Létezik pozitív transzgenerációs minta? Nem csak rosszat hozhatunk otthonról!

Létezik pozitív transzgenerációs minta? Nem csak rosszat hozhatunk otthonról!

Címlap / Életmód / Lélek / Létezik pozitív transzgenerációs minta? Nem csak rosszat hozhatunk otthonról!

Mostanában a transzgenerációs minta hallatán mindenki csak az őseinktől kapott rosszra gondol. Talán ennek részben a rengeteg önsegítő könyv az oka, melyek nem emlékeztetnek minket arra, hogy mennyi mindenért lehetünk hálásak elődeinknek.

Minden rossz az ősöktől ered

Egyénként ebben a kijelentésben bőven van igazság és nem is elfedni kell a valóságot, viszont kicsit a felelősség áthárításáról szól, mikor mindenért őket kezdjük el hibáztatni. Persze ki ne tenné, ha úton útfélen azt hallaná, hogy ezért, vagy azért ők a hibásak. Jobban mondva, csak úgy tudták csinálni. Ez a transzgenerációs minta alapja. Mindenki csak azt tudja adni, amit kapott, kivéve, ha veszed a fáradtságot és megszakítod a láncot.

Pszichológusok azt tanítják klienseiknek, hogy nézzenek szembe régi sérelmeikkel, azokkal is, melyek mélyen a tudatalattiban raktározódnak, majd mindezek után bocsássanak meg felmenőiknek.

Akarva-akaratlanul is megjelennek bennük a harag, düh, undor érzések, melyektől aztán nagyon nehéz szabadulni. Ezen a ponton egy jó szakember emlékezteti kliensét arra a sok jóra is, melyeket felmenőitől kapott és nem engedi, hogy egy olyan irányba menjen el a terápia, ami az ősök hibáztatásáról szól.

Pozitív transzgenerációs minta létezik!

Míg az egész világot lefoglalja a negatív minták felkutatása, nagyon kevesen tudják meglátni az érem másik oldalát. Talán a szüleid türelmetlenek voltak veled, elhanyagoltak, vagy soha nem dícsértek és ez örökre nyomott hagyott benned, sőt kihat a jelenlegi életedre is. Szakemberek azt mondják, hogy a gyerek érzése mindig jogos, ezért a te gyerekkori kiborulásod is teljesen jogos. Érdemes egyébként egyszer mindenkinek átrágnia magát a gyerekkorán, mert a csontvázak kiborulása után egész már perspektívából nézünk saját életünkre.

Elfogadóbbak és megértőbben leszünk szüleinkkel szemben, de ehhez az is kell, hogy felismerjük a pozitív mintáinkat is.

A gyereket, akit szülei elhanyagolnak, de próbálják anyagilag kárpótolni, valószínűleg szeretethiányban nő fel és már elég korán rájön, hogy a pénz nem boldogít. Ennek az ellenkezője, akit a legnagyobb szeretetben nevelnek, viszont anyagilag nem tudnak túl sokat biztosítani, szintén hiányban nőhet fel és elkezdheti magát másokhoz hasonlítgatni. Olyanokhoz, akiknek a szülei, viszont megteremtették az ő hiányát. És itt kellene belépnie a képbe a pozitív transzgenerációs mintának.

Pekic/istockphoto.com

Azok vagyunk, amit kapunk

Az előző példán haladva, felnőttként mindkét életút során hiányból táplálkoznak majd, ez lesz az életük középpontja. Mindent megtesznek majd, hogy az ellenkezőjét cselekedjék annak, amit a szüleik, de sérelmekkel nem lehet csatát nyerni. A sérelmek feldolgozása pedig ott kezdődik, hogy elkezdjük megérteni a szüleinket. Nem elfogadni, csak megérteni. Ezzel párhuzamosan pedig meglátjuk azt a sok jót, amit viszont örököltünk tőlük.

Lehet, hogy kevesebb törődést kaptunk részükről, amit már soha nem lehet visszacsinálni, viszont lehet, hogy a munkabírásban egy olyan pozitív mintát láttunk otthon, ami aztán ránk is ilyen hatással lett.

Ha pedig a szülők nem tudták biztosítani a vágyott anyagi javakat gyerekeik számára (ami persze minden szülő legnagyobb rémálma), felfedezhetjük, hogy mindezek hiányában is, mennyi szeretetet adtak és milyen erős családi bázist teremtettek. Lehet, hogy ez a minta lesz a mi családunk alapja is, de már egy általunk kialakított, jobb verzióban. Tehát a pozitív transzgenerációs minta igenis létezik, csak ezt még az út kezdetén nehéz észrevenni, sérelemmel teli szívvel. 

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!