Mennyit egyél? Így kerülheted el, hogy pótcselekvés legyen az evés

Mennyit egyél? Így kerülheted el, hogy pótcselekvés legyen az evés

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Mennyit egyél? Így kerülheted el, hogy pótcselekvés legyen az evés

Gyakori probléma, hogy valaki nem tud zavartalanul enni, és csak ritkán képes átadni magát az evés élvezetének, a minőséget és a mennyiséget is figyelembe véve.

Pótcselekvés

Táplálkozási szokásainkra sokszor ösztönös félelmek és pótcselekvések jellemzőek.

Sokan például úgy esznek, mintha attól tartanának, hogy másnap már nem kerül a tányérjukra élelem. Mások tudatosan vagy tudattalanul az érzelmi hiányaikat akarják pótolni a mértéktelen evéssel. 


Téged is érint? 5 tipp, hogy örökre leküzdd a stressz-evést


Nemcsak mi eszünk sokat, de a gyerekeinket is túltápláljuk, abban a meggyőződésben, hogy jót teszünk, például megerősítjük az immunrendszerünket, pótoljuk az elhasznált energiát, biztosítjuk a táplálékot gyermekünk testi és szellemi gyarapodásához. 

Egyéni szükségletek

Mindenkinek megvan a saját, egyéni táplálékszükséglete, élelmiszeradagja, ami megfelel az élethelyzetének, a testfelépítésének, a korának, a testsúlyának, a nemének, a fizikai aktivitásának és a klímának.

A fehérje-, a szénhidrát-, a zsír-, a folyadék-, a vitamin- és ásványianyag-szükséglet mindenkinél más. 

Ahogy a testsúly nő, úgy fokozódik a táplálékszükséglet is. Az életkor előrehaladtával az evés iránti igény csökken.

A férfiak anyagcseréje gyorsabb, ezért esznek többet.

A fizikai terhelés növekedése maga után vonja a megnövelt kalóriabevitel igényét is. 25ºC alatt nő, 30ºC felett csökken az energiaszükséglet. 

Túlzások

A túlzásba vitt evés nem tesz jót sem a testi, sem a lelki, sem a szellemi folyamatoknak. A telítettség, a mérgezés okozta rossz közérzet megzavarja a nyugalmat és gátolja az elégedett életvitelt.

A túltápláltság létrejöhetne egészséges ételetől is, ez bizonyos szempontból még akár kedvező is lehetne, de sajnos rosszul tápláltak vagyunk, mert egészségtelen ételekkel tömjük magunkat.

Hiába nagy a kínálat az élelmiszeráruházakban, ha élettelen, túlfinomított, vagyis természetes tápértékükről megfosztott ételeket vásárolunk. 

Lassú emésztés

Kárt okozunk magunknak, ha megnehezítjük az emésztési folyamatot. Az emésztőrendszerben hosszan pangó táplálékok túl sok gázt és savat fejlesztenek.

Egy rosszul összeállított menüsor akár 8 órát is eltölthet a gyomorban, és 70 napig nem ürül ki az emésztőcsatornából.

A felfúvódás rossz közérzetet (álmosságot, ingerlékenységet) okoz. Ideális esetben a táplálék hamar áthalad a gyomron, és a bélrendszerben akadálytalanul folytatja az útját. 

Alkohol mértékkel

Ahogy az ételekre, az alkoholra is igaz, hogy kismértékben orvosság, nagymértékben méreg.

Egy egység 8 gramm alkohol, ami megfelel 2,5 dl sörnek, 1 dl bornak vagy 3 cl töménynek. Heti 14 egység alkohol fogyasztása még nem káros az egészségre.

Kis mennyiségben javítja a gyomornyálkahártya vérellátását, a sav- és az epetermelődést, az étvágyat, a szív munkáját, frissíti a véráramlást.

Akár a táplálkozásnál, az alkoholfogyasztásnál is fontos tényező például a testsúly, a nem, vagy a gyomor telítettsége.

Silány minőségű alkohol helyett inkább jó minőségűből igyunk kevesebbet, lassan kortyolva, élvezve a zamatát. 

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!