Amikor az élet nehézzé válik, akkor az elménk hajlamos vicces dolgokat művelni velünk: a szembenézés helyett transzformáljuk a problémát valami nagyon mássá.
A legnehezebb ebben az egészben az, hogy mindez tudat alatt történik. Anélkül ferdítjük el a tényeket és vetítünk magunk elé egy belső történetet, hogy azzal tisztában lennénk. És hogy miért történik mindez? Hát azért, mert sokkal könnyebb olyasmit kezelnünk, ami jobban a hatalmunkban van, ami kézzelfoghatóbb számunkra. Ezek a védekezési mechanizmusok, amik kifejezetten széles skálán mozognak. Azért használjuk őket, hogy mellőzzük a szorongást, az egónk sérülését, vagy éppen azt, hogy kimozduljunk a komfortzónánkból.
1/11 Mit mond a pszichológus?
Alicia Muñoz párterapeuta szerint az emberek általában nincsenek tudatában annak, mikor használják ezeket az önvédelmi módszereket.
„Mivel ezek túlélési adaptációk, téves lenne azt állítani, hogy a védekezési mechanizmusok rosszak, vagy egészségtelenek. Ugyanakkor hajlamosak blokkolni tapasztalataink tudatosítását, ezáltal feszültséget keltenek testünkben, és megnehezítik, hogy valóban intim kapcsolatokat alakítsunk ki másokkal” – mondta a Mind Body Green magazinnak.
A pszichológia szerint a védekezési mechanizmusok valójában az egónkat védik, elsősorban azért, hogy megóvjuk saját magunkat a kényelmetlenség érzésétől. Lényegében arról van szó, hogy a tudatalattink megpróbálja megvédeni a tudatos elménket attól, hogy kellemetlen érzésekkel szembesüljön és továbbra is úgy élhessük a mindennapjainkat, mintha mi sem történt volna.
Nem minden védekezési mechanizmus egyforma, vannak jobbak és nagyon rosszak is, ráadásul ez a skála ugyancsak változik az adott helyzet függvényében. Lássuk a leggyakoribb védekezési mechanizmusokat, amiket jó eséllyel te is használsz!
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/11 Kivetítés
A kivetítés nagyon gyakori párkapcsolati mechanizmus és képes az őrületbe kergetni mindkét felet. Amikor kivetítesz valamit, akkor a saját negatív tulajdonságodat hárítod át másra, adott esetben a partneredre. Pl. folyton úgy érzed, hogy a szerelmed feszülten viselkedik veled, de közben te vagy az, aki folyton türelmetlenül érkezik haza és azonnal dühösen reagál a legapróbb és gyakran ártatlan megszólalásra is.