Megkaptad a koronavírus vakcinát: ezt teheted utána biztonsággal

Megkaptad a koronavírus vakcinát: ezt teheted utána biztonsággal

Címlap / Hírek / Megkaptad a koronavírus vakcinát: ezt teheted utána biztonsággal / 2. oldal

Jelenleg a milliós kérdés (azon kívül persze, hogy mikor lehet végre beülni valahová meginni egy jó kávét vagy fröccsöt) az, hogy akit beoltottak koronavírus ellen, vajon mennyire engedheti el magát, kivel találkozhat, és milyen szabályokat kell még mindig betartania. A National Geographic összeszedte, mit kell tudnia annak, aki megkapta már a vakcinát.

Mikor alakul ki a védettség és mi a teendő addig?

Az oltóanyagok nagy részéről elmondható, hogy a második adag beadása után 2-3 héttel fejtik ki leginkább a hatásukat. Egészen pontosan akkor kezd el az immunrendszer megfelelő mértékű ellenállást kifejleszteni. 

A CDC szerint a teljesen vakcinázott (a második adaggal is beoltottak, akik kivárták ezután is a két hetet) emberek kisebb társaságban nyugodtan összegyűlhetnek beltéren is, távolságtartás és maszk nélkül. Más a kérdés akkor, ha a vakcinázottak olyanokkal találkoznak, akik még nincsenek beoltva. A CDC szerint beltéren ez úgy a legbiztonságosabb, ha egyébként is alacsony kockázatú a nem beoltott személy, és mindkét fél maszkot is visel.

Bár így a laikusoknak feleslegesnek tűnhet az oltás, valójában minél több ember kapja meg a vakcinát, annál kevesebb lesz a fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma. Fokozatosan biztonságosabb lesz a beoltottak számára, hogy szocializálódjanak. Ez egy viszonylag hosszú folyamat, de az oltások számának növekedésével lehet gyorsítani. Egészen addig azonban érdemes tartani az elővigyázatosságot, a másfél méteres távolságot, a szociális távolságtartást, és érdemes hordani a maszkot is.

Utóbbi egyébként elég erős ellenérzést vált ki nagyon sok emberből itthon, pedig az egyik leghatékonyabb védekezés a vírus ellen. A beoltottaknak azért érdemes még mindig hordaniuk, mert mindenkinél más fokú védettség alakulhat ki. Az immunrendszerünk ugyanis nem ugyanúgy reagál a patogénekre, így az oltásokra sem.

Lehet, hogy az egyik beoltott el sem kapja a vírust, a másik viszont igen, és továbbadja úgy, hogy nem is tud róla. Ezért fontos a megfelelő átoltottság előtt még mindig a biztonsági intézkedések betartása.

Mi a helyzet az utazással?

A CDC ajánlása alapján a vakcinázottaknak érdemes még várniuk az utazással, akkor is, ha megkapták a második oltást. Nem tudni ugyanis, hogy egy repülőgépen például kivel lesznek összezárva – könnyen lehet, hogy tünetmentes fertőzött is van közöttük. Autóval, kis csoportosan azonban lényegesen csökken a fertőzés esélye, így egy vakcinázott csoport kocsival elindulhat a világba, ha mindenhol betartják a biztonsági előírásokat.

A kutatások szerint a populáció 75-80 százalékának kell átesnie a betegségen, vagy megkapnia az oltást, hogy teljesen biztonságosan lehessen az utcán, zárt helyen. Ettől azonban egyelőre még nagyon messze vagyunk, úgyhogy maszkot fel és kitartás!

Forrás

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»