Így telnek egy méhész család izgalmas mindennapjai – ismerd meg a Mézesemet

Így telnek egy méhész család izgalmas mindennapjai – ismerd meg a Mézesemet

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Így telnek egy méhész család izgalmas mindennapjai – ismerd meg a Mézesemet

A méhek hasznos munkájáról sokat hallhattunk már, és szinte mindannyiunknak megvan a kedvenc mézfajtája. Azt azonban mégis borzasztóan kevesen tudják, milyen hatalmas és odaadó munka kell ahhoz, hogy egy üveg valóban minőségi, kézműves méz kerüljön az asztalunkra.

Beck Enikő és családja hosszú évek óta foglalkozik mézkészítéssel és annak minden rejtelmével, márkájuk, a Mézesem pedig az egyik legüdébb színfoltja a hazai kézműves termékek széles palettájának. Izgalmas történetük és kifogástalan termékeik pedig még akkor is meghozzák a kedved a mézfogyasztáshoz, ha nem vagy édesszájú.

Mézesem

Mikor és hogyan kezdődött a családi méhészetetek története?

Méhészetünk története a ’90-es évek közepéig nyúlik vissza. 1994-ben (éppen a születésem környékén) apukám elment segíteni az akkoriban utcánkban lakó méhészbarátjának éjszaka szállítani a méheket. Állítása szerint úgy jött haza, hogy még aznap éjjel eldöntötte, ő is méhészkedni szeretne. A kedvét az sem vette el mindettől, hogy a kisujját megszúrta munka közben egy méhecske, és egészen konkrétan a válláig napokra bedagadt tőle… 😊

Mézesem

Milyen alapelvek szerint dolgoztok?

A méhek szeretete és a minőségi termékek gyártása a két fő alapvetésünk. Bár nem vagyunk bioméhészet, 100%-ban méhbarát tevékenységet folytatunk, 95%-ban pedig bioméhészeti technológiát követünk: a méhek kezelése bioméhész szerekkel történik, valamint ide tartozik az is, hogy 100%-ban a saját viaszunk kerül újra felhasználásra évről-évre.

Minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy a folyamatos méhpusztulások és egyéb megbetegedések mellett a méhcsaládjaink egészségügyi állapota a lehető legjobb legyen.

Idén például éppen ezért az egész szezont végig vándoroltuk velük: a repcét a Vértesben kezdtük, akácon a németkéri erdőben majd a Bakonyban, mákon Fehérvár túloldalára vittük őket, a facéliáig egészen a Balaton partjáig mentünk (Veszprém környékére), most pedig lassan hazakerülnek a telephelyeinkre szintén a Vértesből napraforgóról a családok. Az utóbbi években sajnos nagyon sok rossz tapasztalatunk volt a helyi és környékbeli földművelők vélhetően növényvédő szerei miatt, ezért is kényszerültünk erre a megoldásra, ami a több ezer kilométer mellett sok-sok fáradtságos munkával is járt.

Ahogy említettem, a méhek védelme mellett törekszünk arra, hogy termékeink magas minőségűek legyenek! Számunkra egyértelműen a mennyiség helyett a minőségen van a fókusz. Hisszük, hogy a természet adta élelmiszer úgy tökéletes, ahogy a méhek előállítják. A feldolgozás során nem használunk semmilyen egyéb anyagot, kínálatunkban jelenleg nincsenek „ízesített” termékek.

Ki milyen feladatot lát el a vállalkozásotokban?

Alapvetően apukám az, aki a „főméhész”, ő csinálja a munkák legnagyobb részét a kaptárgyártástól a méhészkedésig, míg anyukám a keze alá dolgozik a munkafolyamatok során, így kiegészítik egymás munkáját. Véleményem szerint a méhészkedés nem kifejezetten férfimunka, mégis nőként az olykor több 10 kg-os mézes fiókokat elég nehéz emelgetni…

Jelenleg a munkámból adódóan – marketingesként dolgozom – én készítem az összes Mézesem tartalmat, intézem a webshopos rendeléseinket már közel két éve. Ez idő alatt sikerült organikusan felépíteni egy kisebb, de folyamatosan növekvő közösséget, amire igazán büszke vagyok!

A szezonban (tavasztól őszig) pedig, ha van rá lehetőségem, akkor én is szívesen besegítek a munkába. Főként a mézelvételnél, a szállításnál és a pörgetésnél szoktam.

A nővéremmel már egészen kisgyermekként megismerkedtünk ezzel a világgal, így sok nyarunk telt a méheknél vagy a méhek körüli munkákkal.

Mely időszakok a legsűrűbbek számotokra az év során?

Az év legsűrűbb időszaka számunkra egyértelműen a repcevirágzástól kezdve a napraforgóméz kipörgetéséig tart, tehát nagyjából április közepétől augusztus közepéig. Ilyenkor nagyon húzós a tempó, az egyik virágzásról megyünk a másikra, több száz kilométerekkel arrébb szállítjuk őket éjszaka, nappal vesszük el a mézet és pörgetünk… ez egy igazán megterhelő időszak.

