A magyar írónő különleges szemszögből világít rá a szülővé válásra

A magyar írónő különleges szemszögből világít rá a szülővé válásra

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / A magyar írónő különleges szemszögből világít rá a szülővé válásra

Több, mint 20 éve annak, hogy az Állítsátok meg Terézanyut! bombasiker lett. Azon kevés modern magyar regény közé tartozik, amelyből film is készült, Terézanyu, alias Kéki Kata pedig sokunk szívébe belopta magát. De mi történik akkor, ha a szabadlelkű szingli lány férjhez megy, sőt gyermeke is születik? Nos, természetesen rengeteg kihívással kell szembenéznie, történetének folytatásán, a Kovácsné kivan című regényen keresztül pedig az ő karakterét megálmodó Rácz Zsuzsa egy borzasztóan fontos üzenetre hívja fel a figyelmet, ami még a mai világban sem egyértelmű mindenki számára: nevesen, hogy a gyermeknevelés bizony mindkét szülő feladata.

Egyértelmű volt, hogy Kéki Katának Kovácsnévá kell válnia

Te is azon gondolkozol, hogy a mintaanyuka szerepébe alapvetően nem igazán illő Kéki Kata vajon miért lett Kovácsné és családanya? „Mert legalább annyira vágyott a családalapításra, mint a világcsavargásra, de jött egy férfi, egy társ, Indián – ő már megjelenik a Nesze Neked Terézanyu! című regényemben – aki hitt benne és abban, hogy gyereket csinálni jó. Plusz mert elég nagy volt/van/lesz a mindenkori nyomás a nőkön, hogy állj be szépen a sorba, ha eladósorba értél…” – mondja Rácz Zsuzsa.

Ha szülők leszünk, biztosan érnek minket meglepetések

Bár a magam nevében még nem nyilatkozhatok, a környezetemben lévő szülőket látva is egészen biztos vagyok benne, hogy az anyukává vagy apukává válás bizony rengeteg meglepetéssel és kihívással jár. Ebben pedig az írónő, aki maga is kétgyermekes anya, és az újabb csodálatos regénye is megerősített:

„szerintem azt mondhatjuk, hogy senki nem tud felkészülni a szülővé válásra, akkora változással jár, ami elképzelhetetlen földi halandónak – nem véletlenül nevezi a pszichológia normatív krízisnek – ez akkor is válság, ha természetes, ha magától értetődően történik.”

Fotó: Tamás Pál

Szuperanyunak/szuperapunak lenni még mindig elvárás

A Kovácsné kivan arra is hivatott, hogy rávilágítson, tökéletes szülők nincsenek, és nem is várhatjuk el senkitől, hogy hibátlan szuperanyu/szuperapu legyen, a túlságosan idilli elképzelések pedig gyakran csak arra jók, hogy frusztráltságérzetet keltsenek bennünk.

„A szülővé válásról még mindig nem tudunk nyíltan, tabuk nélkül beszélni, és mivel hatalmas a nyomás, hogy állati jól kell csinálni, ez a hang, hogy kizárólag boldog lehetsz, ha szülővé válsz, ez minden hangnál erősebb.”

Másrészt ott van a kapitalizmus: a gyerek drága, a fogyasztói társadalom arra tol minket, hogy minden terméket, szolgáltatást meg kell adni a gyerekünknek, ami csak megvehető – és ezt tökéletesen tükrözi a közösségi média, a tökéletes képek tökéletes konyhai és szülői teljesítményekről, tökéletes gyermekekről. 

„Számomra nem kérdés, hogy a családom, gyerekeim életem főművei, a legnagyobb forrásai a boldogságnak, de azért írtam meg a Kovácsné kivan-t, mert szeretném ha humorral, őszintén tudnánk beszélni érdemben a nehézségekről, a hétköznapi idegbajról, szülői kiégésről, az időszegénységről, a kimerültségről, a hazánkban rendkívül egyenlőtlen családi- és társadalmi munkamegosztásról, amely mindenkit kicsinál, nemtől függetlenül.”

Fotó: Tamás Pál

Amit minden friss anyukának tudnia kell

Számomra a Kovácsné kivan legfőbb üzenete egyértelműen az, hogy a szülői feladatokat egyformán kellene megosztani az anyukák és az apukák között. De hogy mi az még, amit az írónő szerint minden friss anyukának tudnia kell?

„Hogy nagyon tudatosan kell arra készülni, hogyan osztjuk el a feladatokat a társunkkal, kinek, mit kell megtanulni és alaposan érdemes végiggondolni, milyen támogatói háttérre, kire számíthatunk, ha megszületik a babánk.”

Emellett felkészülni az állandó újratervezésre, a napi szintű bizonytalanságra: ember tervez, gyerek végez, ennyi. Bár erre lehetetlen felkészülni, úgysem hiszi el egy felnőtt se, hogy többé, jó darabig, nem lesz ura az idejének, hanem egy pici, cuki, gyakran ordító baba fogja eldönteni, mit csinálhatsz és mit nem. Ami pedig a jövőt illeti, nem kell tartanunk attól, hogy Kéki Kata inspiráló történetének ezennel pont kerül a végére. „Kovácsné él és élni fog!” – teszi hozzá Rácz Zsuzsa.

Nyitófotó: Tamás Pál

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!