

Nyitókép: stockbusters/istockphoto.com

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!