Természetesen ezt megelőzően és ezt követően is van azért mit tenni a méhekkel. Például télen történik a kaptárak és egyéb „alkatrészek” gyártása. Ahogy az igazi tél kezd eltűnni, úgy a szezon is egyre hosszabbá válik számunkra is. Míg korábban jellemzően ősztől tavaszig már nem igazán kellett kaptárt bontani, addig az utóbbi 8-10 évben még télen is dolgozunk velük, például az atka elleni védekezéssel. Természetesen ez hetente 1-1 napot vesz igénybe, így nem olyan húzós, de 200 családot lefüstölni éppen elég… 😊

Mézesem

Ki az elsődleges célközönségetek?

Elsődleges célcsoportnak azokat a főként egészségtudatos fiatal felnőtteket és anyukákat tekintjük, akik számára nem mindegy, hogy gyógyszert vagy egy természetes immunerősítőt használnak a mindennapokban vagy megbetegedések során. (Félreértés ne essék, a gyógyszerek sokszor lehetnek hasznosak, de torokfájásra, köhögésre az akácméznél és a propolisznál aligha tudnék jobb megoldást javasolni bárkinek is… 😊).

Célcsoportunknak tekintjük azokat a vásárlókat is, akik előnyben részesítik a termelői magyar termékeket, valamint képesek és hajlandóak minőségi árut választani a silányabb termékekkel szemben. 

Emellett pedig készítünk esküvőkre, céges eseményekre is köszönőajándékokat, ezért ők is a célcsoportunk részét képezik.

Mézesem

Hányféle mézet, illetve milyen egyéb termékeket kínáltok a vásárlóknak?

Jelenleg 5 fajta mézünk van: akác, napraforgó, hárs, vegyesvirág és repce, de idén a facélia is bekerül a repertoárba, valamint még 1-1 újdonság, amiket még nem fednék fel, de sokan keresték már a vásárlónk között, így bízunk benne, hogy nagyon népszerűek lesznek azok is!

A termelői mézek mellett pedig megtalálható a kínálatunkban a virágpor nyers-fagyasztott és szárított formában – elsők között voltunk az környéken, akik elkezdték anno termelni – valamint a méhpempő és a propoliszos termékek is, mint propoliszos balzsam és tinktúra.

Sokféle, a termékeitekkel készülő finomságról láthatóak receptek a közösségi oldalaitokon. Melyek a kedvenceid?

Nagyon szeretek sütni, illetve úgy érzem, hogy az embereknek meg is kell mutatnunk, hogy miként lehet felhasználni a mindennapok során a méhek által előállított termékeket. Hiszen nem csak akkor kell őket fogyasztani, amikor betegek vagyunk, hanem érdemes a napi rutin részeként kezelni. Számos receptem van már az Instagram-oldalunkon, nehéz lenne köztük választani. A csokis-kakaós ízvilág a kedvencem, de a gyümölcsös sütiket is nagyon kedvelem, a zabkásavariációkról nem is beszélve.

Mézesem

Mit tanácsolnál a laikusoknak, hogyan ismerhetik fel a minőségi mézet?

A hamisított mézek általában nagyon nehezen kristályosodnak, még ezzel szemben az igazi mézek jellegükből adódóan változó mértékben, de viszonylag gyorsan kristályosodnak – ami egy természetes folyamat, tehát pont nem azt jelenti, hogy hamis! Nagyon sokszor találkozunk ezzel az elképzeléssel a vásárlóinknál is, hogy csak „folyékony” mézet kérnek, mert a másikban nem bíznak.

Egyedül az akácméz az, ami akár néhány éven keresztül is folyékony halmazállapotú tud maradni. A méz bizalmi termék, így mindenkinek az javaslom, hogy – ahogy pl. a húst a hentestől -, úgy mézet is a méhésztől vásároljanak. Olyantól, akit ismernek vagy ajánlanak, illetve érdemes megnézni online a vásárlói értékeléseket is, ha van rá lehetőség. Ezzel ráadásul egy családi vállalkozást is támogatnak, amire nagy segítsége van minden méhésznek!

Mézesem

Milyen jövőbeli terveitek vannak?

Szeretnénk, hogy a magyar méz és méhészeti termékek fogyasztása rutinszerűvé váljon a magyar családok számára. Továbbra is népszerűsítjük a kis közösségünkön keresztül az egészségre gyakorolt pozitív hatásaikat, amiből mindenki csak profitálhat.

Ennek érdekében igyekszünk betekintést engedni a „kulisszák mögé”, a receptek mellett érdekességeket megosztani a munkánkról és a méhek világáról. Szoktunk nyereményjátékokat is indítani, például most is fut a #mézédesnyár kampányunk, ahol a termékeink vásárlásával balatoni élményvitorlázást lehet nyerni a mézes csomagunk mellett.

A méhészetet tekintve sok tervünk, álmunk van a közeljövőben. Folyamatosan bővítjük és korszerűsítjük az eszközállományunkat annak érdekében, hogy minél gördülékenyebben végezhessük el a munkafolyamatokat.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!