Nem a kedvesség, az intelligencia vagy az empátia – ez a legértékesebb tulajdonság a szakértők szerint 

Nem a kedvesség, az intelligencia vagy az empátia – ez a legértékesebb tulajdonság a szakértők szerint 

Címlap / Életmód / Lélek / Nem a kedvesség, az intelligencia vagy az empátia – ez a legértékesebb tulajdonság a szakértők szerint 

A lelkiismeretesség, azaz a körültekintő és felelősségteljes magatartás nem csupán egy fontos személyiségjegy: a szakértők szerint a legértékesebb tulajdonság is, ami sikeres élethez vezethet.

Természetesen nehéz a tulajdonságokat rangsorolni, már csak azért is, mert mindannyian mást tartunk fontosnak. Egyesek például a kedvességet, kreativitást vagy empátiát tartják nélkülözhetetlennek, de a kutatók szerint ezek a vonások egytől egyig a lelkiismeretesség részei, azaz hozzájárulnak ahhoz, hogy jó, vagy legalábbis jobb emberré válhassunk. Olyan tulajdonság, amely alapjaiban határozza meg azt, milyen hatékonyan és kitartóan vágunk bele az élet kihívásaiba.

A lelkiismeretességnek sok jellemzője lehet, úgy, mint pl. a szorgalom, felelősségtudat és a szervezett magatartás. Kutatások szerint azok az emberek, akik rendelkeznek kellő mennyiségű lelkiismeretességgel, megbízhatóak, alaposak és kitartóan dolgoznak a céljaik eléréséért. Ráadásul az önfegyelem, kötelességtudat és tervezési készség is jellemző a lelkiismeretes emberekre, mind a személyes, mind a szakmai életükben.

Az ötfaktoros személyiség modell része

A Big Five személyiség taxonómiát már az 1960-as években megalkották, az eredményekig pedig a legkülönfélébb kutatási módszerekkel jutottak el. Ennek a modellnek az egyik eleme ugyancsak a lelkiismeretesség, ami szintén igazolja, mennyire alapvető személyiségjegyről beszélhetünk (a többi négy tulajdonság a következő: intellektus, extraverzió, barátságosság, érzelmi stabilitás).

diignat/istockphoto.com

De miért pont a lelkiismeretesség? 

Az említetteken túl a szakértők úgy vélik, hogy a lelkiismeretes emberek egyszerűen minden területen kihozzák magukból a legtöbbet. Jobban teljesítenek a feladataikban, hosszabb ideig és mélyebben tartják fenn kapcsolataikat, tovább maradnak házasok, emiatt az életben is eredményesebbek, azaz végső soron elégedettebbek lesznek. Még az is kiderült, hogy a lelkiismeretesség pozitív hatással van az egészségünkre, pl. csökkenti az agyvérzés és az Alzheimer-kór kockázatát.

Tanárok és munkaadók álma

A lelkiismeretesség olyan tulajdonság, amelyet a munkáltatók is keresnek a leendő munkavállalókban, mivel ezek a személyek pontosak, szervezettek és kitartóak a teendők elvégzésében, nehéz feladatokat is rájuk lehet bízni.  Az iskolában a lelkiismeretes tanulók szintén kitűnnek, mert hajlandók betartani a szabályokat és természetesen legalább egy-egy területen kiemelkedőt tudnak nyújtani. 

Érdekesség, de sokszor éppen a lelkiismeretes emberek nem tartják magukat lelkiismeretesnek, mivel jellemzően önzetlenek és szerények – csak, hogy valóban teljes legyen a kép. 

Fejleszthető és érdemes is fejleszteni

Bár a lelkiismeretesség nem alakul ki egyik napról a másikra, ha valaki rendelkezik ezzel a tulajdonsággal, az már előnyt jelent. Ez a tulajdonság egyfajta szupererő, amely képes javítani minden élethelyzetet: segíthet elérni a kitűzött célokat, és elősegítheti a boldog, valamint sikeres életet.

Szerencsére a lelkiismeretesség fejleszthető és csakis rajtunk áll, hogyan alakítjuk ki és használjuk az erejét az életben. Vajon felismerjük és becsüljük-e a benne rejlő lehetőségeket, vagy inkább szemet hunyunk felette?

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!